Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

wtorek, 12 stycznia 2016

Bookathon PLL 8: Pożądane

"Prawda jest czasem dziwniejsza niż zmyślenie."

WRAŻENIA Z LEKTURY W RAMACH AKCJI Bookathon Pretty Little Liars

"NA RUINACH DOMU": Finał "Bez serca" wskazał potencjalnego winnego wszystkich zarzucanych "A" czynów. Choć społeczność Rosewood chciałaby bardzo uwierzyć, że to już koniec, trudno pozbyć się wrażenia, że przypadkowo osoba została wrobiona. Z fabuły na stałe zniknęła zaś Jenna. Luka, jaka po niej pozostała, szybko zostaje wypełniona przez kogoś ważniejszego dla całej opowieści o Kłamczuchach. Kiedy pani DiLaurentis (matka Ali) zwołuje konferencję prasową przed swoim nowym domem, żadna z czterech byłych przyjaciółek Alison nie ma pojęcia, o co tym razem może chodzić. Tymczasem ich wszystkie wątpliwości wyjaśnić może pojawienie się kolejnego z dzieci DiLaurentisów - siostry bliźniaczki Allison imieniem Courtney.

"PRZY STUDNI ŻYCZEŃ": Ósmy już tom przygód pięknych Kłamczuch, w  oryginale "Wanted", zadebiutował na rynku amerykańskim już w 2010 roku. "Pożądane" to po części ukoronowanie serii (może również ta okładkowa "wisienka na torcie"?), bo oto do rąk czytelnika trafia tom, w którym następuje częściowe rozwiązanie zagadki pod postacią dziewczyny o imieniu Courtney. Na poszlaki jej istnienia natrafiała już Hanna w czasie swojego pobyciu w ekskluzywnej klinice psychiatrycznej - Zaciszu. W "Bez serca" były to jedynie przypuszczenia - cień osoby zaraz znikający z pola widzenia. Teraz tajemnicza osoba wkracza do akcji i życia Kłamczuch.

Tymczasem zbliża się Bal Walentynkowy, jedne pary nadal się trzymają, inne rozpadają. Hanna dla popularności zrobi wszystko, a skoro jej obecny chłopak (Mike - brak Arii) jej do tego celu nie przybliża, to równie dobrze będzie jej bez niego. Sama zaś Aria nadal pozostaje z Noel'em. Spencer odkrywa nić porozumienia między jej siostrą Melissą a Courtney. Natomiast Emily zastanawia się, czy między nią a siostrą Ali nie istnieje aby jakaś szczególna nić porozumienia.

"ZEMSTA - OSTATNI KRZYK MODY": Sama Courtney na każdy kroku bardzo przypomina Ali i tak bardzo się od niej różni. Zdaje się jednak znać sekrety dziewczyn o wiele bardziej niż mógłby kto inny poza... samą Alison. Aktywność samej Courtney jest w tym tomie niewiarygodna. Tego samego dnia uczestniczy ona w historii każdej z dziewcząt na swój sposób, a przez większość tego tomu (jak i przez większość serii) bohaterki nie działają razem. Każda z nich ma swoje osobne losy  i perypetie związane z tajemniczym "A". Obecności Courtney możemy się z całą pewnością spodziewać w praktycznie każdy rozdziale "Pożądanych", mimo rozbieżnych lokalizacji różnych wydarzeń. Hanna udaje się na fashion week (pokaz Diane von Furstenberg) aż do Nowego Jorku, kiedy większość dziewcząt zostaje w Rosewood, a Courtney i tak zdąży by znaleźć się w idealnym miejscu o idealnym czasie by... odzyskać pełne zaufanie dziewczyn. W jakim celu? Kim naprawdę jest dziewczyna podająca się za bliźniaczkę Ali?

"W PUŁAPCE WSPOMNIEŃ": Ósma część przygód sprawia, że dziewczyny znowu są razem - jako grupa nie tylko dawnych przyjaciółek, ale i obecnych. Zjednoczyć zdała się je sprawa Courtney. Finał tego tomu został tak skonstruowany, że kończy wątki, udziela części odpowiedzi i daje coś na kształt "szczęśliwego zakończenia" dla Arii, Emily, Hanny i Spencer. Mamy tutaj też epilog, który skierowany jest do czytelnika, ale nie został podpisany przez "A". To coś na kształt ostatniej sceny thrilleru, gdzie pokazane jest, że mimo iż bohaterki wywinęły się z niebezpiecznej intrygi, to sam jej sprawca zdołał zbiec i kontynuuje swoją grę - tym razem z udziałem nowych osób.

Czy tom dziewiąty to początek nowej przygody czy kontynuacja tej już znanej? Nie mogę się doczekać, co będzie się w tej historii działo dalej, jak poprowadzi całość autorka. Tomy aż do piętnastego włącznie w domowej biblioteczce już mam, więc można powiedzieć, że kontynuacja lektury jest zabezpieczona.

ZAGINIONY DILAURENTIS: Coś podobnego zastosowano także w serialowej wersji opowieści Pretty Little Liars. Początkowo ani tamto serialowe ani to książkowe rozwiązanie nie satysfakcjonuje przy tak rozległym knuciu intryg. Kiedy jednak dochodzimy do finału "Pożądanych", wiele udzielonych przez autorkę odpowiedzi dobrze wpasuje do wcześniej znanej nam fabuły. To zaledwie streszczenie całej intrygi na kilku końcowych stronach. Nie sposób jednak docenić całości, jeśli w przeczytanych tomach nie pojawi się oficjalny prequel, czyli "Tajemnice Ali". Z perspektywy dopiero tego przeczytanego dodatku zrozumieć można motywy zarówno Courtney jak i dziewczyny znanej jako Alison.
Całość serii PLL

"Pożądane" - Sara Shepard
Seria: Pretty Little Liars
Tom: 8  / OPIS
Wydawnictwo: Otwarte / Moondrive
Stron: 290
Fragment do poczytania: LINK
Styl: Proste i krótkie zdania, które zwięźle przekazują informację o fabule. Nie ma nadmiaru opisów przez co akcja przebiega o wiele szybciej.
OCENA: "Pożądane" to z całą pewnością jedna z lepszych części tej serii. Niezależnie od tego, czy był to finał zamierzony czy też tylko taki planowany półfinał serii, bardzo się cieszę, że Sara Shepard odkryła część tajemnicy, która wiązała się z tożsamością "A". Czy fakt, że "A" nie zwraca się już do czytelników w epilogu sprawi, że ktoś inny znów przejmie rolę uprzykrzania życia czwórce przyjaciółek? Lektura obowiązkowa dla fanów tej serii po "Pożądanych" to z całą pewnością prolog do historii, jaki stanowią "Tajemnice Ali". To idealny moment na przeczytanie tego dodatku do serii - jest on ściśle związany z wyjaśnieniem intrygi dwóch sióstr, ich rywalizacji i rozwiązania konfliktu.

POPRZEDNIO W SERII: 
1. Kłamczuchy    2. Bez skazy   3. Doskonałe    4. Niewiarygodne
5. Zepsute    6. Zabójcze   7. Bez serca      8. Pożądane

Dziś 12 stycznia - w Stanach powraca serialowa adaptacja Pretty Little Liars z kolejnym odcinkami - tym razem po przeskoku czasowym. Jak poradziły sobie z problemami już w życiu dorosłym Hanna, Aria, Emily i Spencer? Dowiemy się w sezonie 6B :)

Tymczasem zapraszam na Bookathon Pretty Little Liars na FB zorganizowany z okazji styczniowej premiery szesnastego temu serii. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...