Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 14 sierpnia 2011

Cena piękna

"Brzydcy" - Scott Westerfeld
[ Uglies 2005]
Wydawnictwo Egmont. 2007

Czyż nie byłoby dobrze stworzyć
społeczeństwo pełne pięknych ludzi ?*

Rdzawcy byli doprawdy straszni. Czerpali pełnymi garściami, nie dając nic w zamian. Takie postępowanie, czy błędne ekonomicznie czy też ideologicznie, prędzej czy później musi doprowadzić do strasznego końca. Ale Rdzawców już dawno nie ma. Ruiny ich miast straszą żelaznymi szkieletami po dziś dzień.
My, ich następcy, jesteśmy inni. "Żyjemy w równowadze z naszym środowiskiem. Oczyszczamy wodę, którą odprowadzamy do rzeki, poddajemy recyklingowi biomasę i używamy wyłącznie energii słonecznej z naszym własnych słonecznych baterii."
Nie ma konfliktów i wojen, które tak upodobali sobie Rdzawcy.
Wszyscy jesteśmy prędzej czy później równi.
W dniu szesnastych urodzin zostanę poddana operacji i zamieszkam po drugiej stronie rzeki wśród innych Nowych Ślicznych. Już nigdy więcej nie będę musiała oglądać brzydkiej twarzy, swojej ani nikogo innego. Wszyscy są Śliczni, istnieje tylko jeden ideał piękna.
"- Jestem Tally Youngblood. Chcę stać się śliczna."

"DZIEŃ ZMIANY"
Tally czeka na przemianę samotnie. Jej przyjaciel Peris już stał się śliczny. Brzydcy i Śliczni nie mieszkają razem. Kto chciałby z własnej woli patrzeć w brzydkie twarze ? Tally robiła już wiele numerów, pełno zabronionych rzeczy. Chwila rozmowy z przyjacielem jeszcze bardziej wzmaga jej pragnienie aby porzucić brzydkie oblicze. Gdy patrzysz na ślicznych, zrobisz wszystko, aby tylko wywołać ich uśmiech.
Niedługo potem poznaje Shay. Ona też oczekuje samotnie. Razem wypełniają sobie czas ścigając się na deskolotkach, podobnych do deski surfingowej, które unoszą się tylko nad magnetycznym polem metalu. Wspólnie też wymykają się poza miasto do Rdzawych Ruin. Shay nie chce jednak przejść operacji, chce uciec do miejsca położonego daleko od miasta zwanego Dymem, właściwie w dzikiej głuszy, gdzie nikt nie musi być śliczny. Tally uznaje to za absurd, a Shay pewnego dnia ucieka.
W dzień operacji Tally dowiaduje się, że coś jest nie tak.
Odmówiono jej bycia piękną do momentu, gdy nie znajdzie Shay, a wraz z nią rebeliantów w Dymie. Początkowo odmawia, ale wreszcie się łamie. Nie chce spędzić wieczności jako Brzydka, nie chce się zestarzeć.
Shay zostawiła jej wskazówki. Czy jeśli uda jej się odnaleźć Dym, zdradzi ich miastu czy może przyłączy się do nich ?

BRZYDCY, ŚLICZNI, WYJĄTKOWI
Antyutopijny porządek świata. Zupełnie inny, jakiego do tej pory nie było. Społeczeństwo podzielona na Brzydkich z obietnicą piękna, Ślicznych oraz Wyjątkowych. Wyjątkowi to siły specjalne, ale i nie tylko. To ludzie okrutnie wręcz piękni, w taki sposób, że aż straszni. Nadludzie, niezwykle wytrzymali i gotowi na wszystko. Gdy stajesz się pięknym, wstępujesz do cudownego świata nieustannej zabawy i imprez...potem wybierasz zawód, a twoje życie jest idealne. Biologia stworzyła ideał piękna i jest on tylko i wyłącznie jeden.
Tally poznaje jednak sekret, coś co wstrząśnie jej światem. Co więcej, zobaczy inny świat...ten który już nie istnieje, gdzie ludzie byli różni, a piękno nie było modelem ustalonym przez Radę Urody. Pozna też cenę operacji, tej o której nikt nie wie. Dowie się co się traci idąc dobrowolnie pod nóż, aby stworzyć ideał. Przyroda jest przecież piękna choć nikt jej nie poprawiał. Majestat gór, rwące potoki czy wschód i zachód słońca...nawet tego odmówiono w świecie Brzydkich, Pięknych i Wyjątkowych

REKOMENDACJE
O tej niezwykle ciekawiej antyutopijne serii, która gości już na naszym rynku od dość dawna, dowiedziałam się dzięki portalowi Goodreads. Seria została tam wymieniona jako jedna z powieści z listy najlepszych antyutopijnych dzieł. Tak samo jak Igrzyska Śmierci, Dobrani, Deklaracja, Atrofia czy też Las Zębów i Rąk, zobaczymy w niej dwa światy...ten nowy oraz ten stary, którego już nikt nie pamięta, ten który teraz należy do nas. Zobaczymy społeczeństwo tak bliskie utopii, że przemieniło się w jej przeciwieństwo. Historia Tally jest pełna niespodziewanych zwrotów akcji, pościgów, a podróż do Dymy przypomina czasem przejście przez Las Zębów i Rąk albo też arenę Głodowych Igrzysk. Idealna organizacja społeczeństwa, gdzie wszystkiego jest pod dostatkiem wraz z zaawansowaną technologią, przypomina świat Dobranych.
Jednego żałuję bardzo, że tak późno zabrałam się za tą serię. Już w następnym tygodniu zapraszam na recenzje tomu 2 - "Śliczni". Ta seria jest obowiązkowa dla wszystkich fanów antyutopii.

MOJA OCENA : 9,5 / 10

Jeśli nie przekonała was recenzja, zapraszam na oficjalny polski zwiastun serii. Zawiera troszkę spoilerów, ale jest genialnie zrobiony. Zobaczyłam go przez przeczytaniem serii i nie żałuję. Zmotywował i zachęcił.

Seria 
1. Brzydcy
2. Śliczni - RECENZJA
3. Wyjątkowi -  RECENZJA 
4. Nieważcy 1
5. Nieważcy 2 (po ang są 4 części - Nieważcy wydane jako jedna)

23 komentarze:

 1. Ostatnio interesują mnie antyutopijne powieści. Obejrzałam zwiastun filmu i oniemiałam, gdyż bardzo zaciekawił i dodatkowo twoja recenzja podsyciła apetyt. Muszę koniecznie poznać ,,Brzydkich''.

  OdpowiedzUsuń
 2. HA, KOCHAM CIĘ :D
  WIEDZIAŁAM ŻE CI SIĘ SPODOBA!

  Uwielbiam całą trylogię (no, właściwie teraz serię, choć pierwsze 3 tomy są najlepsze), niesamowicie się cieszę, że się za nią wzięłaś! :))
  Moja ulubiona postać to David xD
  Czytaj jak najprędzej kolejne tomy, są równie super :)

  Mirka

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham antyutopie. Jak dla mnie tytuł obowiązkowy. Zapowiada się niesamowicie ;]

  OdpowiedzUsuń
 4. @cyrysia-zwiastun robi wrażenie :D Książkę łatwo można dostać w bibliotece. Ja już zacieram ręce na tom 2 i 3 :D
  @Mirka- też Cię kocham za przypominanie mi o tej serii ;* Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zachęcić do niej więcej osób, bo jest tego warta! Uwielbiam Davida XD We wtorek rano jestem w biblio i zabieram resztę. Mogłam zabrać za pierwszy razem! Będę czytać lotem deskolotki !

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurcze, recenzja super, ale po takim zwiastunie to ja koniecznie muszę się zapoznać z tą książką !!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tę serię parę lat temu i pamiętam, że bardzo mi się spodobała. Nie przypominałam sobie co prawda szczegółów, ale Twoja recenzja i genialny zwiastun trochę odświeżyły mi pamięć;) Chyba będę musiała jeszcze raz przeczytać "Brzydkich", "Ślicznych" i "Wyjątkowych", bo warto. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam fioła na punkcie antyutopii od kiedy przeczytałam "Intruza" :-)
  Teraz kupuję dosłownie WSZYSTKIE książki o tej tematyce. DZIĘKUJĘ, teraz dzięki Tobie dołączy do mojej kolekcji kolejna pozycja. Ile jest części? 3 czy 4?

  OdpowiedzUsuń
 8. Hm, zapowiada się bardzo fajnie, na pewno sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sprawdziłam. Jest jeszcze coś jakby kolejna seria dziejąca się kilka lat później "Nieważcy"
  http://www.empik.com/niewazcy-tom-1-westerfeld-scott,prod11950217,ksiazka-p?utm_content=prod11950217&utm_source=dataforce
  Cieniutkie, niestety, ale bardzo tanie :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cassin, ty to masz wyczucie! Ostatnio widziałam tę książkę u kuzyna. Teraz chyba go pomęczę, żeby mi pożyczył, o ile nie przejdzie mi do jutra, bo mimo, że nie lubię antyutopijnych to na tę mam jakąś dziwną chęć.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiedziałam, że ta seria jest wydana po polsku. Też wypatrzyłam ją sobie na Goodreadsie i myślałam, że będę skazana na czytanie w oryginale, a tutaj... miła niespodzianka :) Skorzystam z okazji i zapoznam się z "Brzydkimi"

  OdpowiedzUsuń
 12. W sumie czemu nie:). Dopisałam do swojej długaśnej listy. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam o tej serii, ale brzmi bardzo ciekawie. Jak już pisałam kiedyś ostatnio mam ochotę na powieści tego rodzaju. Muszę się rozejrzeć za "Brzydkimi". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. "Brzydkich" czytałam prawie cztery lata temu, ale po zapoznaniu się z twoją recenzją mam ochotę znów do nich wrócić. Jakby nie było książka porusza poważny problem, w naszym społeczeństwie od jakiegoś czasu jest widoczna ciągła pogoń za wyglądem idealnym. Takie odrzucanie siebie na rzecz stania się myślącą lalką Barbie lub Kenem. A przecież w ten sposób zatracamy siebie, tracimy własną indywidualność, jak mamy się wyróżniać skoro stajemy się "papierem w kserokopiarce"? Zwłaszcza jak patrzę na wymalowane- sztuczne dzieci w gimnazjach, przypomina mi się obraz "imprez" w idealnym świecie Ślicznych. Mam wtedy ochotę nimi potrząsnąć...

  OdpowiedzUsuń
 15. Po takim niesamowitym zwiastunie i recenzji na pewno muszę sięgnąć po tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 16. chętnie przeczytam . Szkoda tylko, że jest to literatura młodzieżowa, obawiam się czy ten temat nie będzie ujęty zbyt infantylnie :) Ale i tak przeczytam, żeby się dowiedzieć :) Świetna recenzja

  OdpowiedzUsuń
 17. Nigdy nie spotkałam się nigdy z książkami tej autorki. Po Twojej recenzji muszę przyznać, że zapowiada się bardzo ciekawie i będę musiała sięgnąć po tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 18. Kurde, słyszałam, ale czytałam tyle negatywnych recenzji, że sama nie wiem... a tu znowu tak wielki pozytyw... pożyjemy zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
 19. http://ksiazki-dla-nastolatek-i-nie-tylko.bloog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 20. Czytałam już te książki i mi również się podobały. Zwłaszcza dlatego, że różniły się od tych, które teraz są wydawane. A co do "Nieważkich", to moim zdaniem ta powieść była gorsza od pierwszych trzech, niemniej ją też przeczytałam.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Strasznie jestem ciekawa tej serii i chociaż nasłuchałam się o niej wiele niepochlebnych opinii, to mimo wszystko zaryzykowałam i tom 1 znalazł się na mojej półce :) I dlatego strasznie się cieszę, że Tobie się "Brzydcy" spodobali, bo to oznacza, że jest jeszcze dla nich szansa ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Przyznam, że wypożyczyłam kiedyś jedną z książek tej autorki, jednak przeczytałam tylko parę stron wstępu i porzuciłam ją na korzyść innej powieści. Kto wie, po tak ciekawej recenzji, może i do niej powrócę...

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...