Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 24 czerwca 2013

Przez Złoty Most w otchłań wieków


Od zakończenia akcji na pokładzie "Magicznej gondoli" minęło półtora roku. W tym czasie Anna zdążyła już uczestniczyć w kilku podróżach w czasie i jest gotowa na samodzielną misję, a taka wkrótce już ją czeka. Bohaterka musi sobie też radzić z codziennymi wyzwaniami. Właśnie zakończyła pisemną cześć swoich egzaminów maturalnych i rozpoczynają się kolejne wakacje. Chwila wytchnienia trwa jednak zbyt krótko, kiedy okazuje się, że coś podczas jednego z ostatnich przeskoków poszło zdecydowanie nie tak. W wyniku tego Sebastian pozostaje w Paryżu roku 1625 i odmawia powrotu do swego czasu... Nie pamięta bowiem kim jest.

W drugim tomie spotyka nas ten sam lekki i zabawny styl oraz wciągająca narracja młodej nowicjuszki podróży w czasie.

Kiedy bohater traci pamięć - także o swojej miłości - mimo iż występuje on w akcji, ma się jednak odczucie, że nie jest w niej tak naprawdę obecny. Sebastiano jest, ale bardziej jako Sebastien - jego francuska wersja życia jako jednego z muszkieterów w gwardii przybocznej samego kardynała Richelieu. Tym samym Sebastien i Anna znajdują się po przeciwnych stronach konfliktu.

Wiele ciekawych postaci wpisanych zostało w historyczne tło wydarzeń. Ile jednak w przeszłości jest prawdy znanej z literatury, powieści o Trzech Muszkieterach, a jaka część wierna jest historycznym faktom ?
Pojawia się też odwieczny już w takich powieściach wątek walki o przeszłość, w takiej postaci, w jakiej ją współcześnie znamy. Autorka sprytnie manipuluje jednak lukami pozostawionymi w prawdziwej już historii.
Dużą rolę w tym tomie pełną "przypadkowi podróżnicy w czasie", czyli osoby, które znajdując się w obcej epoce są automatycznie do niej dopasowywane, a ich pamięć współczesności wymazywana by napełnić się sztucznymi wspomnieniami przeszłości. Do takich postaci będzie należeć przyjaciółka królowej de Chevreuse (autentyczna postać).

Zaprezentowana tutaj koncepcja podróży w czasie w znacznej mierze opiera się na udziale magii, seria nosi ostatecznie w oryginale tytuł "Czarodzieje Czasu". Określenie to być może odnosi się do grupy Starców, którzy wyznaczają kolejne misje, a ich obecność podczas pełni niezbędna jest do przeskoku.
Na okładkach w tle pojawia się pełna tarcza księżyca. Bywa bowiem, że trzeba w przeszłości odczekać cały cykl faz by móc na powrót przekroczyć przeszłe wieki aż do chwili dzisiejszej. Oczekiwanie bywa jednak uciążliwe, a nawet niebezpieczne.

Minusem może być fakt, że spora część akcji zawiera się tutaj w opisach, podczas gdy dialogi pozostają w mniejszości. Opisy są jednakże bardzo dynamiczne, do tego doprawione humorystyczną narracją samej Anny. Zdecydowanie nie przypadła mi do gustu nowa wersja Sebastiana. Liczyłam bardziej na to, że na nowo zakocha się w bohaterce, ale tak to już bywa przy amnezji bohaterów, że ich nowe wcielenie nie dorównuje pierwowzorowi.

Półtoraroczna przerwa w akcji spowodowała, że czasem nagle dowiadujemy się o niezwykle ważnych wydarzeniach, które miały w tym czasie miejsce - i niektóre z nich zdecydowanie potrafią zaskoczyć, szczególnie, że wtrącane są w komentarz do obecnej chwili bardzo lekkim tonem. Ścisły finał akcji to również do samego końca zagadka.

Z pokładu 'Magicznej Gondoli' na 'Złoty Most'
Akcja nie jest tak mocno związana z fabułą pierwszego w trylogii tomu, co pozwala na lekturę praktycznie od "Złotego Mostu". Nie polecam jednak takiej opcji - kiedy istnieje wprowadzenie do serii, należy je poznać. Tom pierwszy dobrze zamykał całość akcji, nawet jeśli potraktować "Magiczną Gondolę" jako historię zawartą w jednym tomie (wtedy nie było jeszcze zapowiedzi kontynuacji). Bardzo chętnie jednakże powróciłam do lektury kolejnego tomu i będę wyczekiwać na tom następny.

Tytuły w tej serii to miejsca bram czasowych - niezbędny element przeskoków poprzez wieki. Gdzie będzie miała miejsce finałowa misja i przeskok, dowiemy się więc już po poznaniu tytułu trzeciego tomu :)

"Złoty most" - Eva Völler
W oryginale: Die goldene Brücke
[TRYLOGIA] Tom 2
Wydawnictwo: Egmont
Seria wydawnicza: Poza Czasem
Stron: 440
W kolejności: NR 40/2013/06/07 (222)
W ramach projektu: Literatura niemiecka
Ocena: Cudowna propozycja na spędzenie wakacji we Francji 1625 roku. To lekka, pełna humoru i szybko przebiegająca lektura. Mija wam jak jeden z tych przeskoków w czasie - dosłownie w mgnieniu oka.
Podobne tematycznie (od Egmontu):
- Trylogia Czasu (Czerwień Rubinu, Błękit Szafiru, Zieleń Szmaragdu)
Myślę, że Gwen i Anna świetnie by się dogadywały - sama Gier poleca książki Evy.
- Strażnicy Historii (Nadciąga burza)

Za możliwość spędzenia czytelniczych wakacji w Paryżu 1625 roku dziękuję wydawnictwu Egmont.

13 komentarzy:

 1. Zarówno "Magiczna gondola" jak i "Złoty most" czekają już na mnie na półce. Tylko czekać, aż się za nie wezmę ^^
  pozdrawiam
  Miłośniczka Książek

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ochotę na obie książki. Myślę, że na wakacje sprawdzą się jak znalazł, o podróżach w czasie też chętnie poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Stoi już u mnie na półce i nie mogę się doczekać kiedy się za nią zabiorę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na półce czeka ,,Magiczna gondola". Coś czuję, że mi się spodoba:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze pierwszej części :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza cześć bardzo mi się podobała i mam ogromną nadzieję, że druga mnie nie zawiedzie.
  Mimo że polskie okładki wydawały mi się idealne, to te zagraniczne wydają mi się bardziej odpowiednie;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsza część czeka na półce :) Uwielbiam niemieckie książki, przez co mam zamiar sięgnąc i po tą pozycję w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta okładka jest po prostu PIĘKNA! Staram się nie zwracać uwagi na takie nieistotne dla treści szczegóły, ale nie da się tego pominąć milczeniem. Ponieważ "Trylogię czasu" wprost uwielbiam po tą serię też na pewno sięgnę :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. "Złoty most" niedługo zacznę czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To już druga część wyszła, a ja jeszcze pierwszej nie przeczytałam. Chyba nigdy nie będę na bieżąco.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka już na mnie grzecznie czeka. Jednak najpierw muszę nadrobić zaległości z poprzednim tomem :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam w planach tę serię, czuję że mi się spodoba, nie wiem tylko kiedy uda mi się ja przeczytać :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...