Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 4 lipca 2012

"Bardziej anioł niż człowiek"


"Anielska" - Cynthia Hand 
[TRYLOGIA] Tom 2
Wydawnictwo Amber

"Dzień będzie nocą, póki nie przybędziesz,
noc dniem, gdy we śnie ze mną znowu będziesz."
William Shakespeare Sonet 43
"BARDZIEJ ANIOŁ NIŻ CZŁOWIEK"
Dimidiusy,quartarius, triplare czyli anioły z ludzkim darem wolnej woli. 
Ponowne spotkanie z anielitami, istotami z domieszką krwi anielskiej w różnym stopniu, już od pierwszych stron napawało mnie nadzieją i wydało się o wiele lepszy niż część pierwsza tej trylogii, którą wspominam jako miłą lekturę z ciekawym pomysłem.

ANIOŁY W PARKU YELLOWSTONE
Ze względu na swoją misję, ale i presję rodziny i innych anielitów, Clara obowia się swoich zbyt ludzkich odczuć i marzeń. Tym bardziej, że coraz większa część jej życia dotyczy spraw, których wyjawiać innym nie powinna. Jakże można powiedzieć komuś, że nadejście wiosny to koniec jego dni ? Jak można cieszyć się szczęściem, gdy nasza obecność rzuca na naszych najbliższych niebezpieczny cień ? I wreszcie jaką siłą trzeba się wykazać aby sprzeciwić się wykonaniu zadania zesłanego nam przez same niebiosa ? By mając anielską moc iść na przekór światu. By nie zawrócić z drogi, gdy okaże się, że najbliższym zegar wybija już koniec. 
Bardzo wiele smutnych momentów zwiastowała wizja Clary w tej części. Przeczucie straty nie zawsze nastawia zbyt optymistycznie do lektury, lecz ta opowieść w tym tomie (pojawienie się kilku nowych bohaterów) przemieniła smutek w nadzieję w sposób zaskakujący i zapadający w pamięć.

GDY DZIEŃ TRWA TYSIĄC LAT...
Bohaterka bardzo zyskała w tym tomie, stała się bardziej zdecydowana w swoich działaniach i nawet ciut sarkastyczna. Troszcząca się o bezpieczeństwo innych, ale już nie tak beznadziejnie zakochana.
Zyskała dla mnie też fabuła, bo przestała się kręcić wkoło jednego młodzieńca - Tucker'a (nie mam nic przeciwko niemu, ale zupełnie jestem Team Christian). Zadania, jakie zsyłane są poprzez wizje i sny na bohaterów, nabierają zupełnie innego znaczenia i zyskuje cała opowieść, poznana na nowo od początku, którego nie obejmuje wcale czas życia młodych anielitów.

... LUB TYSIĄC LAT MOŻE UPŁYNĄĆ W JEDEN DZIEŃ
Uzupełniony został obraz społeczności anielitów z w różnych stopniu rozrzedzoną domieszką anielskiej krwi. 
Poznajemy więcej szczegółów i historia ta lśni wśród innych niczym chwała, którą przywołują bohaterowie w konfrontacji z siłami Czarnych Skrzydeł.

HALLOWED - czyli słowo o tłumaczeniu
Bardzo podoba mi się tłumaczenie tytułu tej części, mimo iż nie jest to dokładny przekład, pasuje o wiele bardziej do kierunku, w którym rozwija się ta opowieść. Pierwsza część to "Nieziemska", gdzie bohaterka dowiaduje się, że w jej żyłach płynie inna krew i jaką niesie to za sobą odpowiedzialność. Nadal pozostaje jednak w swojej świadomości bardziej człowiekiem niż aniołem. Takie są też jej wybory. Tom drugi przynosi ze sobą prawdę o triplare, a chwała młodej dziewczyny staje się jeszcze bardziej "Anielska" i już w o wiele mniejszym stopniu ziemska niż kiedykolwiek. Jeżeli zostawilibyśmy tłumaczenie "Nawiedzona", kładłoby to większy nacisk na mroczniejszą część tej opowieści, nieustanną obecność Czarnych Skrzydeł i limit życia anielitów na tym świecie, a tom drugi pełen jest blasku w ciemnościach.

REKOMENDACJE
Brakowało mi takiej historii - porywającej i dającej nadzieję. Chciałam już od dawna przeczytać jakąś dobrą książkę o aniołach i jest to niewątpliwie właśnie ta "Anielska" seria. Tom pierwszy mógłby być mometami lepszy, ale dwójka spełniła wszystkie z moich oczekiwań na powieść, jaką chciałam z tego gatunku przeczytać. Tej trylogii bezwzględnie należy dać szansę.
Teraz pozostaje wyczekiwać finału tej opowieści w tomie 3 "Boundless"(22 styczeń 2013)


MOJA OCENA : 4,5 / 5

29 komentarzy:

 1. Widziałam ją w Matrasie po 15-16 zł i zastanawiałam się, czy się nie skusić. Jak na razie sobie odpuściłam, ale myślę, że kiedyś po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak się ucieszyłam, gdy w Matrasie zauważyłam drugi tom tej serii, że prosto poleciałam do kasy ;)

   Usuń
 2. Nie cierpię anielskiej tematyki, więc nie sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jutro "Dotyk Julii" to będzie bardziej w klimacie antyutopii ;)

   Usuń
 3. "Nieziemska" leży już na mojej półce, więc dam jej szansę i zobaczę co z tego wyjdzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie bardzo, aż wyszukałam w bibliotecznym katalogu pierwszego tomu i jest! Zamówię w najbliższym czasie i z chęcią przeczytam. Ciekawią mnie takie historie, szkoda, że jest ich aż tak mało :c (tych naprawdę dobrych!)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To super, że u Ciebie w biblio ;) Ja zawsze równie mocno się cieszę, gdy okazuje się, że i moja biblioteka ma na stanie daną książkę.
   Obecnie czaję najnowsze GONE ;)

   Usuń
 5. wszystko fajnie, ale póki nie czytałam części pierwszej, to nie planuję póki co tego tytułu :) więc odkładam na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Recenzja jak zwykle świetna. Chyba mnie przekonałaś.

  OdpowiedzUsuń
 7. Aaaa i zapraszam do siebie na konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety nie zdecyduję się na tą książkę. Ostatnio mam dość takiego rodzaju literatury.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwsza część bardzo mi się spodobała, więc po drugą także sięgnęł ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Co do pierwszej części to owszem miło wspominam, ale szału nie ma, aczkolwiek przekonałaś mnie do sięgnięcia po drugą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, bo warto zabrać się za tom 2. Podobnie miałam z Akademią Wampirów - tam wciągnęłam się dopiero od drugiego tomu ;)

   Usuń
 11. Seria, której warto się przyjrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie lubię tego typu książek, ale po tą być może się skuszę;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mimo pozytywnej recenzji raczej nie przeczytam. Nie przepadam za książkami o takiej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mi tak samo brakowało w jedynce tego czegoś i byłam trochę zawiedziona, ale skoro piszesz, że dwójka lepsza, to z pewnością sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tylko nie anioły! To tematyka, która znudziła mnie aż do mdłości. Czekam na recenzję "Dotyku Julii" wspomnianą wyżej, bo jestem jej bardzo ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Kocham wszystko co związane z Aniołami !!! Muszę mieć tą książę !

  OdpowiedzUsuń
 17. Zostałaś zaproszona do nowej zabawy - szczegóły u mnie na blogu :}
  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 18. Kurczę! Nie czytałam części pierwszej i widzę, że popełniłam tym samym błąd... muszę nadrobić:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Chwilowo jakoś mnie do tej trylogii nie ciągnie, ale może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Niestety nawet 1 części z tej serii nie miałam okazji czytać, także na razie spasuję, dopóki nie dostanę w ręce pierwszej :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Pierwsza część mi się nie podobała, więc po tą nawet nie sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ta część była lepsza od pierwszej - uwielbiam! <3

  OdpowiedzUsuń
 23. Póki co, anioły mi się przejadły ;)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...