To fragment znanej piosenki Bonny Tyler Total Eclipse of the Heart w niezwykle trafnym tłumaczeniu tego przepięknego utworu, o szczególnym znaczeniu również dla bohaterów "Poradnika pozytywnego myślenia" - ludzi zdecydowanie po przejściach. Poznajcie ich historię.
Tytuł jest zapewne dobrze znany z filmu nagrodzonego tegorocznym Oskarem. Dla książki sugeruje już na wstępie, że powinna być to zdecydowanie historia ze szczęśliwym zakończeniem. Na takie liczy też Pat, bohater i narrator tej opowieści, gdyż dla niego życie jest właśnie filmem.
Akcja rozpoczyna się więc w momencie wypisania bohatera z ośrodka psychiatrycznego, choć tamtejsi lekarze są przeciwni takiej decyzji. Wszelkie starania podejmuje matka Pata, która to zaszczepiła w nim sztukę pozytywnego myślenia.
Już w pierwszego dnia Pat wciela w życie swój plan: będzie codziennie wykonywał serię ćwiczeń fizycznych, przyjmował przepisane leki i praktykował bycie miłym by nie dopuścić do napadów agresji.
Wszystko to zniesie na drodze do celu, czyli zakończeniu okresu rozłąki i powrotu jego żony Nikki, której wcześniej tak nie doceniał.
Zmieniając siebie nie można pozostać całkowicie wolnym od wpływów środowiska: co robią rodzice, powiedzą znajomi oraz sytuacji niezależnych.
Powrót do domu rodziców uświadomi bohaterowi jak wiele się zmieniło. Pobyt w ośrodku, zdający się trwać długie miesiące, okazuje się ciągnąć czasowym przedziałem lat. Lat nagle zaś z trzydziestu przybywa do trzydziestu pięciu. Jedna piosenka stanowi prawdziwe nemezis i w oka mgnieniu powoduje całkowitą utratę kontroli.
Świata zdaje się być niczym beczka z prochem, czekająca tylko na nieuniknioną iskrę, kiedy tak mocno pragnie się wytrwać w postanowieniu.Trudno komukolwiek zrozumieć ten stan umysłu aż do chwili pojawienia się Tiffany, postrzeganej jako równie postrzeloną rodzinę znajomych z sąsiedztwa.
Wymazane i ukryte przez umysł wspomnienia stanowią jednocześnie klucz jak i zagadkę do najważniejszych wydarzeń, jakie miały i będą dopiero miały miejsce. Do ostatnich rozdziałów tej powieści nie wiadomo dlaczego życie Pata i Tiffany tak się zmieniło i jakie zakończenie może przybrać jeszcze ten reżyserowany przez los film.
Uwielbiam śledzić nawiązania do innych dzieł literatury wewnątrz czytanych powieści i pod tym także względem "Poradnik" nie zawodzi. Pat nadrabia stracony czas czytając wszystkie lektury, które jego żona - nauczycielka literatury amerykańskiej - wychwalała tak bardzo. Na tle ich już zdefiniowanej problematyki ocenić można zmiany, jakie zaszły w bohaterze. Co tylko budzi moje lekko mieszane uczucia w fabule to poprzednia profesja zawodowa Pata. Jako nauczyciel historii niewiele nawiązuje do niej w swojej narracji.
Tytuł w oryginale, jak i jego tłumaczenie, nawiązują do pozytywnej postawy życiowej. 'The Silver Linings Playbook' odwołuje się do metaforycznego określenia 'Silver Lining', skrótu od 'Every cloud has a silver lining'. Pat uważa, że zobaczenie charakterystycznego srebrnego obramowania kształtu chmur, widzianego dzięki słońcu dość często, to szczęśliwy znak. Bardzo mało osób zatrzymuje się by oglądać ten codzienny teatr chmur i ja także się po części z tym zgadzam.
Historia naprawy życia od zera w jednym tomie

Najważniejsza z nich wszystkich zdaje się przełamująca wszelkie bariery miłość kibiców do ich ukochanego zespołu z ligi futbolu amerykańskiego oraz w jakim ogromnym stopniu kolejna wygrana lub przegrana w sezonie potrafi wpłynąć na codzienne życie i poprawę czy też pogorszenie relacji rodzinnych.
Bardzo się cieszę, że wstrzymałam się z wyjściem do kina i teraz film obejrzeć będą mogła już jako adaptację bardzo dobrej powieści.
"Poradnik pozytywnego myślenia" - Matthew Quick[ POWIEŚĆ W JEDNYM TOMIE ]
Wydawnictwo Otwarte
Stron: 371
RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
PREMIERA : 6 MARZEC 2013Za masę pozytywnego myślenia w czasie lektury dziękuję wydawnictwu Otwarte.
Nie mogę się doczekać by zobaczyć Jennifer w roli Tiffany - w jej oskarowej roli ;)