Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

czwartek, 28 listopada 2013

"Zanurzeni w Morzu miliona słońc."

"Świadomie wybieramy ryzyko, aby wyjść poza tę skorupę i zobaczyć, co jeszcze wszechświat ma do zaoferowania. Wybieramy przyszłość. A więc lećmy do domu."*

Misja Błogosławionego, statku od pokoleń zawieszonego w nieskończonej przestrzeni kosmicznej, trwa. Czy będzie dane nam zobaczyć obiecane tytułowe "Miliony słońc"?

Wszystko zaczyna się z chwilą, gdy Amy, podróżniczka urodzona jeszcze na Sol-Ziemi, dostaje swój własny wi-kom. To środek wewnętrznej komunikacji statku, który jednocześnie daje możliwość wezwania pomocy, a tym samym poczucie bezpieczeństwa. I choć Amy wzbrania się przed jakąkolwiek technologią wyprodukowaną na statku, nie może już bez niej dłużej funkcjonować.Otrzymany wi-kom, w postaci bransoletki a nie wczepionego pod skórę przewodu, zawiera wiadomość, która staje się początkiem ciągu wskazówek do odkrycia tajemnicy czasów Plagi, powstania systemu Najstarszych i ocalenia od pustki kosmosu. Tam bowiem przystaną "Błogosławiony" w swojej misji wśród gwiazd.

"Ja sama byłam przytłoczona zdumieniem, że istnieje coś więcej oprócz tego. Nawet ja, choć oddychałam powietrzem na szczycie Gór Skalistych i pływałam w Oceanie Atlantyckim, przyzwyczaiłam się do myśli, że za tymi ścianami niczego nie ma. Zapomniałam o Ziemi."*Czymś innym jest zmierzać do celu, podróżując poprzez obce galaktyki, a zupełnie czymś innym stać w zawieszeniu w przestrzeni kosmicznej, nie wiedząc czy statek kiedykolwiek jeszcze zdoła ruszyć by dokończyć misję zanim skończą się zapasy lub zniszczy się sam w czasie buntu i rewolucji.
Amy podąża za wskazówkami pozostawionymi jej przez Oriona, jej niedoszłego zabójcę, by zdążyć na czas. "Błogosławiony" niesie na swym pokładzie książki - relikty dawnej przeszłości. To w nich pozostawiono zagadki, to w nich skrył się pomysł rewolucji, której ogień płonie już na statku.

"Prawdę mówiąc, pierwszy raz miałam wrażenie, że Błogosławiony jest wielki. Moje szanse wydawały się równie mizerne, jak szanse bałwana na przeżycie w piekle. Nie mogłam powstrzymać złośliwego uśmiechu. W końcu piekło Dantego było z lodu."*

Amy nie chce zapomnieć o Sol-Ziemi, choć na statku zapomniały o ojczystej planecie już pokolenia. Ile będzie jeszcze trwać podróż wśród nieskończonych gwiazd? A może Centauri-Ziemia jest bliżej niż komukolwiek mogłoby się wydawać?
W tomie drugim ujawniono ogromny sekret serii, ale wraz z nimi pojawił się następny - pytanie o cenę wejścia do bram tego Edenu.

Relacja Amy i Starszego rozwija się i jest tutaj kilka przesympatycznych scen z ich udziałem. To nadal dwójka młodych ludzi, obciążonych jednak odpowiedzialnością, gdzie każdy z nich ma swoje racje, ideały, sposób wychowania i zasady życia, których musi chronić. Starszy to zbyt młody dowódca całego "Błogosławionego", a Amy jedyna odmrożona osoba pamiętająca Ziemię i początek całej misji.

"Niektórzy ludzie są dobrzy, a niektórzy źli. Fidus niczego nie naprawia, po prostu ukrywa wszystko, co dobre i złe, pod płaszczem wielkiego niczego.
- Ale...- urwałem. Wolałem zachować tę myśl dla siebie. Że może warto zrezygnować z dobra, jeśli dzięki temu niszczy się także zło."*

Minus to mocne bazowanie na wątkach poprzedniej części. Spowodowało to, że tylko połowa opowieści zdawała się nowa, kiedy bohaterowie tak mocno nadal żyli wydarzeniami sprzed trzech miesięcy [tyle trwa przerwa między tom I a II ]. Nie pozwala też zapomnieć o tym powtarzający się scenariusz z kolejnym mordercą- zamachowcem, terroryzującym statek.
To kontynuacja godna pierwszej części, choć "W otchłani" uważam za lepszą. Wiele tajemnic mnie zaskoczyło, gdyż trudno było odkryć ich sekret na czas.
Co się tyczy panoramy "miliona słońc" to scena, w której się ona pojawia, niesamowicie zaskakuje, lecz nie scenerią a tajemnicą znajdującą się w jej pobliżu. Sam zaś widok "miliona słońc" nie był tak spektakularny, jak oczekiwałam (szczególnie po projekcie zagranicznej okładki.)
Mała czcionka przyczynia się do tego, że sporo jest w tej książce tekstu, a za tym także wydarzeń i akcji. Jedna z ciekawszy propozycji dla odysei kosmicznej z gatunku young-adult skierowanych także i do starszych czytelników.
"Milion słońc" - Beth Revis
Wydawnictwo Dolnośląskie
Stron:376
W kolejności: NR 87/2013/11/07 (269)
W ramach projektu: W kosmicznej przestrzeni
Kontynuacja - tom III: "A my [...]obiecujemy, że trzecia część trylogii już wiosną 2014! " (źródło-FB)
Okładka: szkoda, że nie udało się utrzymać projektu wzorowanego na oryginale, ale nasza wersja także jest kreatywna i odpowiada klimatowi kosmicznej odysei.

13 komentarzy:

 1. Nie dla mnie ta seria, odpuszczę sobie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Te wspominki są pewnie dla tych, co czytali pierwszą część tuż po premierze i zdążyli zapomnieć wydarzenia... mimo wszystko jest to rzecz absolutnie zbędna, nie lubię takich zabiegów :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspominki czyli przypomnienie wydarzeń poprzedniego tomu? Sama także nie pamiętałam szczegółów fabuły, lecz w tym przypadku są to informacje bardziej ogólne. Od premiery części pierwszej minął ponad rok i chyba trudno jest przedstawić kontynuację nie wspominając wydarzeń poprzedniej części, skoro ten tom ściśle do nich nawiązuje i mocno będzie zagubiony czytelnik, który nie zapoznał się z cz.1.

   Usuń
 3. Ja chętnie bym przeczytała, ale najpierw tom I :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! To seria, którą ciężko jest zaczynać od drugiego tomu.
   Ja sama mam ochotę raz jeszcze zerknąć do tomu pierwszego aby raz jeszcze przeżyć jak to wszystko się zaczyna :)

   Usuń
 4. Nie słyszałam o tych książkach:/ Póki co podziękuję, bo mam sporo zaległości w czytaniu, ale nie nastawiam się negatywnie. być może kiedyś po nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę sięgnąć po drugi tom :)

  weronine-library.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że finalnie zmieniono okładkę ;/ poprzedni projekt mi jakoś bardziej pasuje do stylistyki pierwszego tomu. ,,W otchłani" bardzo mi się podobało i choć teraz nie sięgnę po ,,Milion słońc", to jednak mam ten tytuł w pamięci ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. W otchłani czeka już na półce an swoją kolej ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze pierwszy tom przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pierwszą część na czytniku, ale nie mam czasu zabrać się za jej przeczytanie. Może w trakcie świąt uda mi się za nią chwycić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiedziałam, że ta kontynuacja już wyszła! :D To fajnie, będę musiała się z nią zapoznać. Faktycznie szkoda, że nie została wydana w zagranicznej okładce...ta jest niestety gorsza.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak już to zacznę od początku:)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...