Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 30 kwietnia 2014

"Na krańcu rzeczywistości"

"Pytały, jak ma na imię. Ale to była tajemnica, a ona już dawno zapomniała odpowiedzi."

Skąd taki tytuł?
Tytuł "Kim jesteś, Sky?" ma podwójne znaczenie. Pytanie może zadać Zed, który stracił już wiarę w przepowiednie o przeznaczonych. Pytanie może zadać też sobie sama Sky, gdyż wiele wspomnień wczesnego dzieciństwa zablokowała w pamięci. Ale kim są Sky i Zed?

Dlaczego seria?
Trylogia o braciach Benedictach to opowieść o wyjątkowej rodzinie działającej w sieci sawantów. Obdarzeni różnymi darami członkowie jednej rodziny łącząc swoje siły i różne punkty percepcji (zależnie od daru) pomagając w zaprowadzeniu przestępców przed oblicze sprawiedliwości - szczególnie jeśli i oni są sawantami, których moce służą szerzeniu korupcji i przemocy. Każdy tom trylogii opisuje losy innego z braci.

Gdzie rozpoczyna się ta opowieść?
Sky przeprowadza się z Anglii do Kolorado, w Stanach Zjednoczonych. Choć język jest praktycznie ten sam, pomijając akcent, bohaterka napotyka wiele różnic kulturowych, co z kolei prowadzi do zabawnych sytuacji. Miejsce akcji to sala muzyki w miejscowym liceum i atrakcje ośrodka pośród Gór Skalistych.

Kim są bohaterowie?
Sky Bright (Jasne Niebo - tak się dzieje, kiedy rodzice pozwalają dziecku w bardzo młodym wieku wybrać imię) to stanowcza osóbka, ale skrajnie nieśmiała. Niskiego wzrostu z burzą blond loków. Zed Benedict to skłonny do agresji i lekceważąco odnoszący się do innych sportowiec...ale i uzdolniony muzyk.
Sky w wyobraźni tworzy nieustannie liczne scenariusze godne fabuły komików, które tak chętnie czytuje. Kiedy jednak Zed faktycznie zaczyna się nią interesować, robi się już zdecydowanie o wiele mniej zabawnie. Tak to bywa z przeznaczonymi, że początkowo kompletnie do siebie nie pasują. A jeśli to przeznaczenie, to nie wybiera ono ludzi tylko na chwilę by była to lekka i zabawa przygoda - tylko zobowiązanie na całe życie.

O czym mówi legenda o przeznaczonych (w świecie sawantów)?
"Widzisz, Sky, kiedy rodzi się sawant, gdzieś na ziemi, mniej więcej w tym samym czasie, rodzi się jego druga połowa. Może w domu obok, a może tysiąc mil od niego [...] Masz połowę naszych umiejętności, a ja drugą. Razem tworzymy całość. Razem jesteśmy dużo potężniejsi." (str.116)

Legendy o drugiej połówce zna chyba każdy, u Joss Stirling występuje jej ciekawa interpretacja.
Historia o przeznaczonych brzmi tutaj jak piękna baśń, ale jednocześnie nie pozostawia wyboru opcja. Dwie osoby są na siebie skazane, gdyż z nikim innym nie otworzą już całości, a każde inne uczucia będą niepełne, pozostawią niedosyt i obietnicę, że mogło się mieć o wiele więcej. W przypadku nieznalezienia drugiej połówki może też diametralnie zmienić się charakter danej osoby.

"Można obrócić dar w zło tak łatwo, jak skorzystać z niego, by czynić dobro. Pokusa jest silna, zwłaszcza dla tych, którzy nie znajdują równowagi w swoim przeznaczonym." (str.179)

Dlaczego warto przeczytać?
Seria jest bardzo ciekawa, choć początkowo wydawała mi się taka niepozorna.
Trylogię zaczęłam czytać od środka (czego zwykle nie robię). Tom II bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Byłam więc ciekawa lektury tomu pierwszego, który powinien stanowić wprowadzenie -w rzeczywistości uzupełniłam jednak tylko kilka faktów. Wygląda na to, że w tej serii można zmieniać kolejność czytanych tomów.
"Kim jesteś, Sky?" to dobra powieść, ale pod względnie bohaterów chyba o wiele bardziej spodobała mi się para części drugiej.
Może dzieje się tak dlatego, że opowieść Sky podąża troszkę utartym już szlakiem: Ona przeprowadza się do nowego miasta, on i jego rodzina mieszkają tam od dawna, ale trzymają się na uboczu pomimo licznych talentów w rodzinie. Z biegiem akcji on musi chronić ją przed niebezpieczeństwem, które przewidział (plus potrafi czytać jej myśli).
TOM 1 / 3
W opowieści Phoenix jest zupełnie inne tło historii - dziewczyna jest wplątana w sieć londyńskiej mafii, a dodatkowo ją i jej przeznaczonego dzieli o wiele, wiele więcej niż Zeda i Sky.
Jeśli miałabym ochotę powtórzyć lekturę, zdecydowałabym się raczej na "Jak cię wykraść Phoenix?" niż "Kim jesteś, Sky?" Ciekawe jaki okaże się tom 3? Jeśli zostanie on u nas wydany.
"Kim jesteś, sky?" - Joss Stirling
[TRYLOGIA] TOM 1
RECENZJA -> TOM II
Wydawnictwo: Akapit Press
W kategorii: Zdolności paranormalne, Przeznaczenie
W kolejności: NR 23/2014/04/07 (299)
Stron: 280 (mały format i dziwna troszkę czcionka)

*** MINI-PODSUMOWANIE MIESIĄCA ***
U mnie kwiecień w liczbie 8 plus jedna adaptacja - czyli najwięcej przeczytanych książek w miesiącu w tym roku. Od początku roku łącznie przeczytanych: 24

A jak Wasz czytelniczy kwiecień? Ile książek udało się Wam przeczytać? Która okazała się najlepsza?
Dla mnie sukces to doczytanie całości serii JUTRO i KRONIK ELLIE :)

3 komentarze:

  1. Czytałam "Kim jesteś, Sky?" i średnio mi przypadła do gustu. Skoro mówisz, że "Jak Cię wykraść Phoenix?" to zupełnie inna (lepsza) historia, to może niebawem wrócę do serii.;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się ciekawie, jeszcze się nad nią zastanowię. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pierwsza część nawet całkiem mi się podobała. Drugiej niestety nie miałam okazji przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...