Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 18 marca 2012

Corredo - noszę je w sobie


"Szkoła LaOry" - Agnieszka Grzelak
[ SERIA ] Blask Corredo 5
Wydawnictwo  Prószyński i S-ka
LaOra, najstarsza z dawnych mieszkanek wyspy Nut, postanawia założyć szkołę artystyczną dla dziewcząt. Szklarka ma poważne obawy, czy powstanie szkoły nie przyczyni się do wskrzeszenia ducha okrutnych instruktorek, w końcu jednak zgadza się zostać nauczycielką malarstwa na szkle.
Od pierwszych chwil istnienia szkoła staje się bardzo popularna. Zapisują się do niej zarówno uczennice z odległych zakątków Północnego Kontynentu, jak i dziewczęta pochodzące z miejscowych arystokratycznych rodów.
Mori, która pełni obowiązki opiekunki internatu, musi sobie poradzić z gromadą niesfornych dziewcząt. Jedna z nich, tajemnicza Enixa, niepokoi ją szczególnie. Kłopoty sprawia także nowa, nieznana nikomu nauczycielka kaligrafii. Z każdym dniem coraz wyraźniej widać, że nie przebierając w środkach, usiłuje zaszkodzić szkole. Chcąc rozwiązać problemy szkoły, Mori musi po raz kolejny zmierzyć się z niebezpieczeństwem.
[ RECENZJA ]
Zostawiliśmy już za sobą wydarzenia, które przemieniły oblicze wyspy Skyle i jej mieszkańców i ponownie udajemy się na Północy Kontynent. Choć nie odwiedzimy tym razem dalekich południowych krajów i nie zatopimy palców w piaskach pustyni, to może zadowolimy się linkami, za gościnnością Avenidów, do najmroźniejszych zakątków tego świata, na kolejną wyspę instryktorek - tajemniczą, skutą lodem Sersanę.
"...żyłam na wyspie oddzielonej od Corredo jedynie cieniutką błoną rzeczywistości.
Noszę to w sobie."
LaOra przekonała do swego pomysłu otworzenia szkoły artystycznej wiele z dawnych towarzyszek. Kobiety, wychowane przez wygnane z Corredo instruktorki, noszą w sobie blask Corredo i przelawają go w rzeczywistość, która je otacza, tworząc przy tym przepiękne rzeczy: muzykę, suknie, biżuterię, ogrody i obrazy. Nie ma nic złego w chęci otaczania się pięknem, tylko czy niezależnie od dobrych intencji nie powróci przeszłość od której uciekają latami ?
Możemy bez obawy wkroczyć w ten świat, ponieważ mimo trudnych do przezwyciężenia przeszkód i sytuacji bez wyjścia, nie tracimy nadziei na pomyślne zakończenie.
"Zaciągnięty dług życia musi być zwrócony."
"Szkoła LaOry" daje możliwość dokończenia wielu wątków i losów bohaterów, których przygody śledziliśmy już w "Tajemnicach Skyle". Jednocześnie uczennice szkoły to kolejne splątane nici niezwykle zajmujących historii. Choć więszkość dziewcząt to panienki arystokratycznego urodzenia, zdarzy się wśród nich prawdziwy talent i może tego jeszcze nie wiemy, ale na jej ścieżkę życia już padają ciepłe smugi światła Corredo. Piękna melodia grana na harfie to cień śpiewu tamtejszego ptaka lub szumu liści w tamtej krainie.

Kobiety w książkach pani Grzelak to niezwykle silne osobowości, nawet jeśli początkowo z różnych powodów stłamszone i niepewne swojej wartości. Odnajdują wewnętrzy blask i dążą do zmiany swojej sytuacji na lepszą, nigdy jednak nie zapominają także o innych, który są im bliscy.
Autorka zaprasza do raz kolejny w poszukiwanie śladów Corredo, tych dobrych i złych, a ja nie mogę się oprzeć i nie wziąć udziału w tej wspaniałej podróży. Akcja ma miejsce w wymyślonej rzeczywistości, wcale nie gorszej niż prezentują inne zagraniczne pozycje z tego gatunku. Napisana przez polską autorkę jest jednocześnie bardziej bliska, gdyż w zachowaniu i sposobie myślenia bohaterów dostrzec można wiele pozytywnych (lecz nie tylko) cech typowych dla naszej mentalności.

Książki z tej serii są  lekkie, lecz zajmujące, do których zawsze chętnie się wraca. Zupełnie tak samo jak bohaterowie nieustannie powracają do Corredo.
Mam nadzieję na kolejne części z tego cyklu.

MOJA OCENA : 9,5 / 10                                              cykl Blask Corredo:
1. Herbata szczęścia
2. Córka szklarki
3. Ścieżki Avenidów
4. Tajemnice Skyle
5. Szkoła LaOry
Za możliwość spędzenia miłych chwil w Corredo dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

PROMOCJE KSIĄŻKOWE
PRZEDPREMIEROWO JUŻ W MATRASIE:
"Niezgodna" - Veronica Roth z 25 % rabatem - RECENZJA

20 komentarzy:

 1. To już 5 częśc?! Widzę, że sporo mnie omineło...

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie poznam książki pani Grzelak, ale najpierw muszę zdobyć pierwszą część. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Twoja recenzja bardzo zachęca, i fabuła mi się podoba, i jeszcze taka ocena... Ale nie bardzo przepadam za cyklami, ciągną się i ciągną :p

  OdpowiedzUsuń
 4. Twoja recenzja zachęca, nie ma co, muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja myślałam, że ta część jest druga :D
  A całego cyklu poszukam w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam tę część jak i poprzednią i jestem pewna, że we wcześniejsze tomy również się zaopatrzę. Dlatego nie lubię czytać od środka, ponieważ potem muszę zaznajomić się z wcześniejszymi częściami. Zastanawia mnie tylko fakt, że skoro 4 i 5 część jest genialna to czy wcześniejsze są genialno-fantastyczno-nieziemskie?

  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam jeszcze żadnej książki z tej serii, a widzę, ze jest ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam pierwszą część, bardzo mi się podobała. Teraz widzę, że muszę przeczytać również pozostałe części.

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie i kto wie, może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli będę miała okazję to zacznę do pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja już przeczytałam gdzieś że to ostatnia część tego cyklu, ale mam nadzieję że autorka napisze więcej. :)) Uwielbiam tę serię, a najbardziej 1 i 2 część.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tą serię za okładki, bo książek niestety nie zdążyłam jeszcze przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy nie słyszałam o tej serii... Chyba będę musiała to nadrobić :).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Koniecznie muszę przeczytać, ale najpierw sięgnę po pierwszą część.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dość sporo się ostatnio mówi o tej książce. Może dam się skusić :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakoś nie mogę się do tej serii przekonać ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka wydaje się ciekawa. Myślę, że jeśli znajdę czas, to po nią sięgnę, ale nie znajdzie się na liście moich priorytetów.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Pierwsze słysze, muszę nadrobić.Pozdrawiam i zapraszam do mnie.;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo podoba mi się tytuł pierwszej części - jakoś go nie kojarzę, ale jest świetny ;) Zapamiętam go na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Książkę czytałam i bardzooo mi się podobała :D

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...