Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

piątek, 23 października 2015

W Morzu Ciekawostek: Następcy


Wiedzieliście, że właśnie dzisiaj przypada data premiery "Następców" na DVD? Jeśli więc nie mieliście okazji zobaczyć tej pełnometrażowej produkcji Disneya, istnieje już taka okazja. Zapewne film będzie dostępny zarówno w oryginalnej (angielskiej) jak i polskiej wersji językowej. Na co warto zwrócić uwagę oglądając Następców? Oto dziesięć szczegółów, które nie powinny umknąć fanom. Zaglądamy więc raz jeszcze na Wsypę Potępionych, gdzie złe wychowanie jest w najlepszym stylu.

#1 Mal nosi takie samo imię jak jej matka, czyli w oryginale - Maleficent. Diabolina (polskie tłumaczenie tego imienia) nie przekaże jej jednak pełnego imienia do chwili, kiedy córka nie udowodni, że jest wystarczająco zła by nosić takie miano. [źródło]

#2 Dzieci (Następcy) to w żadnym wypadku wierne kopie swoich rodziców. Ale co w przypadku, kiedy rodziców otacza tak rozpowszechniona (dobra) zła sława? Choć Mal, Evie, Jay i Carlos to zupełnie inne osoby niż ich rodzice, ich mroczne dziedzictwo zostało odzwierciedlone w barwach, które noszą te postacie w filmie. Na plecach - na kurtkach czy też bluzach - widnieją nawet emblematy reprezentujące poszczególnych złoczyńców. Jest więc tam smok, serce i korona, kobra oraz kości. [źródło]

#3 Obecność piosenek w tym filmie wcale nie odejmuje blasku tej historii - nie czyni ją także mniej poważną, mimo iż to produkcja skierowana do dzieci i młodzieży. Nic nie stoi na przeszkodzie by zainteresowali się nią także Ci wszyscy, którzy lat mają już sporo, ale nadal kochają baśnie - szczególnie w nowych odsłonach. Utworów bardzo dobrych jest tutaj kilka ("Rotten to the core", "Did I mention", "Set it off", "If only"), które idealnie uzupełniają opowieść - warto się w nie dobrze wsłuchać.

#4 Już zamarzyła się kontynuacja? Nie tak dawno temu potwierdzono, że "Descendants 2" zawita na ekrany telewizorów już za rok (latem 2016). To nie wszystko, bo także Melissa de la Cruz napisze kolejną książkę z tego cyklu (wydano już "Wyspę Potępionych"), która ukazać ma się w maju 2016.

#5 Są już trzy kreacje córki Maleficent. Mamy obraz z serialu ONCE i Lily, która także potrafi zmieniać się w smoka. W internetowej serii Ever After High także pojawia się postać córki Złej Wróżki, której nie zaproszono na bal. Tutaj jest to bardziej "wróżka" w tradycyjnym rozumieniu tego słowa - wiecie, skrzydła i te sprawy. Najciekawszą z kreacji zaprezentował na ten moment właśnie Disney w postaci dziewczyny o fioletowych włosach i zielonych oczach smoka.

#6 Kostium i kreacja Mal ma być taka jak "zbrudzony cukierek" (dirty candy). Wcześniej była to sama słodycz i mogłaby być... gdyby słodkość nie upadła na ziemię. Takie barwy dominują w stroju dziewczyny: fiolety, błękit, zieleń i czerń. Ile historii charakteru przedstawić można poprzez sam strój postaci? Jest to też bezpośrednie odniesienie do sceny, w której Mal zabiera dziecku cukierek... ale to jej matka (Maleficent) rzuca go na ziemię zanim... odda płaczącemu brzdącowi. Metafora tego, że to rodzice sami (celowo czasem) psują swoje pociechy? Na Wyspie Potępionych złe wychowanie jest w najlepszym stylu.

#7 Jedni powiedzą, że to bajka, gdzie prześpiewa się połowę fabuły, zamiast ją na poważnie opowiedzieć. Inni (Ci którzy choć raz próbowali uczyć się i zapamiętywać dłuższe układy choreograficzne - choćby na zajęciach takich jak step dance czy zumba, gdzie wszystko musi być zgrane w czasie z resztą grupy by robiło pełne wrażenie) będą w stanie docenić ogrom pracy, wysiłku i czasu, jakie cała ekipa zainwestowała w dopracowanie tych numerów tanecznych. Nie było im łatwo, gdyż pracowali pod nadzorem osoby odpowiedzialnej za High School Musical. TUTAJ można zobaczyć ujęcia z długiego okresu ćwiczeń, który poprzedzał kręcenie filmu. Na te same utwory, które usłyszycie w filmie, spojrzycie zupełnie inaczej - zapewniam.

#8 W polskiej wersji językowej dubbing wypadł nawet dobrze. Głosy dobrane zostały w taki sposób, że mimo iż nie przypominały tych z oryginału, to brzmiały całkiem całkiem (jak już człowiek się przestawił). Zdziwiło mnie za to, że nie zdecydowano się na tłumaczenie tekstów piosenek. Dosłownie ani jednej! To opowieść musical i połączenie fabuły z tekstem utworów jest kluczowe. Jeśli ktoś nie zna wystarczająco dobrze angielskiego, niestety traci ten aspekt historii Następów. Ciekawe czy w wersji DVD, kiedy wybierze się opcję "język angielski z napisami polskimi".... zobaczymy tłumaczenia tekstów piosenek? Trzeba się przekonać!

#9 Pojawiło się już kilka z odcinków animowanej kontynuacji losów Następów w Auradonie. Można je obejrzeć TUTAJ (obecnie tylko w angielskiej wersji językowej). Krótkie epizody to część kampanii reklamowej dla całej serii produktów z logo Następców. O wiele bardziej czekam jednak na filmowe i książkowe kontynuacje ich przygód.

#10 O fabule, stwarzaniu świata oraz modzie w "Następcach", czyli kolejnych ciekawostkach, przeczytać można na stronie galapagos.com. Dlaczego Wyspa Potępionych wygląda jak slamsy? Z jakiego powodu tak rozwinął się tam handel wymienny? Czy ten filmowy świat może w jakiś sposób przypominać lata 70? Czy Auradon może mieć jakieś wady? Odpowiedzi szukać należy we fragmentach wywiadów z twórcami.

W SKRÓCIE:
  • Książkowy prequel historii - to "Wyspa Potępionych" autorstwa Melissy de la Cruz (RECENZJA)
  • Główne wydarzenia - to już filmowa opowieść w wersji aktorskiej (WRAŻENIA Z FILMU)
  • Pojawiły się dwie książki (RECENZJA) - napisane na podstawie wczesnej wersji scenariusza. W nich znajdziemy perspektywę Mal oraz innych Następców na wydarzenia, które widzieliśmy w filmie. Jest i parę dodatkowych informacji.
  • Dalsze przygody - to seria animacji pod tytułem "Wicked World", publikowanych co tydzień na YT
  • Wszystko to w oczekiwaniu na: kolejną powieść Melissy de la Cruz oraz drugi musicalowy film

Ile z tych ciekawostek odnośnie Następców już znaliście?
Czekacie na kolejne losy tych bohaterów? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...