Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 31 lipca 2016

School 2015: Who Are You

ROZPOCZYNA SIĘ NAGRANIE z kamery. Tło stanowi ściana pełna dziecięcych rysunków. To wywiad z jedną osobą, w którym na pytania odpowiada Lee Eun Bi. Dziewczyna jest w liceum. Najgorszym momentem w szkole jest dla niej przerwa. Chce zostać w przyszłości nauczycielem, który potrafi dostrzec problemy swoich uczniów, szczególnie wtedy, gdy są one skrywane i nikt nie chce o nich mówić.

ROZPOCZYNA SIĘ OPOWIEŚĆ, w której Lee Eun Bi znajduje się w otoczeniu koleżanek z klasy. Nie jest to jednak miła pogawędka przed zajęciami, ale brutalne znęcanie się i nękanie. Dziewczyna zaciska ręce, oddycha głęboko i znosi upokorzenie bez słowa protestu. Dlaczego do tego dochodzi? Bohaterka też nieustannie zdaje sobie dokładnie to samo pytanie.

Lee Eun Bi jest jednym z najstarszych wychowanków domu dziecka. Poza pomaganiem w prowadzeniu placówki, ma też kilka dodatkowych prac zarobkowych. To właśnie w jednej z nich przetną się losy jej... i kogoś wyjątkowo z nią związanego. Teraz dziewczyna musi dba o to aby to, co spotkało ją samą, nie dotyczyło też młodszych podopiecznych. Przywódczyni szkolnych dręczycielek nie odpuszcza jej ani na moment. Okazuje się, że powodem znęcania się jest... sama obecność Lee Eun Bi. Wpływowa córka prokuratora doprowadza do wypadku i usunięcia bohaterki ze szkoły. Kiedy marzenia legły w gruzach, stojąc na moście w świetle dnia, dochodzi do podjęcia rozpaczliwej decyzji.

W TYM SAMYM CZASIE na szkolnej wycieczce (uczniów innego liceum) zaginęła jedna z uczennic. Przez tydzień nie dawała znaku życia, a jej matka zaczynała tracić już nadzieję. Wtedy rozbrzmiewa telefon ze szpitala.

ODMĘTY WODY nie zamykają się na zawszeLee Eun Bi budzi się w szpitali w obecności kobiety, która uznaje ją za swoją córkę. Tymczasem dziewczyna nie pamięta tego, kim jest, ani co za wypadek sprowadził do takiego stanu wymazania wszystkich wspomnień. Wkracza więc w świat, w którym najwyraźniej miała kochającą matkę (która ją adoptowała), bardzo bliskiego przyjaciela od czasów dzieciństwa (również w niej zakochanego), oddanych przyjaciół i wysoką pozycję w szkolnej hierarchii. Cieszy się tym życiem do momentu, aż nie przypomni sobie swojego prawdziwego imienia i zyska świadomość tego, czyje miejsce zajęła. Co stało się z jej zaginioną siostrą bliźniaczką? Co powinna teraz zrobić, kiedy ją samą uznano za zmarłą? Komu wyznać prawdę? A może należy ponownie usunąć się w cień?

DECYZJA ZOSTAJE PODJĘTA w jej imieniu przez kogoś innego.... Lee Eun Bi postanawia ciągnąć rozpoczętą grę, gdy zdaje sobie sprawę, że nie tylko ona powróciła znad granicy światów by wyrównać rachunki.

Tak przedstawia się wprowadzenie do kolejnej historii z cyklu "School", opowiadającej o latach szkolnych. Ta rozgrywa się w roku 2015 i nosi podtytuł "Who Are You" (Kim jesteś?) nawiązujący do skrywania prawdziwej tożsamości, początkowej amnezji i prób dotarcia do prawdy.
Czas na CYTATY i KOMENTARZE do nich. Tak właśnie zobaczyć można zarys historii, którą z całą pewnością warto jest poznać w całości.

#1 "Myślę, że będę tęsknić za czasem, kiedy nic nie pamiętałam." (odc.5)
W miarę rozwoju historii okazuje się, że nie tylko główna bohaterka chciałaby wcisnąć przycisk "reset". Podobnie zdaje się chciała uczynić także jej siostra, która zamieszana mogła być... w podobny proces, przez który Lee Eun Bi znalazła się na pamiętnym moście.

#2 "Kiedy mamy trudny czas, nie wstrzymujemy naszych łez. Płaczemy razem i żyjemy." (odc.5)   Trudny czas związany jest nie tylko z zawirowaniami serca czy ocenami szkolnym, ale i odpowiedzialnością wziętą za własne życie. Ukazany jest niesamowity stres, który już czai się u progu dorosłości. Jeszcze moment chwila, a szkolne mury znikną, choć ich wspomnienia wpływ będą miały na życie prywatne i zawodowe.

#3 "Czy osoba, która umarła, może wrócić, okłamując wszystkich wkoło, że jest kimś innym?" (odc.5)   Czy Lee Eun Bi zmierzy się ze swoim dawnym prześladowcą jeszcze raz - tym razem jednak w nowej roli własnej siostry? Na ile scenariusz poprzednich wydarzeń się powtórzy? Czy dziewczyna tym razem wyrówna rachunki?

#4 "Masz marzenie i talent, dzięki któremu możesz je osiągnąć. Jesteś urodzony pod szczęśliwą gwiazdą" (odc.6)
To nie tylko opowieść Lee Eun Bi, ale także pozostałego z dwójki przyjaciół od czasów dzieciństwa. Jest nim Han Yi-An, który zdobył złoty medal w pływaniu. Dawno temu obiecał go swojej przyjaciółce, ale tego dnia zaginęła bez śladu. I choć dziewczyna powraca, jest o wiele milszą wersją samej siebie - czy to kwestia amnezji czy może czegoś innego? Co zrobi Han Yi-An, kiedy pozna prawdę?

#5 "- Hej, co z nim? Czy oni są w jakiejś komedii romantycznej?" (odc.6)
Takie właśnie nawiązania do historii wewnątrz historii znajdują się w dramach dość często. Tam wszyscy też dramy oglądają albo czytają komiksy w odcinkach (ale o tym w następnej części cyklu). Mamy więc główną bohaterkę, a kim są dwaj młodzieńcy, którzy jej towarzyszą? Jest Han Yi-An i...

#6 "Hej, nie może być chociaż jednej osoby? Jednej osoby, która nazywałaby Cię prawdziwym imieniem?" (odc.6)   Czyli pojawia się mój bohater (i faworyt) do zdobycia uczuć oraz serca głównej bohaterki w tej historii. Ko Eun-Byeol (czyli zaginiona bliźniaczka) nigdy na tego problematycznego chłopaka nie zwracała uwagi. Nikt zresztą nie wie, że Kong Tae-Gwang to syn dyrektora ich liceum. Lee Eun Bi też skrywa sekret, potrafi dostrzegać ciężar skrywanych tajemnic, a to łączy dwoje obcych sobie ludzi. Dla tego chłopaka powrót wspomnień nie miał znaczenia, a więc nikogo nie trzeba było już grać.

#7 "Tylko dlatego, że coś wydarzyło się w przeszłości, nie znaczy, że odeszło."  (odc.9)
Rodzące się uczucie gra tutaj o pierwsze miejsce z rozwiązaniem mrocznej zagadki zniknięcia. Przesłaniem historii z powracaniem duchów do świata rzeczywistości ma być zaś to, że karę należy przyjąć, inaczej będzie ona nieustannie wracać i odkupienie win nigdy się nie zakończy. To zupełnie inna tematyka niż poruszana w popularnych amerykańskich serialach, może dlatego dramy tak wciągają i wydają się tak odmienne?

#8 "Co porabiają duchy skoro zostawiają osobę taką jak (ona) samą?" (odc.9)
Choć klasa kończy szkołę, dostaje świadectwa i się rozchodzi, nierozwiązane sprawy ciągną się dalej, nie mając końca. Dotyczy to zarówno uczniów jak i nauczycieli, którzy biorą za młodzież odpowiedzialność. Nie tylko historia Lee Eun Bi potoczyła się w ten sposób. Powraca też inna opowieść z przeszłości, która nie znalazła swego szczęśliwego zakończenia.

#9 "Ale kiedy to wszystko minie, wyjdzie, że wcale nie było tak trudno." (odc.10)
"School 2015", jak tytuł wskazuje, jest to przede wszystkim opowieść o czasach szkoły średniej. Choć mogą dziać się rzeczy związane już bardziej z problemami dorosłości, to wciąż czas dla młodych, kiedy dopuszczalne są jeszcze błędy, a ich skutki można próbować wciąż odwrócić lub zadośćuczynić. To czas, kiedy nie ma jeszcze możliwości by marzenia zrealizować, ale należy je snuć z nadzieją na siłę by spełnić je w przyszłości.

#10 "To mój krzyż do dźwigania. Twoje emocje są twoje." (odc.15)
Coś czego nie uraczy się za często w amerykańskich produkcjach. Tam zawsze jest to czyjaś wina - za to, że się tak szaleńczo kocha czy nie może bez tej drugiej osoby żyć, tutaj zaś (w dramie koreańskiej) uczucia to kwestia osobistej odpowiedzialność. Dojrzałe podejście, które kojarzy się z dawnymi czasami, a wciąż obecne we współczesności. Uczucia się skrywa, do momentu, kiedy decyduje się je wyjawić, a później - trzeba przyjąć konsekwencja ujawnienia takiego sekretu - jakie by one nie były.

#11 "Nie jest ważne, co myślą inni. To moje serce. Dlaczego o tym nie wiedziałam?" (odc.16)
Czy jednak Lee Eun Bi koniecznie musi podejmować jakiś wybór? Czy w takiej sytuacji, w jakiej się znalazła, może na początek wybrać siebie? Przeszła prawdziwą traumę, zawróciła ze ścieżki, która zaprowadzić ją miała na stale poza granicy tego świata, a potem los chciał by przeżyła. Ważniejsza jest rodzina, sprawiedliwość i odzyskanie tego, co stracone.

#12 "Znajdź swoje prawdziwe imię. Kiedy będziesz pewna swoich uczuć, zwróć mi to." (odc.16)    Po uzyskaniu odpowiedzi i wyjaśnieniu całości intrygi, która doprowadziła do zaginięcia i zmiany miejsc, bohaterowie muszę nabrać dystansu i móc spojrzeć na całość wydarzeń z bardziej obiektywnej perspektywy. To właśnie jest powodem ich wyjazdu, kiedy jednak powracają podejmują już decyzję... która dla widza jednoznaczna nie jest. Komu oddała serce główna bohaterka? Czy bohaterowi, w którego towarzystwie występuje w ostatniej już scenie serialowej opowieści? Możemy zgadywać, ale jednocześnie i uznać, że nie była to przede wszystkim opowieść o miłości, więc rozwiązanie tego jednego wątku może pozostać otwarte.


Tytuł: School 2015: Who Are You (Kim jesteś)
Liczba odcinków: 16
Czas trwania: jeden odcinek trwa około 55 minut
Obecność wątków paranormalnych: brak
Wiek bohaterów: okres liceum
Ciekawostki: Jedna aktora gra tutaj podwójną rolę i od razu wiadomo, którą z sióstr widzimy na ekranie.
Podobne historie: Książkowa i serialowa wersja The Lying Game, czyli Gry w Kłamstwa. Kto doczytał tomy serii, ten zna finał historii. Kto zaś poznał tylko serial, rozwiązania zagadki nie widział, gdyż po pierwszym sezonie serial został anulowany. Drama ta prezentuje podobny wątek, dlatego dla fanów TLG będzie to idealna rekomendacja.
Gdzie można obejrzeć? Klik i Klik

Inne tytuły w tym cyklu:
Cheese in the Trap (zapraszam!)
- W Two Worlds
-  Pinocchio

Podziękowanie dla Patrycji (z Magii Książek i nie tylko...) za rekomendacje!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...