Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 31 sierpnia 2011

"Piękna, surowa i wieczna"

"Tajemnica amuletu" - Jane Johnson
[ The Salt Road ]
Wydawnictwo Sonia Draga

Pustynia to miejsce fascynujące ludzi od wieków. Każdego dnia zmienia swe oblicze, przesypując wydmy piasku niczym ocean toczący błękitne fale. Piaski gnane wiatrem, tak legendy i niezwykłe historie ożywione słowem. Opowieści o ludziach, którzy stanęli na pustynnej ziemi. Nie istotne dokąd poszli ani, że ślady ich stóp dawno rozwiał wiatr. Ważne, że tam byli. Ich łzy i krew wsiąkły w piach, ich losy połączyły się. Ich życia przeminą, splątane dziwną siecią losu. Pozostaną historie takie jak ta. " I pustynia, piękna, surowa i wieczna"* (Cytat str.63)

PRZESZŁOŚĆ Z TERAŹNIEJSZOŚCIĄ
Isabell to córka pary archeologów. Przepełnione energią dziecko w domu pełnym kruchych i drogocennych skarbów zamierzchłej przeszłości może być prawdziwym utrapieniem. Dorosła już bohaterka w dniu w którym otwiera testament ojca, jest dokładnie taka jaką pragnęła ją widzieć matka. Oboje jednak nie żyją. Ojciec w ostatniej woli daje jej wybór : albo odkryje tajemnice przeszłości albo niech o wszystkim zapomni. Tajemniczy amulet jednak przyciąga nie tylko swą dziwną aurą ale i nieodkrytymi sekretami pustyni piasków przeszłości.

Jako drugie oblicze tej powieści mamy historię legendarnej Tin Hinan i jej przepięknej potomkini Mariaty. Mariata, która jest duszą romantyczną i kocha słowa. Potrafi nimi manipulować, a jej rodowód sięga legendy. Podobnie jak Isabell wyruszą w podróż poprzez piaski pustyni i tak samo jak ona pewnego dnia napotyka ten sam amulet. Przeszłość splata się z teraźniejszością. Tym samym musimy pamiętać, że "Przeszłość zawsze jest z nami. A ludzie zasadniczo są tacy sami, ci, co żyją teraz, i ci z przeszłości"(Cytaty str 70)

ZAPISANE W PIASKACH SAHARY

Piękna okładka łącząca wszystkie barwy zachodu słońca i rekomendacja na jej odwrocie : "Fascynująca podróż splatająca przeszłość z teraźniejszością." Do tego dodać jeszcze tajemniczy amulet, którego historie nadal skrywa afrykański kontynent. Już to było wystarczającym powodem aby sięgnąć po tą konkretną książkę. Nie znałam wcześniej twórczości Jane Johnson, ale jestem pod wrażeniem jej kunsztu pisarskiego. Autorka rozumie doskonale, że "słowa to najpotężniejsza magia ze wszystkich."* (Cytat str 77 )
I choć powieść ta przepełniona legendami i podaniemi Czarnego Lądu nie jest powieścią fantastyczną, oczarowuje czytelnika już od pierwszych stron. Język jest momentami poetycki i pełen pobudzających wyobraźnię metafor.

AUTORKA
Jane Johnson pochodzi z Kornwalii (Wielka Brytania). Badanie przeszłości jednego z jej przodków zaprowadziło ją do Maroka, gdzie odnalazła miłość swojego życia. Za całą swoją wiedzę o legendach i kulturze oraz za starożytny amulet dziękuje właśnie jemu. Losy jej bohaterów wiedzione szlakiem pustyni są więc poparte prawdziwymi źródłami.

REKOMENDACJE
Opowieść o życiu we wszystkich jego aspektach. Oblicze tego rejonu Afryki teraz jak i w przeszłości. Bogato przedstawiona kultura i styl życia ludów pustyni. Zajmująca historia do której zawsze chętnie sią wraca. Narracja pierwszoosobowa z punktu widzenia Isabelli oraz trzecioplanowa wizja świata Mariaty. Nigdy nie wiemy, która z nich rozpocznie kolejny rozdział, co tylko wzmaga czytelniczy apetyt. Na końcu książki zamieszczono słowniczek wyrazów pochodzących z języka nomandów pustyni. Większą część wyjaśniono w opisach zawartych w książce, które nie męczą i idealnie wręcz balansują z dialogami. Historia mieści się w jednym tomie. Książka ma zaledwie ponad 380, jednak czciona nie jest duża. W tym przypadku jest to zaletą, bo tym więcej przygód zostało w niej zawartych.

Po lekturze tej książki pozostaje mi jak najszybciej poszukać poprzedniej książki tej autorki "Podarunek z przeszłości". Spędzonych chwil na czytaniu powieści Jane Johnson życzyć sobie można tylko jak najwięcej. Magia z jaką autorka tka nici tej historii jest dla mnie porównywalna tylko do stylu C.R.Zafona.

"THE SALT ROAD" - ZNACZENIE TYTUŁU
Angielski tytuł "The Salt Road" odnosić się może do kilku rzeczy. W fabule został wspomiany słony szlak, który przemierzają karawany poprzez piaski Sahary. Przysłowie saharyskie mówi, że "sól jest duszą pustyni". Możemy też wspomnieć tutaj polskie przysłowie z workiem soli, który trzeba zjeść cały aby kogoś dobrze poznać, ale i aby poznać życie samo w sobie.

MOJA OCENA : 10 / 10

Za egzemplarz tej książki dziękuję serdecznie Księgarni Matras
DODATKI :
Przeczytaj fragment na stronie wydawnictwa  TUTAJ
Strona autorki : http://www.janejohnsonbooks.com/
(tam także lista zagranicznych wydań książki wraz z okładkami)

9 komentarzy:

 1. co ma być, to będzie :) Postaram się czekać cierpliwie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję się jak na edukacji kiedy mam zapisy- tam tez problemy techniczne :D
  Ale tutaj czekam cierpliwiexD

  OdpowiedzUsuń
 3. Problemy techniczne pokonane i oto recenzja już jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już po przeczytaniu wstępu byłam oczarowana- jest piękny <3
  Okładka w moich ulubionych kolorach zachodu słońca też przemawia na plus. Ale porównanie do ukochanego Zafona totalnie mnie pogrążyło. Koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka raczej nie dla mnie, ale polecę ją dla mamy, gdyż ona bardzo lubi takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się bardzo spokojna, może nawet... nudna? Raczej się nie skuszę, mimo pięknej okładki i Twojej wysokiej oceny

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj uwielbiam taką tematykę... Afryka-piękna! A okładka mnie urzekła ! Bardzo chętnie sięgnę po te książki :)
  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...