Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

wtorek, 5 listopada 2013

Świąteczne "Sekrety" Przeszłości

Świąteczne pozdrowienia od A.
I może choć tym razem bohaterkom uda się wyjść z opresji obronną ręką ?

"Sekrety" to świąteczny podarunek od A., dzięki któremu ujawnione zostają tajemnice Hanny, Emily, Arii i Spencer, rozgrywają się w czasie przerwy świątecznej. Akcja tego dodatkowego tomu obejmuje wydarzeniami między częścią czwartą "Niewiarygodne" a piątym odcinkiem przygód serii "Zepsute".
Jest indywidualna, różni się sposobem opowiadania historii, a także idealna by wprawić się w nastrój nadchodzących świąt - choć do nich jeszcze ponad miesiąc.

"Musisz walczyć o to, czego pragniesz."
Hanna zostaje przekonana do udziału w obozie kondycyjnym, organizowanym przez swój klub fitness. Nowa rodzina ojca wprowadza się do jej domu, wprowadzając także nowy obrządek świętowania Bożego Narodzenia.
Emily wciela się w rolę samego Świętego Mikołaja i dołącza do grona rozrywkowych elfów w... roli szpiega.
Aria ucieka z rodzinnych obchodów przesilenia zimowego do pustego domu...gdzie niespodziewanie odwiedza ją niezapowiedziany gość z przeszłości...i Islandii. Będzie zdrowo, ekologicznie i ... niebezpiecznie.
Spencer natomiast zostawia śnieżne Rosewood za sobą i zamienia je na słońce Florydy, ale niestety z kłopotami tak się nie da.

Inna narracja
To różne opowieści, gdzie każda z czterech części relacjonowana jest w całości tylko przez jedną bohaterkę. Dzięki temu można doświadczyć tego, jakby to było poznawać losy PLL tylko z jednej perspektywy a nie w przeplatanej relacji. Opowieści łączy miejsce akcji, często też na moment pojawiają się  pozostałe Kłamczuchy. Do tego poznamy zupełnie nowe postacie, które jednak dla dziewczyn nieznane nie są - a łączy je przeszłość związana z Ali.Między 4 a 5 
Napis głosi, że książkę można czytać niezależnie od tego, na którym etapie przygody z serią PLL jest się obecnie. Jest to prawdą dla tomów powyżej piątego, autorka zdradza bowiem w fabule świątecznych opowiadań tożsamość A.. Warto jednak, będąc na jednym z dalszych tomów, wrócić do świątecznej tematyki niezależnych opowiadań i poznać zaskakujące "Sekrety" przeszłości.
W tym zestawieniu tajemnic wygrywa zdecydowanie Aria, ale również historia Hanny i Emily (choć z miejscem akcji w Rosewood) mocno wciągają w fabułę. Oczywiście Spencer także będzie mieć coś na sumieniu, ale ta historia wypadła chyba najsłabiej choć to akurat Spencer lubię najbardziej.

"Sekrety" podejmują tematykę tych często wspominanych w powieści wątków, ale nigdy szerzej nie omawianych. To wakacje rodziny Hastings w rezydencji na Florydzie czy sympatia Arii z Islandii. Znajdzie się tu miejsce także na klub, w którym Hanna i Mona przeszły metamorfozę by potem rządzić szkołą.
Poza kręgiem PLL "Sekrety" opowiadania pokazują w jaki dziwny i czasem szalenie nieprzewidywalny sposób Święta potrafią obchodzić już chyba tylko Amerykanie.

W rytm świątecznych utworów rozgrywa się akcja i można posłuchać "Sekretów", a stron by je poznać jest całkiem sporo. Autorka zawsze chciała napisać książkę, której akcja działaby się w Święta i w takim właśnie czasie należy ją czytać. To idealna lektura na okres przedświąteczny by wprawić się w nastrój.
"Pretty Little Liars. Sekrety" - Sara Shepard
[SERIA] TOM 4.5
Wydawnictwo: Otwarte
Stron: 456
NR 81/2013/11/01 (263)
PREMIERA: 6 LISTOPAD

P.S.. Na całe szczęście już po szpitalu - dziękuję wszystkim, którzy trzymali kciuki ;)

10 komentarzy:

 1. Całkiem grubaśna, książki z tej serii zawsze wydawały mi się mniejsze objętościowo :) Kompletnie nie moja bajka, ale recenzje przeczytałem, tak z ciekawości ;) Któż to ten A., bo nie wytrzymam :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A. to podpis osoby, która wyjawia kolejne sekrety czterech dawnych przyjaciółek. Jak się okazuje z czasem nie są to działania jednej tylko osoby. Początkowo dziewczęta myślą, że to ich zaginiona przyjaciółka się z nimi tak kontaktuje, gdyż tylko ona mogła znać te tajemnice.
   A. to kobieta, ale najnowszy sezon serialu pokazał, że także i mężczyzna może się tym pseudonimem podpisać.
   I ja mam jedno imię zaczynające się od tej litery właśnie ;)

   Usuń
 2. Super, że już wróciłaś. :) Czyli według ciebie po jakiej części najlepiej przeczytać Sekrety?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przeczytałam w czasie lektury tomu 6. Idealnie jest przeczytać w przerwie między tomem 4 a 5, ale będzie ok także dla każdego tomu powyżej 5 :)

   Usuń
 3. Za serię PLL jeszcze się nie zabrałam, ale oglądałam serial :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już nie mogę się doczekać! :)
  Dobrze, że wspomniałaś o tym "drobnym" spojlerze! Ja akurat przeczytałam 5 część, ale na pewno znajdzie się ktoś, kto tego nie zrobił.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam dopiero cztery tomy PLL ale bardzo chętnie zabiorę się za "Sekrety". Niestety obawiam się, że nie nastąpi to tak szybko. :|

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam cztery tomu PLL i jakoś tak nie czułam się przez nie powalona na kolana, więc dalej nie kontynuowałam. Może po prostu czekałam na "Sekrety " :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie ukrywam - bardzo sceptycznie podchodzę do tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy A to Ezra, jak na razie wskazuje serial? Ja w wakacje zatrzymałam się właśnie na tomie 5 więc nie jeszcze nie wiem :P Ale takie dodatkowe książki do serii z chęcią bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...