Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 3 stycznia 2016

W świecie opowiadań: Królowa i Faworytka

Kolejność lektury tomów w serii
"Kiedy już zdobędziesz koronę"

Grudzień był dla mnie miesiącem pod znakiem opowiadań. Poza "Kronikami Bane'a" oraz historiami ze świata Star Wars, było też miejsce na szczególny obraz monarchii w antyutopijnej przyszłości o lekko baśniowym wydźwięku. Czas na opowieści dwóch silnych kobiecych postaci, z której jedna sięgnęła po koronę, a druga była tego bardzo blisko.

KRÓLOWA: To opowieść Amberly z czasów jej rywalizacji o koronę jak i serce księcia. Dzięki tej perspektywie mamy wgląd w przebieg poprzedniej Selekcji. Przyszła królowa to jednak zupełnie inna kandydatka niż była nią Ami. Amberly od najmłodszych lat zakochana jest w księciu Clarksonie. Udział w Eliminacjach i szansa na spełnienie jej marzenia to dla mniej szczyt marzeń. Nawet jeśli książę odeśle ją do domu i tak niczego by nie żałowała - skoro nadarzyła jej się szansa poznania go osobiście. Młody przyszły król Clarkson to obraz inny bardzo od jej oczekiwań... co nie powoduje bynajmniej, że Amberly się odkocha. O tym nie ma nawet słowa. Dziewczyna gotowa jest na wszystko - nawet zrezygnować z siebie, byle tylko być blisko księcia - ile wad by nie miał. Poprzednia książęca para (szczególnie matka Clarksona) dostarcza solidnych wrażeń, a Eliminacje jak nigdy przypominają mroczne czasy. Cała Illea jest w innym stanie. Stan zdrowia Amberly i podejście, jakiego nabrał z czasem Clarkson, kompletnie mnie zaskoczyły. Mimo takiego a nie innego zachowania dziewczyny, nie umiem Amberly nie darzyć sympatią. Dodatkowo poznajemy inne Kandydatki z poprzednich Eliminacji - to także sympatyczne dziewczyny.

FAWORYTKA: Marlee Tames zapamiętałam jako postać sympatyczną, a jej wątek jako ciekawy. Czy rola Faworytki w Eliminacjach w jakiejś większej analizie aż tak mnie interesowała? Nie za bardzo. Na szczęście zupełnie nie o tym jest to opowiadanie. Mamy tutaj dwie części: jedna to wydarzenia sprzed kary za zdradę stanu, inne - wspomnienia, które je poprzedzały... aż do ułaskawienia. Dzięki temu poznajemy po prostu uroczą historię uczucia, które połączyło Gwardzistę i jedną z ścisłego grona Kandydatek do korony. Wiemy, jak dokładnie udał się podstęp by Marlee i Carter zamiast zostać wygnani, potajemnie zamieszkali w Pałacu.

Dlaczego właśnie te dwa opowiadania zestawiono ze sobą? Odpowiedź na to pytanie przychodzi w trakcie lektury. Zarówno Amberly jak i Marlee Tames łączy jedna wspólna cecha: ogromne współczucie i niezwykła wręcz zdolność dostrzegania pozytywnych stron w najbardziej skrajnych (negatywnych) sytuacjach. Obie dla miłości zaryzykowały także swoje życie, zupełnie nie wiedząc, jaki może być tego wynik. Amberly zostało królową, lecz także skazała swojego syna (księcia Maxon'a) na doświadczanie przemocy, jaką przejawiał już w młodości król - jeszcze jako książę Clarkson. Marlee poprzez związek z gwardzistą (Carterem) została ukarana za zdradę stanu. Jak nieszczęśliwie mogła potoczyć się jej historia, dowiadujemy się właśnie z tego opowiadania - gdzie została wyjawiona alternatywna wersja możliwych wydarzeń. Zarówno Amberly (w młodości) jak i Marlee - obie były faworytkami w sensie uwielbienia ze strony publiczności. Obie to niezwykłe skore do poświęceń (na koszt drugiej, bliskiej osoby).

DRUGI TOM OPOWIADAŃ z serii Rywalki to narracja tylko w wykonaniu pań. Po Amberly i Marlee (troszkę więcej niż połowa tomiku) głos zostaje przekazany innym dziewczętom, które przyjechały do Pałacu. Pierwsza z nich to Celeste - można zobaczyć, co sądziła o Ami (przy pierwszym spotkaniu) i co zaszło naprawdę między nią a Maxon'em.

KOMENTARZE AUTORKI: Dwa główne opowiadania tego zbioru poprzedza "wstęp" napisany przez autorkę serii. W tym krótkim przedsłowie wyjaśnia ona, dlaczego zdecydowała się na napisanie danego opowiadania oraz co przysporzyło jej szczególnych trudności w uchwyceniu akurat takiej perspektywy. Czy to dobrze, że wyjaśnienia poznajemy "przed" a nie już "po" lekturze? Początkowo może się wydawać, że nie. Z biegiem lektury uznać należy, że był to dobry zabieg. Nieświadomie doprowadził czytelnika do analizy opowiadania w określony sposób.

KIEDY CZYTAĆ? A KOLEJNOŚĆ? To zbiór opowiadań, który trzeba czytać w określonej kolejności. Aby cieszyć się z lektury tych krótkich historii należy mieć już za sobą całość pierwotnej trylogii: Rywalki - Elitę - Jedyną. Nie trzeba znać za to fabuły "Następczyni", bo wydarzenia mające miejsce w tym tomie opowiadań, dzieją się na lata przed sequelem.

W TŁUMACZENIU: Troszkę trudności związanych było już z samym wydaniem tych akurat nowelek. Okazało się, że w oryginale nie ukażą się w jednym tomie pod tytułem "Królowa i Faworytka" (jaki otrzymał u nas ten przekład), lecz "Długo i Szczęśliwie" - które poza tymi dwoma głównymi opowiadaniami będzie zawierać także inne dodatki - a co za tym idzie, też inne punkty narracji. Jeśli spojrzeć na spis "Happily Ever After" to bardziej pasuje do tego wydania, jakie mamy na polskim rynku. Tytuł też wydaje się bardziej trafiony, bo całość tych opowiadań utrzymana jest w takiej właśnie tematyce szczęśliwego zakończenia. Można poczuć, że "Rywalki" choć to antyutopijny obraz, to zakończyły się jak baśń. Mimo to w oryginale w takim zbiorze są wszystkie nowelki (także Książę i Gwardzista). W czasie lektury przywykłam do tytuł "Królowa i Faworytka" i bardziej jednak on tutaj pasuje.

CO ZNAJDZIEMY W TYM TOMIKU OPOWIADAŃ? Jeszcze raz krótki podsumowanie tego, co czytelnik znajdzie w tym zbiorze opowiadań.

1. Królowa - opowieść Amberly !
2. Faworytka - opowieść Marlee !
3. Trzy sceny z perspektywy Celeste
4. Dodatkowa scena w narracji Lucy z "Jedynej"
5. Dodatkowy epilog z "Jedynej" - scena urodzin Maxon’a (narracja Ami) !
6. Co się z nimi stało? Czyli dalsze losy dziewczyn z Elity
7. Wywiad z autorką dotyczący pisania poszczególnych opowiadań

Właściwie należałoby powiedzieć, że są to dwa główne (tytułowe) opowiadania plus dodatkowe sceny w narracji Celeste, Lucy oraz Ami. Późniejsze losy dziewcząt z Elity prezentowane są w formie streszczenia -tak jakby opowiadała o nich autorka, a nie jakiś szczególnie wyróżniony narrator (np. one same). Sam zaś wywiad z Kierą Cass jest bardzo króciutki, ale jeśli doliczyć "przedsłowie" do każdego z dwóch opowiadań, materiałów jest już więcej.

"Królowa i faworytka" to przede wszystkim gratka dla fanów serii. Jest to także szansa by ujrzeć losy (jaki i historię) Eliminacji w zupełnie innym świetle. Okazja by zobaczyć opowieść w perspektywie innej niż nasza, a bliższej temu, jak widziała ją sama Kiera Cass i co chciała przez nią pokazać. Amberly i Marlee nie sposób nie polubić, a to dopiero początek. Zaczynam myśleć, że może Ami nie była najlepszym materiałem na główną bohaterkę, bo opowiadania te pokazują dziewczynę w zupełnie innej perspektywie - takiej w której historia jej i księcia Maxona była skazana na szczęśliwe zakończenie, a oni sobie pisani... kiedy ja - czytając zarówno "Elitę" jak i "Jedyną" - nie byłam aż tak bardzo tego pewna. Zachęcam do lektury!

"Rywalki. Królowa i faworytka" - Kiera Cass
SERIA: Rywalki
Wydawnictwo: Jaguar / OPIS
W kategorii: Antyutopijne
Kolejność w serii: Po "Jedynej" przed tomem "Następczyni"
Rodzaj: zbiór opowiadań
Narracja: Królowa Amberly, Marleen, Celeste i inni
W kolejności: "Rywalki. Królowa i faworytka" - Kiera Cass
Seria to:
1. Rywalki   2. Elita  3. Jedyna   4. Następczyni
plus opowiadania: Książę i Gwardzista  &  Królowa i Faworytka

Znacie już serię "Rywalki"? 
Czytaliście opowiadania do tej historii? Które najbardziej się Wam spodobały?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...