Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

piątek, 8 lipca 2011

"Na granicy snu"

"Na granicy snu" - Anna M. Gorgolewska
Wydawnictwo Papierowy Motyl

Gdy śnimy, przenosimy się do innych świtów. Czasem są one tak samo realne jak rzeczywistość, a czasem tak piękne, że nie chcemy ich już opuścić. Sny potrafią wydobyć z naszej świadomości rzeczy, które na co dzień nam umykają. Zdarzają się także i prorocze marzenia senne, które zdawać by się mogło, ostrzegają nas o niebezpieczeństwie jakie czyha na nas w przyszłości. Mimo zaawansowanej technologii i postępu medycyny nie potrafimy nadal w pełni wyjaśnić natury naszych snów. Fascynowały ludzi od starożytności. Od  kiedy żyjemy także śnimy. Sny są z nami zawsze i wszędzie. Zamknij więc wieczorem oczy i wsłuchaj się w siebie. Może właśnie na Ciebie czekają całkowicie nowe światy do odkrycia.

WYDARZENIA
Rena ma wszystko. Kochających rodziców, świetne układa jej się z bratem i zawsze może liczyć na najlepszą przyjaciółkę. Właśnie obchodziła swoje osiemnaste urodziny. Pojechała odprowadzić przyjaciół na pociąg. Oni wyruszyli na Mazury, ona już niedługo będzie wraz z bratem zwiedzać Indie. Nie wiedziała, że sama tego dnia nie wróci już do domu. Pewne jest jednak, że odległa podróż jej nie ominie. Miejsce przeznaczenia będzie jednak zupełnie inne. Dziewczyna ulega wypadkowi i budzi się w krainie, którą często nawiedza w swoich koszmarach. Jedyny problem polega na tym, że teraz nie może się obudzić i nie jest już taka pewna czy śni. Może to Koh-i-noor jest prawdziwe, a życie jakie znała dotąd było jedynie snem ? Rena chce pomóc tym, których tam spotkała. Tylko czy ratując ich, sama nie skaże się na wieczność w Koh-i-noor ?

REGUŁY SNU
Koh-i-noor to kraina, którą można w pełni uznać za prawdziwy sen. Wszystkie reguły rządzące rzeczywistością gdy śnimy, tam także zostały zachowane. Zdarza nam się przecież powracać do snów, które już kiedyś śniliśmy. Niektóry z nich są tak realne, że przypominają jakieś inne życie, które gdzie dawno kiedyś wiedliśmy. Prawdą jest także fakt, że sam zapach jakiegoś miejsca, które jest dla nas ważne, potrafi przywołać obraz konkretnej rzeczy, osoby czy krajobrazu. Nie zostało pominięte także zjawisko snu we śnie. Doświadcza się bowiem często tak zwanego "fałszywego przebudzenia", kiedy to budzimy się i stwierdzamy, że nadal śnimy. Rzeczywistość senna nagina reguły czasu, tak więc czas tam spędzony nie jest równy godzinom w jakich śpimy. Czasami świadomość tego, że śnimy, powoduje natychmiastowe przebudzenie. Są jednak takie sny z których nie łatwo się obudzić.
Poza snami poruszona została także kwestia świadomości osób przebywających w stanie śpiączki. Czy wówczas śnimy czy podróżujemy poprzez nasze wspomnienia ? Czy odczuwamy bodźce zewnętrzne ? Krąży dużo historii i tak samo jak natura i pochodzenie snu po dziś dzień pozostają tajemnicą.

REKOMENDACJE
Świetnie się bawiłam czytając "Na granicy snu". Zjawisko jakim jest sen zostało bardzo dobrze przedstawione. Polubiłam zarówno główną bohaterkę jak i jej przyjaciół (tych ze snów także) oraz rodzinę. Historia, która umili popołudnie i taka na jaką warto poświęcić swój czas. Śmiałam się szczerze z wymiany zdań między Reną a jej najlepszą przyjaciółką. Gdy zamknę oczy to potrafię zobaczyć Koh-i-noor bez problemu. Ucieszył mnie wpleciony wątek indyjskiej mitologii. Bardzo chętnie powiedziałabym wam co oznacza Koh-i-noor, ale doszczętnie zniszczyłabym tym zabawę podczas lektury. Także tego dowiecie się sami, jeśli tylko zechcecie.
Sny to moja fascynacja i poświęcam im bardzo dużo czasu, dlatego cieszy mnie pojawienie się dobrej książki o takiej właśnie tematyce na rynku.
Chętnie przeczytam także następne książki autorki. Debiut ten uważam za bardzo udany.

MOJA RECENZJA  : 8 / 10

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Papierowy Motyl

16 komentarzy:

 1. To coś dla mnie...lubię literaturę tego typu :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka niezła, choć mnie akurat nie oszołomiła czy ujęła jakoś wybitnie:)). Mimo to, warto ją przeczytać..
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi bardzo ciekawie, chyba poszukam tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem krótko: po prostu muszę przeczytać tę książkę! Dzięki za podpowiedź, to coś dla mnie!

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka może być ciekawa. I jeszcze interesujący temat.

  OdpowiedzUsuń
 6. świat snów jest fascynujący sam w sobie, a jeżeli do tego ubrano go w ciekawą historię, to tym chętniej zapoznam się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 7. Co prawda polski autor jakoś nieszczególnie mnie zachęca, ale chyba dam się skusić. Historia sama w sobie wydaje się interesująca, a i ocena nie jest niska ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa recenzja...choć nie wiem czy sięgnąłbym po ten egzemplarz.
  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetnie się zapowiada, jestem jej bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mnie zaciekawiłaś, muszę się za nią rozejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o tej książce, ale sny są piekielnie intrygujące, więc książka pewnie też ;) Muszę się za nią rozejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mi osobiście bardzo ta książka przypadła do gustu i zapadła w pamięć ogromnie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę przeczytać tę książkę, szczególnie że tak dużo dobrego o niej słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. O, o tej książce nie słyszałam. Ale bardzo lubię tematykę snów, więc pewnie się nią zainteresuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Coś w sobie ma i jak mi się uda, to ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie słyszałam o tej książce. Opis zachęcający, recenzja też :) Poszukam jej :)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...