Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 18 stycznia 2016

Przewodnik po opowiadaniach: Podaruj mi miłość


O zbiorach opowiadań z jednej strony pisze się łatwo, z drugiej trudno. Jeśli jedno opowiadanie się nam nie spodoba, zawsze jest szansa iż następne okaże się lepsze. Trudno jednak spamiętać dokładnie fabułę wszystkich z nich - szczególnie jest jest ich dość sporo tak jak tutaj. Każde z nich ma innych bohaterów: tyle imion, historii w tle, miejsc i lokalizacji. Oto krótki przewodnik po dwunastu opowiadaniach ze zbioru "Poraju mi miłość".

1. PÓŁNOC (Rainbow Rowell): To historia Mags i chłopaka imieniem Noel. Poznają się w trakcie sylwestrowej nocy... i według tego wzoru akcja będzie rozgrywała się zawsze około północy tego dnia, gdy rok cyfrę zmienia. Dwójka bohaterów zostaje przyjaciółmi - najlepszymi. Noel ma zaś zwyczaj całować zawsze jakąś piękną dziewczynę o północy, co z czasem staje się krzywdzące dla Mags, kiedy zaczyna zdawać sobie sprawę z szczególności więzi, jaka łączy ją z Noel'em.
[Bez wątków paranormalnych]

2. DAMA I LIS (Kelly Link): To opowieść o zamożnej rodzinie i dziewczynie (imieniem Miranda), która przypadkiem znalazła się w jej składzie. Matka naszej bohaterki  była stylistką jednej z rodu Honeywell. Kiedy z nieznanych czytelnikowi powodów skończyła w więzieniu w Tajlandii (pewnie za przemyt narkotyków), Mirandą zaopiekowała się jej matka chrzestna z majętnej rodziny Honeywell'ów - a przynajmniej zajęła się bohaterką na czas Świąt. Miranda też ma smykałkę do materiałów i krawiectwa. Może właśnie dlatego zaciekawił ją mężczyzna za oknem, stojący na mrozie w zimną noc...w pięknie wyszywanej szacie. Z czasem Miranda dorasta, a z Fenny'm (imię tajemniczego nieznajomego) udaje jej się spotkać więcej niż raz - zawsze jednak ma to miejsce wtedy, kiedy pada śnieg. To opowiadanie spodoba się fanom mangi i anime - tam lisich tematów jest sporo.
[magia - manga / anime ]

3. ANIOŁY NA ŚNIEGU (Matt de la Pena): Cały budynek opuszczony, tylko dwoje lokatorów. To chłopak z meksykańskiej dzielny (Shy) - zbyt dobrze wychowany by wspomnieć o sobie, nawet jeśli miałby nie dostać wypłaty na święta i zostać bez grosza na jedzenie, pilnując kota swojego szefa. Jest także dziewczyna (Haley), która zdecydowała się nie wracać na Święta do domu. Studenci poznają się zupełnie przypadkiem i zaczynają grę w stopniowe odkrywanie prawdy o sobie samych. Troszkę urwane zakończenie, ale całość historii sympatycznie się wspomina.
[Bez wątków paranormalnych]

4. GWIAZDA POLARNA WSKAŻE CI DROGĘ (Jenny Han)
Natty nazywa Mikołaja "Papciem" i mieszka na Biegunie Północnym jako jedyna ludzka istota. Najwidoczniej czuje coś więcej do jednego z pracowitych elfów (Flynna). Natalie i Święty Mikołaj często razem roznoszą prezenty po całym świecie, dziewczyna więc wiele zwiedza... ale i raz poznaje kogoś w swoim wieku. Mimo magicznej otoczki poruszane są tutaj przyziemne problemy: brak partnera na bal czy pierwsze zauroczenie. Natty trudno jest konkurować o względny Fynna, gdyż te elfy Świętego Mikołaja przypominają bardzo lud fearies.
[magia - elfy]

5. CUD CHARLIEGO BROWNA (Stephanie Perkins)
Opowiadanie o sprzątaniu zagraconego mieszkania w przeddzień zimowego przesilenia. Trafne ujęcie wielu problemów, ciepłe i miłe wrażenie po lekturze. Marigold ma talent, ale nie dość pieniędzy by go dobrze wykorzystać. North to chłopak z działu sprzedaży choinek. Obojga tak młodych bohaterów łączą zobowiązania wobec ich rodzin, które obarczają trudne już samo w sobie wchodzenie w dorosłość i samodzielność młodych ludzi na początku nowej ścieżki ich życia. Co prawda dość szybki przebieg rozwijania się relacji, ale opowiadanie jedno z lepszych z całego zbioru. Coraz częściej to nie luksusy i władza są tematem historii, ale życie z problemami ekonomicznymi i silne więzi rodzinne.
[Bez wątków paranormalnych]

6. KRYZYSOWY MIKOŁAJ (David Levithan)
To historia dwóch chłopaków (pary), którzy uknuli spisek mający na celu przywrócenie wiary w Świętego Mikołaj młodszej siostrze jednego z nich. Zrobiło na mnie najmniejsze wrażenie, choć powieść od tego autora - "Księga Wyzwań Dasha i Lily" - bardzo mi się podobała.
[Bez wątków paranormalnych]

7. KRAMPUSLAUF (Holly Black)
Bogaty chłopak ma jednocześnie dwie dziewczyny, które o sobie nie wiedzą. Wykorzystując organizowany Krampuslauf, przyjaciółki jednej z tych dziewczyn (Hanna i Wren) postanawiają się zemścić za zdradę. Takie mają zasady, ale taka jest też idea przyjścia w Święta Krampusa: grzeczni unikają kary, niecni ją otrzymują. O tym, że wymyślanie sobie różnych rzeczy nie zawsze idzie zupełnie w eter i wiecznie pozostaje bez odpowiedzi. Historia z udziałem magii, Sylwester z wizytą magicznych gości z pogranicza mitologii i dawnych wierzeń.
[magia - mitologia]

8. COŚ TY NAROBIŁA, SOPHIE ROTH? (Gayle Forman)
Pełne darmowe stypendium może skusić wielu. Tak właśnie Sophie ląduje z Brooklynu na sielskim uniwerku na totalnym odludziu. Najgorszy jednak jest fakt, że nie potrafi się dogadać z miejscowymi studentami. To, co wcześniej było dla niej normalne, tutaj często spotkane jest z niezrozumieniem - co prowadzi do wstydu i zamknięcia się dziewczyny na opcje przyjaźni. Sophie zaczyna aż żałować swojej decyzji, kiedy nagle spotyka Russella. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że przez te kilka miesięcy studiów najbardziej brakowało jej samej siebie. Postanawia to odzyskać.
[Bez wątków paranormalnych]

9. JEZUS MALUSIEŃKI LEŻY WŚRÓD WOJENKI (Myra McEntire)
Organizowana Jasełka i główny bohater zmuszony przez pastora miejscowej parafii do pomocy przy jej przeprowadzeniu.... w ramach odpracowywania godzin za wandalizm. Troszkę jak w "Jesiennej Miłości" Sparksa jest tutaj i córka pastora (Garcie Robinson), którą bohater darzy uczuciem. Okazuje się, że uczucie to nie jest zupełnie nieodwzajemnione.
[Bez wątków paranormalnych]

10. WITAMY W CHRISTMAS W KALIFORNII (Kiersten White)
Jednostka osadnicza o nazwie Christmas pośrodku pustyni. Bohaterka (Maria) myśli, że nowy partner jej matki to totalny sknera. Nastolatka zdaje się przepracowywać popołudnia i wieczory w rodzinnej restauracji praktycznie za darmo, dlatego właśnie każdy napiwek odkłada na studia - wyrwanie się z tej rzeczywistości bez perspektyw. Droga do celu jednak coraz bardziej strona, a realizacja celu powolna. Pewnego dnia pojawia się nowy kucharz (Ben z poprawczaka) i następuje diametralna poprawa nie tylko menu w restauracji, ale atmosfery w jednostce osadniczej. Maria odkrywa, że na jej losie zależy o wiele większej licznie osób niż przypuszczała. Sama wykorzystuje też szansę by komuś pomóc.
[Magiczny realizm - zależy od interpretacji czy to magia czy zdolności]

11. GWIAZDA BETLEJEMSKA (Ally Carter)
Spontaniczna wymiana biletów na lotnisku i nieoczekiwana zamiana miejsc - to zaledwie początek tej historii. Bohaterka znajduje się nagle w miejscu Islandki o imieniu Hulda. Jak przekonać innych, że rodowita Amerykanka jest dziewczyną z wymiany? W Oklahomie jest miasteczka o nazwie Bethlehem. Im bardziej oddalone od wszelkiej większej aglomeracji, tym lepiej. Czy to gwiazdy w czasie Bożego Narodzenia przywiodły tutaj naszą Liddy? Historia, która mogłaby się spodobać wszystkim tym, którzy lubią powieści oparte na fanfiction na temat swoich ulubionych zespołów muzycznych.
[Bez wątków paranormalnych]

12. DZIEWCZYNA, KTÓRA OBUDZIŁA ŚNIĄCEGO (Laini Taylor)
Neve na Skrzydlatej Wyspie budzi Śniącego, chcąc ocalić swój własny los. Przychodzi taka noc w roku, kiedy zaczyna się rytuał zawierania i odrzucania zaręczyn. Czy dziewczynie, żyjącej w skrajnej biedzie, pomoże jej wiara w stare legendy? Motyw jak z "Ruchomego Zamku Hauru". Historia fabularnie bardzo oparta o baśnie: powtarzalność rytuałów, magiczne prezenty, wejście na bal czy pantofelki z pajęczyny. Narracja z dwóch punktów widzenia: dziewczyny, ale także i samego Śniącego z mrocznych mitów.
[magia - mitologia / manga / anime]

ZNANI AUTORZY: "Córka dymu i kości", "Paranormalność", "Jeśli zostanę", "Ten jeden dzień", "Byłam tu", "Kroniki Spiderwick", "Księga Wyzwań Dasha i Lily", "Anna i pocałunek w Paryżu" czy "Fangirl" - jeśli znacie któreś z tych książek (i lubicie ich autorów), śmiało możecie sprawdzić jak pisarze poradzili sobie w krótkich formach, takich jak opowiadania. To wyzwanie zawiązać historię, opowiedzieć losy bohaterów, zawrzeć ich charakterystykę, nie pominąć nagłego zwrotu akcji i zgrabnie zakończyć całość opowiadania. Wielu autorom z tego zbioru się to udało. Problem z innymi opowiadaniami jest za to taki, że często mamy wrażenie, jakby historia się raptownie urywała albo mogła być zakończona o wiele lepszą ze scen. Podsumowanie nie jest wystarczające, sporo wątków otwartych, a przyszłość bohaterów bardziej niż nieznana. Spotykamy ich na chwilę, co będzie dalej? Może być praktycznie wszystko!

Całość publikacji jako zbiór opowiadań oceniam bardzo dobrze. Spodoba się jako lektura nie tylko w okresie poprzedzającym czas Bożego Narodzenia. Stephanie Perkins, Laini Taylor, Kiersten White, Gayle Forman czy Ally Carter - one szczególnie dobrze zaprezentowały się tutaj w swoich historiach. Warto jeszcze dodać, że dwanaście opowiadań można czytać w dowolnej kolejności. Sama poznawałam je tak, jak umieszczone zostały w "Podaruj mi miłość", co także jest dobrym pomysłem na lekturę - przeplatamy wtedy utwory ulubionych autorów z historiami tych, których jeszcze nie znamy, co pozwala łatwiej ocenić całość.

"Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań"
Autorzy: wielu - a konkretnie to dwunastu
Typ: opowieść w jednym tomie
Wydawnictwo: Moondrive / OPIS
W kategorii: Świąteczne
Grupa wiekowa: młodzież i dorośli  (YA)
Bohaterowie: młodzi ludzie wchodzący w dorosłość (licealiście / studenci / panny na wydaniu)
Okładka: Czytałam różne opinie na temat projektu tej okładki. Osobiście nie mam jej nic do zarzucenia. Dobrze oddaje też tematykę i nastrój, bo w każdym z tych opowiadań pojawia się wątek miłosny. Nie są to tylko świąteczne opowiadania. Miłość jest na pierwszym planie, czas nadchodzących Świąt czy Nowego Roku zaledwie w tle.
Forma: Zbiór opowiadań czytałam w formie elektronicznej - ebook'a tej książki można znaleźć na Woblink.pl -> Tam jest także do przeczytania fragment (oraz promocja na ten tytuł)
W kolejności: NR 02/2016/01/02 (435)

Znacie ten zbiór opowiadań? Czytaliście? Które opowiadania Wam najbardziej się spodobały?
A może polecacie jakiś inny zbiór opowiadań na Święta?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...