Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

piątek, 26 sierpnia 2011

Od Wschodu do Zachodu

Sekretna córka  - Shilpi Somaya Gowda
[ The Secret Daughter ]
Wydawnictwo Prószyński i s-ka
OPIS WYDAWCY 

Indie to kraj, który wywołuje wiele pozytywnych skojarzeń. Tam życie ma smak. Potrawy są ostre, a ubrania stanowią gamę kolorów tęczy. Historie romantycznej miłości, która nie zważa na system kastowy oraz takiej, której wyraz stanowi monumentalny Tadź Mahal. Roztańczony tłum przemierzający w rytm piosenki ulice miasta. Takie można odnieść wrażenie oglądając Bollywood.
Indie, kiedyś perła w koronie brytyjskiej, to rzeczywistość taka sama jak każda inna, ależ o ile bardziej momentami sroga. Autorka pokazuje nam ojczyznę swoich rodziców taką jaka ona jest, z wszystkimi jej zaletami i wadami.
"Pełne spektrum indyjskich skrajności - tych dobrych i tych złych. Niektórzy demonizują Indie z powodu ich słabości, inni wyłącznie wychwalają zalety. A prawda, jak zawsze, leży pośrodku."*
- Stany Zjednoczone -
Dwoje ambitnych studentów Uniwersytetu Staffordzkiego połączeni wspólną pasją. Później już jako młode małżeństwo lekarzy, Kris neurochirurg, Sumer pediatra, decydują się kroczyć razem przez życie. Kiedy okazuje się, że ona nie może urodzić dziecka, podejmują decyzje o adopcji dziewczynki z indyjskiego sierocińca. 
Nie można dać życia, ale można zrobić coś więcej. Można to życie uratować. 

- Indie-
Czasem aby kogoś uratować, trzeba też dokonać tak dramatycznych wyborów, że prześladować będą do końca naszych dni. Kavita urodziła córkę, a nie tak oczekiwanego syna. Pamiętając tragedię, która odebrała jej pierwszą dziewczynkę, młoda kobieta z indyjskiego wioski decyduje się ocalić to życie tak jak tylko potrafi.
Dwie zupełnie obce sobie kobiety spróbują uratować tą samą osobę na tak różne sposoby. Czy ich poświęcenie przyniesie im wybawienie ?

WSCHÓD - ZACHÓD
Zderzenie dwóch tak skrajnych kultur na przeciwnych półkulach naszego globu. Kris przyjął amerykański styl życia, był on o wiele prostszy od życia w Indiach. Ileż emigrantów nie skusił Amerykański Sen ? Od zera do miliona, miejsce gdzie potencjalnie każdy może odnieść sukces, jeśli okupi go ciężką pracą. Z czasem zobaczył jednak, że jest pozbawiony tak wielu rzeczy. Niepowtarzalna jedność wielopokoleniowej rodziny, ostry smak przypraw, tradycje i święta - całe jego dziedzictwo, to wszystko chce teraz przekazać córce Ashy.

Książka podzielona jest na cztery główne części, potem na rozdziały. Narracja jest z punktu widzenia różnych bohaterów : dwójki lekarzy, obojga biologicznych rodziców Ashy a także rodziny Krisa. Jednak nade wszystko to opowieść pokazująca siłę i poświęcenie jakie wymaga miłość. Historia dwóch matek, biologicznej  i przybranej, oraz córki, która łączy ich losy, choć one same mogą nigdy się nie spotkać.

Tematyka jest tutaj bogata i przeróżna. Jest wychowanie w dwóch różnych skrajnych kulturach, walka o swoje dziedzictwo, waga tradycji, sytuacja kobiet w biedniejszych indyjskich rodzinach. Także uniwersalne tematy takie jak szukanie swoich korzeni, miejsca gdzie należymy, jak potrafimy się odnaleźć w swoich rodzinach i tych, które potem tworzymy już my sami. Trud życia w Indiach, ale i w każdym miejscu na świecie, bo z problemami tymi mierzą się miliony innych rodzin. Wszystko to idealnie wywożone i przedstawione w jednej powieści.

PLUSY/ MINUSY
Opowieść ta wciąga od pierwszy stron i jest niezwykle zajmująca, mimo iż nie posiada w sobie wartkiej akcji, nieustannego napięcia lub zaskakujących intryg rodzinnych. Jedynym co może w tej powieści lekko irytować, to zachowanie Ashy, a raczej to jak dziewczyna postrzega otaczający ją świat i także to życie, które mogłaby wieść, gdyby nie została adoptowana przez Krisa i Somer. Nawet gdy pracuje nad reportażem w slumsach Bombaju, alternatywna wersja jej życia w Indiach bardzo trudno do niej dociera.
Na końcu zamieszczono bardzo przydatny słowniczek z wyrażeniami, które występują w fabule, ale nie zostały tłumaczone. To nadaje powieści odpowiedniej atmosfery. Co prawda trzeba zerkać co jakiś czas, ale za to z  czasem się utrwala się wiele słówek i zwrotów już na stałe.

REKOMENDACJE
Książka ta jest z całą pewnością właśnie tą jedną z wielu jakie wybrałabym dla kogoś na rozpoczęcie swojej przygody z Indiami w literaturze. Doskonale pokazuje naturę tego kraju, targające nim sprzeczności i codzienną rzeczywistości. Fani książek z Indiami w tle też nie będą się czuli zawiedzeni, gdyż historia ta, ukazana poprzez stracie dwóch tak dalekich sobie kultur, jest zajmująca, wzruszająca i porywająca. Są momenty gdy uronimy parę łez, gdy będziemy pędzić razem z akcją, ale i takie gdy dowiemy się czegoś nowego o Indiach a także uniwersalnych prawdach życiowych.
Zdecydowanie polecam !
MOJA OCENA : 8 / 10

FRAGMENT KSIĄŻKI
Poprzez fragmenty rozdziału pierwszego zamieszczonego na stronie wydawnictwa możecie poznać lepiej Kavite i Somer
http://www.proszynski.pl/Fragment-fld-11-30758-.html

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka
BOMBAJ - MIASTO SPRZECZNOŚCI - Warto wiedzieć !
Bombaj to przepiękne miasto gdzie rozgrywa się spora część akcji tej książki. Poruszona też dzięki temu zostaje bardzo wrażliwa jak i ważna kwestia. Bombaj pragnie dorównać innym światowym aglomeracją. Problem stanową ogromne slumsy, które znajduję się w centrum miasta. To miejsce to Dharavi. Ma to być tylko przystanek przejściowy dla nowych osadników i ich rodzin, które przybyły tutaj za pracą. Czasem ją znajdują, a czasem żyją tam już całe pokolenia ich rodzin. Warunki tam panujące są straszne. Mówi się, że Dharavi to przypuszczalnie największe slumsy Azji. Pojawia się pytanie czy obiecywana zamiana na lepsze to zlikwidowanie biedy czy też pozbycie się biednych ? Jedna z bohaterek przygotowywać będzie reportaż o tym miejscu, więc czytając mamy szansę zobaczyć to zjawisko w całej okazałości.
Dla zainteresowanych film - lektor angielski Dharavi: The Heart of Mumbai 

21 komentarzy:

 1. Książka już za mną, ale bardzo pozytywnie ją wspominam. Okładka oryginalna o wiele lepsza niż wersja polska:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie to napisałaś!
  Strasznie spodobała mi się łatwość, z jaką Kris adaptował się do warunków i amerykańskich, i hinduskich - naprawdę trzeba mu tego zazdrościć! Somer też kibicowałam, ale bywały momenty,że irytowała mnie swoim brakiem chęci poznania kultury kraju swego męża! No i wielkie wrażenie zrobiły na mnie momenty, w których Asha wędrowała po bombajskich slumsach - nie wiem, czy wytrzymałabym takie doświadczenie...

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślałam o przeczytaniu czegoś o Indiach i chyba trafiłam na odpowiednią książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście okładka oryginalna bardziej przykuwa uwagę. Książki jeszcze nie czytałam ale w najbliższej przyszłości mam zamiar.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze zadnych ksiażek o Indiach, jednak z tą chętnie się zapoznam :)

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od jakiegoś czasu interesuję się Indiami, więc z całą pewnością to coś dla mnie. Podoba mi się, że autorka przedstawiła tamten kraj taki, jakim jest, nie umniejszając jego wad bądź też nie tworząc złudnych zalet.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo wysoka ocena, nie czytałam wcześniej nic podobnego ale skoro tak zachwalasz to może się skuszę :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Może być ciekawe. Jakoś nie interesują mnie za bardzo obyczajowe, ale ta prezentuje się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie spotkałam się jeszcze z żadną książką o Indiach i chyba pora to zmienić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze żadnych książek o Idniach, a skoro piszesz, że "Sekretna córka" jest dobra na początek, chyba będę musiała jej poszukać. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Indie.. z ogromną chęcią przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety nie moja tematyka :P ale nawiązując do komentarza u mnie ja przez ciebie kupiłam "Z deszczu pod rynne" :P Jesteśmy kwita :D:D

  OdpowiedzUsuń
 14. Recenzja zainteresowała mnie książką :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Miałam możliwość jej przeczytania, jednak z rezygnowałam. Nie mój klimat.

  OdpowiedzUsuń
 16. książka wydaje się być w moim klimacie, jak będę miała okazję, to przeczytam na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nasza piękna polska okładka mnie kusi, podobnie jak klimat Indii, ale tematyka niezbyt mi odpowiada. Raczej nie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie czytałam żadnej książki o Indiach, tak jak większość ;) ale po takiej ocenie chętnie bliżej przyjrzę się tej pozycji, wydaje mi się, że to może być naprawdę dobry start :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Właśnie ją podczytuje i jestem pod wrażeniem ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Indie. Pierwsza myśl - Tygrysie Wzgórza, które są już za mną :). 'Sekretna córka' wygląda interesująco, chętnie się z nią zapoznam :).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 21. Podoba mi się okładka. Kusisz tymi Indiami ;) Z pewnością przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...