Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 16 lutego 2015

"Ze względu na Ciebie"

Czy ten pan z okładki Wam także kogoś znajomego przypominał? ;)
Jeszcze na początku tego miesiąca miałam okazję poznać kolejną opowieść autorstwa amerykańskiej pisarki Colleen Hoover. "Pułapka uczuć" okazała się książką, której lektura wywołać musi reakcję u czytelnika. Zwykle opowieści z gatunku New Adult zawierają historie, gdzie bohaterowie najbardziej traumatyczne wydarzenia mają już za sobą, a odnaleziona miłość stanowi drogę do wyleczenia. Colleen Hoover lubi jednak zaskakiwać, tak więc nieprzyjemne niespodzianki od losu zaskakuję parę zakochanych i ich przyjaciół dokładnie w środku opowieści. Dałam się zaskoczyć przy tomie pierwszy i tak samo w przypadku kontynuacji. O czym jest "Nieprzekraczalna granica" i co oznacza ten tytuł?

Mówiąc szczerze, "Pułapkę uczuć" można by potraktować jako opowieść w jednym tylko tomie... lecz ile wtedy uciekłoby nam z dalszych losów Lake i Willa! Jeśli przeczytało się już pierwszy tom, zdecydowanie warto sięgnąć po kontynuacje, gdyż... pokazuje ona zupełnie inny punkt widzenia dla tej historii.

Drugi tom udowadnia, czy związek Lake i Willa jest w stanie wytrzymać nie tylko próbę czasu ale i stracie z żywymi wspomnieniami przeszłości, a także z tym, co jeszcze czeka parę. Czy bohaterów rzeczywiście połączyło tylko podobieństwo losów, czy może było też coś więcej, co wydarzyłoby się bez względu na rozwój wydarzeń "Pułapki uczuć"? Zwrot wydarzeń sprawi, że Lake także poddać w wątpliwość teorię tej historii.

"Nieprzekraczalna granica" to określenie, którego para używa w odniesieniu do swojego związku. Oboje obiecali matce Lake, że ich związek nie posunie się "dalej" aż nie minie minimum rok. Z uwagi na jej pamięć uszanowali złożone przyrzeczenie, a teraz zbliża się już wyznaczony termin "nieprzekraczalnej granicy". Jak można przewidzieć, na drodze bohaterów stanie jeszcze wiele przeciwności, zanim / jeśli dojdzie do realizacji tej obietnicy.Wydarzenia tomu drugiego to wyłącznie narracja Willa, co było sporym zaskoczeniem, ale i dobrym zabiegiem ze strony autorki. Dzięki temu wiemy, jakie są uczucia bohatera, a nie tylko to, co można było wywnioskować z odczuć Lake w tomie pierwszym. Można się domyślać, ale dobrze mieć potwierdzenie. Zmiana narracji się opłaciła, szczególnie ze względu na nowe postacie, które dołączają do fabuły.
Jest wśród nich młodsza sąsiadka bohaterów, w wieku braci Willa i Lake, sceny z której udziałem są po prostu prześmieszne. Kiersten to wygadana i zadziwiająco pewna siebie młoda osóbka, często także bezczelna. Pojawia się także pierwsza miłość Willa, jeszcze z czasów szkoły średniej, która zdała sobie sprawę, jak poważny błąd popełniła, pozostawiając go w tak trudniej sytuacji życiowej. Jest i najlepszy przyjaciel z lat dzieciństwa, który będzie u niego pomieszkiwał. Dobrze więc, że to Will podejmuje narrację swojej przeszłości, a nie dziewczyna, której dopiero rok temu skradł serce. Czy Teraźniejszość wygra z siłą dobrych wspomnień Przeszłości? Na szczęście coś do powiedzenia w tej sprawie ma także Przyszłość.

Nadal sporą rolę odgrywa poezja, oczywiście slam, choć nie może ona rozwiązać wszystkich problemów bohaterów. Można zapomnieć już czasem, że Will jeszcze nie tak dawno temu był nauczycielem Lake, a ich związek nie miał prawa bytu. Teraz oboje są studentami, a różnice zniknęły całkowicie. Will także coraz bardziej zżył się z przyjaciółmi Lake, choć to osoby od niego młodsze. Grupa przyjaciół trzyma się jednak dzielnie razem i wspiera.

Początkowe rozdziały wyglądają troszkę jak sielanka. Dwie rozbite rodziny na powrót łączą się, by stworzyć nową całość. Dopiero kiedy na horyzoncie pojawiają się kłopoty, można się przekonać o prawdziwej sile uczucia, które miało połączyć bohaterów. Ta sielanka może budzi wątpliwości, ale kiedy Will musi zawalczyć o Lake i udowodnić jej siłę ich wspólnego uczucia, "Nieprzekraczalna granica" odzyskuje urok i może rywalizować z pierwszym tomem trylogii. Autorka zafundowała czytelnikowi także prawdziwy cliffhanger praktycznie w środku opowieści!

"Nieprzekraczalna granica" to opowieść o młodych ludziach, na których spadła z dnia na dzień ogromna odpowiedzialność. Will musi być nie tylko starszym bratem, ale także i rodzicem oraz opiekunem prawnym. Podobna sytuacja dotyczy teraz i Lake. Do grona młodych dorosłych dołączają także Eddie i Gavin, choć akurat oni z innych powodów. Coraz większą odpowiedzialność spoczywającą na jednej osobie może potrzymać i podnieść dalej w życie tylko siła miłości, zaufania i wiary, jaką pokładają w sobie bohaterowie, bo los sprawdza ich nieustannie.


Jak w "Pułapce uczuć" każdy rozdział rozpoczynał fragment utworu ulubionego zespołu bohaterów, tak tutaj robi to Will we fragmentach swojego dziennika. Zabieg przeniesienia narracji się sprawdza prawie tak dobrze jak w "Wróć, jeśli pamiętasz", bo choć Will jest poetą to nie tworzy tak dobrych tekstów jak Adam. Fabuła "Nieprzekraczalnej granicy" ma też jeszcze jedno porównanie, tym razem do biegu wydarzeń "Jeśli zostanę". Lecz to tajemnica, która zostać może odkryta tylko i wyłącznie w czasie lektury najnowszej powieści Collen Hoover na naszym rynku.

"Nieprzekraczalna granica" - Colleen Hoover
PRZEDPREMIEROWO
[TRYLOGIA] Tom II
Wydawnictwo: GW Foksal, W.A.B. OPIS
W kategorii: New Adult
Stron: 304
Tytuł bierze udział w wyzwaniu: Czytamy Ebooki
W kolejności: NR 12/2015/02/05 (368) 

Trylogia Lake i Willa [nazwa własna]:
1. "Pułapka uczuć"      2. "Nieprzekraczalna granica"     3. This Girl

PREMIERA: 17 LUTY 2015

8 komentarzy:

 1. Na pewno przeczytam, bo pierwszy tom już czeka na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym wreszcie poznać książki Colleen Hoover. Dużo bardzo różnych opinii już czytałam, chyba czas wyrobić sobie własne zdanie :) Nie wiem czy to moje klimaty, brzmi strasznie dramatycznie, ale obiecuję, że sprawdzę zanim ją skreślę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. PS. Disqus działa, gratulacje! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki twojemu poradnikowi :) Dobrze, że skorzystałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sam poradnik nie jest mój, ale miło mi, że Cię przekonałam :)
  Wielu owocnych dyskusji życzę! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No i teraz zgłupiałam :P Pierwszy tom jakoś nie do końca do mnie przemawiał, ale Twoja recenzja jego kontynuacji sprawiła, że koniecznie chcę znać te historię :P I bądź tu człowieku mądry i wytrzymaj z babską ciekawością :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten tom bardziej mnie wciągnął. Ale jeśli nie jesteś pewna, to może poszukaj "Pułapki uczuć" na promocji (jak kupiłam taniej w księgarni stacjonarnej Świat Książki) albo w biblio / na wymianę i po jej lekturze zobaczysz, czy chcesz kontynuować przygodę. Tom 1 jest o relacji nauczyciela (choć bardzo młodego) i jego uczennicy, a Tom II już tego wątku nie wykorzystuje i skupia się na czymś kompletnie innym.

  OdpowiedzUsuń
 8. mam już pierwszy tom (kupiłam w promocji arosowej) i czekam teraz na drugi :) a później zrobię sobie maraton! ciekawe jak na tym wyjdę :P

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...