Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

sobota, 30 marca 2013

"Wyciszyć słabości" Trylogia Legenda:Wybraniec


"- Jesteś gotowa ? - pyta. Jestem pewna, że w tym pytaniu coś się kryje, ale nie wiem, cóż to takiego.  Pyta, czy jestem gotowa zabić Elektora ?
Uśmiecham się z trudem.
- Bardziej gotowa nigdy nie będę."

Zaleta kontynuacji jest taka, że z większym zaufaniem podchodzimy już do bohaterów. Są nam znani i z prawdziwym zaciekawieniem uzupełniamy ich obraz, śledząc dalsze losy.
June i Day to "Wybrańcy" ludu Republiki, to za nimi wstawiają się wszyscy, to ich chcą słuchać. Oboje stanowią wartość dla Patriotów, którzy pragną za ich pomocą zgładzić nowego Elektora i wzbudzić krwawą rewolucję.
Pojawia się pytanie: ratować system, zmieniając go od środka czy wzniecić rewolucję, obrócić wszystko w proch i zacząć od nowa ?
Czytając "Wybrańca" zastanawiałam się także jak ten odwieczny konflikt antyutopii został rozwiązany w innych, znanych mi seriach i czy na ich tle "Legenda" się wyróżnia. Katniss posyła strzałę, kończąc początek nowej władzy już na samym starcie, gdyż widzi, że mimo tak wielu ofiar nic się nie zmienia, a Igrzyska i tak będą trwać. Jak mocno życie jednej osoby może zależeć od śmierci drugiej ?

"Oto cena, którą ludzie muszą płacić za to, że ich los krzyżuje się z moim."
Tom drugi to przeniesienie akcji ze słonecznego Los Angeles do deszczowego Denver, prosto na linię frontu.
Poznajemy działalność rewolucyjnej grupy Patriotów i mamy okazję zobaczyć obiecane nam Kolonie - drugie państwo na nękanym powodziami północnym kontynencie.Wysłuchać będzie można historii okoliczności powstania Republiki jako państwa oraz  Prób tak silnie definiujących ludzi los. Nie tylko dwa zwaśnione państwa, kiedyś jedne Stany Zjednoczone, ale i co pozostało z reszty świata zostanie pokazane w skrócie na jednym z ekranów w tajnej siedzibie Patriotów.
Czy Kolonie, z którymi Republika od czasu swojego powstania toczy wojnę, skrywają upragniony raj wolny od dyktatury ? Jakim krajem są Kolonie, jeśli chce się tam przeżyć ?

"- Wiem, że zdarzało ci się wierzyć w fałszywe wersje wydarzeń. Nie tobie jednej."
Postacie drugoplanowe w tej części zyskują na znaczeniu dla fabuły - są to Tess i Anden.
Młoda sanitariusza w szeregach sabotażystów i nowy Elektor mieli za zadanie zamieszać w rodzącej się relacji głównych bohaterów. Brak jednak temu napięcia, gdyż żadna kandydatura nie stanowi realnego zagrożenia. Szkoda, gdyż relacje June i Andena - młodego księcia Republiki - zapowiadały się ciekawie. (liczę na ten wątek w tomie trzecim).
Przez to środek ciężkości w powieści położony jest na rządową intrygę, odkrycie kto za nią stoji i z jakich powodów. Dlatego właśnie "Rebeliant" i "Wybraniec" to iści militarna trylogia.
Ten tom pełen jest nadal wspomnień Day'a i June z czasów spokojnego życia w kręgach rodzinnych.

Akcja obfituje w liczne szczegóły. Taka dokładna analiza rzeczywistości stanowi jedną z charakterystycznych cech osobowości June i można to wytłumaczyć. Przez nieustanny nadmiar szczegółów powieść sprawia wrażenie dobrze dopracowanej, lecz taki styl odbiera lekkość czytania i tylko sceny akcji dostatecznie przyśpieszają.

Na tle [innych] antyutopii
Symulacje w wykrywaczu kłamstw, sprawiające, że sam już gubisz prawdę. Podobny wątek przekształcania wspomnień znaleźć można w trylogii "Niezgodna" oraz "Insygniach. Wojny światów".
Legenda ma w sobie innowację. Świat, gdzie woda zabrała wiele ziemi, zmuszony został do walki o to, co z niego pozostało. Widać to w technologii: statki powietrzne startują ze szczytów czarnych piramid, a groby bliskich znajdują się na kolejnych kondygnacjach lśniących drapaczy chmur. Widać też to w przebiegu rewolucji, która być nie zostanie wszczęta, o ile bohaterowie zdadzą sobie sprawę, że jest w nich miłość i oddanie dla tego kraju,  nie jako systemu, lecz dla ludzi, których przez lata spotykali.

Zakończenie, podobnie jak pierwszego tomu, zostawia czytelnika w zawieszeniu i nakłania by złożył on przyrzeczenie powrotu w tomie następnym, na finał losów w świecie Republiki.
Trylogia Legenda to podróż do kolejnej z antyutopijnych wersji przyszłości i dla miłośników takich światów jest ta seria. Światów, gdzie miłość walczy o miejsce z pragnieniem wyzwolenia i walki o inne, lepsze jutro.

Tytuł tej części to "Prodigy" i oznacza wyjątkowy talent, geniusz lub cud. W każdym wypadku może odnosić się do cudownych dzieci Republiki z najwyższymi wynikami Prób: June i Daniela. Dlaczego Próby tak niekorzystnie przebiegły dla Day'a mimo tak wysokiego wyniku ? Odpowiedź również w tej części.


Finał w tomie trzecim "Champion" [ w polskim wydaniu "Patriota"] publikacja w roku 2014.
Czy uda się wskrzesić Stany Zjednoczone czy też kontynent pozostanie podzielony i w stanie wojny ?

W oczekiwaniu autorka udostępniła fragmenty poprzedzające wydarzenia tomu pierwszego "Life Before Legend", gdzie znajduje się opis pierwszych dni June na Uniwersytecie Drake i walki o przetrwanie Day'a na ulicach Lake.
"Wybraniec" - Marie Lu
[TRYLOGIA] Legenda #2
Wydawnictwo Zielona Sowa
Stron: 368
Ocena: 4 / 5 (lepsza niż tom 1, gdyż bardziej zżyłam się z bohaterami)

Za możliwość poznania dalszych losów tej Legendy dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa.

6 komentarzy:

 1. Niestety nie miałam jeszcze do czynienia z tą serią, ale chętnie kiedyś przeczytam. Zaciekawiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z Tobą, jak rzadko drugi tom jest lepszy od pierwszego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj Święta,
  Więc świątecznie
  Ciebie słodko pozdrawiamy
  I życzonka Ci składamy.
  Rozpisywać się nie chcemy,
  Już to zrobiliśmy w blogu,
  Ale mocno Cię tulimy,
  Najlepszego Ci życzymy! :)
  Słodkich Świąt!
  Życzą
  Włóczykije – Monika i Rafał

  PS. Sorry, że tak "nie na temat", ale najwyżej skasujesz komentarz, a zależało nam na złożeniu życzeń znajomym blogerom, by ich serca poczuły się bardziej wiosennie w te mało wiosenne dni... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tom 1 mam w planach, ale podejrzewam, że długo mi to jeszcze zajmie :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa recenzja :) Poszukam tej książki

  OdpowiedzUsuń
 6. Po przeczytaniu "Rebelianta" miałam nieśmiałą nadzieję, że część druga będzie lepsza. Nie mówię, że tom pierwszy był zły - historia w nim przedstawiona mnie zaciekawiła (nawet bardzo), ale miała też ta książka swoje wady (np. wątek miłosny). Liczę na to, iż w "Wybrańcu" autorka szerzej przedstawi nam stworzoną przez siebie rzeczywistość, świat w przyszłości - Twoja recenzja zdaje się to potwierdzać. ;)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad ;)
(*) - wszystkie cytaty mają swoje źródła w recenzowanych książkach, jeśli jest inaczej cytat zostanie odpowiednio zaznaczony.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...