Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 23 lipca 2012

"Słodka Długowieczności" - Deklaracja 2


"W sieci" - Gemma Malley
[TRYLOGIA #2]  Tom 1 - Deklaracja
Wydawnictwo Wilga
Czas akcji: rok 2140

"Unieśmiertelnij mnie swym pocałunkiem, 
Słodka Długowieczności..." 

Jak najwcześniej możemy, staramy się przeciwdziałać starzeniu. Robimy wszystko aby zachować młodość i zdrowie jak najdłużej. Diety, najnowszej generacji kosmetyki, ćwiczenia ciała jak i umysłu, wreszcie rewolucyjne leki i operacje. W końcu dochodzimy do tego punktu, w którym starość traktujemy już jako śmiertleną chorobę. Przemijanie wpisane jest w naszą egzystencję. To była od zawsze naturalna kolej rzeczy.
Potrafimy wyleczyć większość chorób, a jeśli ...wyleczyć można byłoby także starość ?
Antyutopijna rzeczywistość, w której podpisanie Deklaracji zapewnia Długowieczność, to wizja brytyjskiej autorki Gemmy Malley. Prowokująca rozmyślania, jakich się nie spodziewasz - taka jest pierwsza i druga część dyskopijnej trylogii.

Deklaracje podpisuje się w wieku lat szesnastu. Czy wtedy można już wiedzieć wszystko i w pełni świadomie podjąć taką decyzję ?
Początkowo Deklaracja wydaje się zła. Nowy tom tej trylogii stawia ją w odmiennej niż poprzednia perspektywie. Jeśli można przedłużyć życie genialnego naukowca, aby mógł on dalej kontynuować swoje badania - wydaje się już to o wiele mniejszym złem, a lepszym wyborem...


BOHATEROWIE
" W sieci" następuje zmiana narracji, nadal jednak pozostaje wspólny temat serii i jej bohaterowie. Tym razem poznamy świat przeważnie z perspektywy Peter'a, tym samym więcej dowiemy się o jego rodzinie, a skrywa ona kolejne zaskakujące sekrety.
Poznajemy więc rodzinę Pincetów - tym razem dokładniej dziadka Peter'a oraz wkład poprzedniego pokolenia w rozwój i upowszechnienie Długowieczności, przeciw której występuje młody buntownik.
Odkrywamy też istnienie brata Peter'a i przekonujemy się, że istnieją momenty, gdy to tylko sekundy decydują o tym, czy będziesz nadmiarem czy też pełnoprawnym obywatelem tego społeczeństwa przyszłości. Gemma Malley nie pozostawia narracji tylko jednej postaci, będziemy mieć wgląd w myśli Anny, założyciela Pincet Pharma oraz samego przywódcy podziemia - Pipa.

JAK PIASEK W KLEPSYDRZE
Zarówno Peter jak i Anna to teraz już nie nadmiary, a pełnoprawni obywatele antyutopijnego Zjednoczonego Królestwa. Oboje zmagają się z presją społeczeństwa, w stanowią nieliczną grupę młodych osób. Lęk innych obywateli bierze się z obawy społeczeństwa przed siłą i wszystkim tym, co niesie ze sobą młodość. W tym właśnie momencie autorka stawia szalenie istotne pytanie dla naszego świata, a już nie tej utopijnej wizji. Gdyby teraz, w naszym czasie, wprowadzono leki na Długowieczność, jak wyglądałaby nasza przyszłość ? Nie rodziłyby się w większości przypadków potomkowie, nie byłoby nowych pokoleń. Można więc także stwierdzić, że rozwój medycyny, technologi, sztuki i kultury zatrzymałby się w tym właśnie momencie. Co jeśli taka zmiana zaszłaby o wiele wcześniej ? Ile stracilibyśmy, gdyby Długowieczności wprowadzono sto lat temu lub wcześniej ?
Wiele takich i innych rozważań możemy snuć razem z bohaterami tej serii.

PLUSY I MINUSY
Niestety postać Anny, poprzedniej narratorki "Deklaracji", troszkę przybladła w tym tomie. Dziewczyna zeszła na dalszy plan, pozostaje w domu i poświęca się młodszemu bratu, którego wychowuje jak własne dziecko. Jej przekonania i sposób postrzegania siebie oraz świata zmienił się diametralnie. Nowa rzeczywistość nie jest dla pary młodych bohaterów łaskawa i dlatego niezwykle łatwo popełnić błąd i zaufać niewłaściwym osobom.  To jednak seria, gdzie można liczyć na szczęśliwe zakończenie, oczywiście na ile jest to możliwe w tym antyutopijnym świecie. Przez to także zadziwia mnie czasami, z jaką łatwością bohaterom udaje się wykaraskać z niektórych sytuacji, z których trudno znaleźć jakiekolwiek dobre wyjście. To jedynie minusy tej części, które sprawiają jednak, że "Deklaracja" jest ciut lepsza.


REKOMENDACJE
Deklaracja, szczególnie okoliczności jej powstania i cele, potrafi nieźle namieszać czytelnikowi w głowie. Czarno-biały świat zanika, a my pozostajemy w otaczającej nas nagle zewsząt szarości. W tej części odwiedzimy zakład, gdzie produkowana jest Długowieczność i poznamy historię jej powstania. 
Choć wiek bohaterów wskazuje na literaturę młodzieżową, to rozważania zawarte w tej książce przeznaczone są także dla o wiele starszych czytelników.
Napisana prostym stylem, jednocześnie prowokująca, zaskakująca i nieobliczalna - taka jest ta seria.
MOJA OCENA: 4,5 / 5 


*z "Tragicznej historii Doktora Fausta" - jak cytowane w "W sieci" - Gemma Malley
Inspiracje : Polecam - rozmowa z Gemmą Malley Klik

Za możliwość poznania historii Długowieczności dziękuję Wydawnictwu Wilga.


AKTUALIZACJA W ZAPOWIEDZIACH JESIENNYCH :)
Na całość zapraszam tutaj zapowiedzi-lipiec-jesien
W prawdziwie jesiennej palecie barw :)

20 komentarzy:

 1. Czytałam, ale mi podobała się ona trochę mniej niż tobie.:D

  OdpowiedzUsuń
 2. z pewnością sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu poznać oba tomy tej trylogii. Zwłaszcza kiedy recenzje poszczególnych tomów są tak kuszące :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie powieści, więc z wielką chęcią po nią sięgnę, gdy tylko nadarzy się taka okazja. Poza tym świetna recenzja!;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się w pełni z Twoją recenzją. Obie części dają porządnie do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że tyle trzeba było czekać na kontynuację "Deklaracji", ale mimo wszystko chętnie sięgnę po drugi tom. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie miałam styczności. Może za jakiś czas, bo obecnie mam przesyt antyutopii.

  OdpowiedzUsuń
 8. muszę pochwycić pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś ;) Poszukam książki i przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam pierwszą część i książka bardzo mi się podobała. Chętnie sięgnę po drugi tom ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. czeka na mnie na półce i nie mogę się doczekać, aż ją przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Ło Matko, ale te nasze polskie okładki naprawdę mi się nie podobają :/

  Książkę chętnie przeczytam XD

  OdpowiedzUsuń
 13. Polska okładka jest tragiczna, no ale 'nie oceniaj książki po okładce' jak to mówią. Na całą serię mam ogromną ochotę więc na pewno sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. prawda? ja często zapominałam o tym, że to nastolatki. bardzo dojrzała lektura, a świat mnie zafascynował. cieszę się, że Tobie również spodobała się kontynuacja :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja chętnie przeczytam, bo bardzo lubię antyutopijne książki. Pierwszej części nie czytałam, ale będę musiała nadrobić. No i pierwsza część miała sto razy lepszą okładkę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam w planach obydwie części. Ale okładki skutecznie mnie od tego odpychają... No cóż, będę musiała przymknąć na nie oko, bo ciekawość mnie zżera ;).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Część pierwsza miała świetne zakończenie, więc na pewno sięgnę po drugi tom. Mam tylko nadzieję, że się nie zawiodę na tej kontynuacji.

  OdpowiedzUsuń
 18. Odkąd spojrzałam na okładkę cały czas powtarzam w głowie "la rezistąs" :D Och, bardzo mnie zaciekawiła Twoja recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 19. Muszę się wreszcie "Deklarację" zabrać... Chyba zabiorę ją nad morze ;D

  OdpowiedzUsuń
 20. Pierwszy tom mam na półce i na pewno przeczytam. Nie mogę się doczekać ;)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...