Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

piątek, 15 lipca 2016

Słodka Zemsta: Koniec Gry Kłamstw

"Kto z nas nie popełnił w życiu błędu?"

Pewnego dnia życie Emmy Paxton ulega zmianie. Tułając się od jednej rodziny zastępczej do drugiej wreszcie trafia na ślad swoich prawdziwych krewnych. Siostra bliźniaczka (Sutton) umawia się z nią na spotkanie, na które nigdy nie dociera. Kontaktuje się z Emmą za to morderca i zmusza do podjęcia przerwanej Gry w Kłamstwa. Pozostała przy życiu bliźniaczka nie zna jej zasad, ale zamierza wygrać. Sekrety stanowią kartę przetargową, a odtworzenie scenariusza ostatniej nocy Sutton wśród żywych jest na wyciągnięcie ręki.

Finał serii i wreszcie rozwiązanie zagadki! "Gra w kłamstwa", "Nigdy przenigdy", "Pozory mylą", "Kłamstwo doskonałe", "Aż po grób" i "Słodka zemsta". Sześć tomów lektury by poznać całość intrygi i zobaczyć, jaki będzie jej ostateczny rozdział. Emma potwierdziła już niewinność większość osób z grona rodziny i kręgu przyjaciół Sutton. A może morderca od początku był tuż obok niej?

"[...] oskarżyć o morderstwo i kradzież tożsamości"

Emma każdego dnia podjętej gry musiała żyć utrzymaniem tajemnicy. Obawiała się, że zdradzi ją najmniejszy choćby szczegół, ale jednocześnie wiedziała, że choć nikt się nie domyślił, to tylko dodaje do listy kolejne niewybaczalne kłamstwa: zataja zaginięcie swojej siostry, nawet jeśli jest do robienia tego zmuszana szantażem. Czy Mercerowie zdecydują się zatrzymać u siebie Emmę, gdy już poznają jej tożsamość? Czy będą w stanie patrzeć na nią codziennie, wiedząc że, przez trzy miesiące podszywała się po ich utraconą córkę (prawnie - a właściwie to biologicznie wnuczkę) Sutton? Scenariusz tych zdarzeń urzeczywistnia się w finałowym tomie. Pojawia się w fabule znowu Alex (najlepsza przyjaciółka Emmy) oraz ostatnia z rodzin zastępczych dziewczyny. Wszystko to sprawia, że jej wizerunek tylko się dodatkowo oczernia w oczach mediów. Musimy też wrócić do piątej części, która o mało co już rozstrzygnęłaby tajemnicę kanionu. Czy możliwym jest, że znaliśmy mordercę już od samego początku tej historii?

Seria Thy Lying Game ma stały schemat budowy dla każdej części. Także tom szósty ma swojego głównego podejrzanego. Kiedy cała fabuła zmierza w kierunku tych podejrzeń, nie mogłam w to uwierzyć. Czułam się wręcz rozczarowana takim obrotem spraw, bo od piątego tomu podejrzewałam szczególnie jedną i to zupełnie inną osobę. Na szczęścia pierwszy podejrzany... to ostatni fałszywy trop, który prowadzi do odkrycia prawdy.  Wydawać by się mogło, że ostatnia noc w kanionie to istna audiencja różnych osób u Sutton Mercer. Podejrzane są rzeczy bez skazy - te najbardziej idealne... i tym śladem idąc czytelnik trafia na trop mordercy.

"Na tym właśnie polega rodzina. Stanowi pocieszenie, na które nikt z nas nie zasługuje."

To już pożegnanie z bohaterami tej serii. Są jeszcze dodatki, ale raczej wątpliwe jest (by jak w przypadku serii PLL) wydawnictwo zdecydowało się na ich publikację. Cieszę się, że miałam szansę poznać finał książkowej opowieści o bliźniaczkach. Serial nie uzyskał kolejnego sezonu (choć i tak prowadził opowieść kompletnie innymi torami, gdzie obie siostry żyły i poznały się nawet osobiście, zamieniając miejscami), więc pozostała tylko książkowa wersja pierwowzoru.

Polubiłam przede wszystkim Emmę, ale przez jej poszukiwania i prowadzone śledztwo także Sutton zaczęłam postrzegać w zupełnie inny sposób. Szczególnie wypływa na to pożegnanie, jakie urządziła jej rodzina i przyjaciele. Nie była już tylko przewodniczącą klubu Gry w Kłamstwa, która zmarnowała szansę swojego życia. Kiedy do ducha wracają znów wszystkie wspomnienia całego życia, widzimy inną Sutton. Żeby jednak tego podsumowania historii jak i losów bohaterów doświadczyć, trzeba samemu przeczytać finał.

Pochłonęłam ten tom błyskawicznie. W oczekiwaniu na finał zagadki całej serii trudno przychodziło oderwać się choć na chwilę od lektury. Jakoś zawsze bardziej podobały mi się opisy miejsc akcji w tej serii niż w PLL i okazało się, że... sama Sara Shepard mieszka w Tucson w stanie Arizona. Kolejna zagadka rozwikłana! Nie żałuję rozpoczęcia lektury sześciu tomów, polecam za to dokończenie tej serii, bo jest tego warta.

"Słodka zemsta" - Sara Shepard
Seria: Gra w Kłamstwa - tom VI (i ostatni)
Wydawnictwo: Otwarte / Moondrive 2016
W oryginale: Seven Minutes in Heaven, 2013
TYTUŁ: W tłumaczeniu jest to "Słodka zemsta", co nie jest bezpośrednim odzwierciedleniem znaczenia oryginału. Tutaj mamy nawiązanie do finału i tożsamości mordercy (jego relacji z Sutton, a później Emmą). W oryginale każdy tom TLG to także nazwa gry, w części szóstej to "Siedem minut w niebie" (wylosowana dwójka na czas 7 minut zamyka się w szafie i robi, co tylko im się poda - mogą po prostu rozmawiać lub ... wszystko zależy od osób w grze). Sara Shepard mogła przez taki tytuł sugerować, że w grę (dla Sutton morderczą) wchodziła miłość lub... dalszą ścieżkę ducha jednej z bliźniaczek, jeśli mowa już o niebie :)
Stron: 355
W kolejności: NR 24/2016/06/06 (458)
FRAGMENT do poczytania (prolog plus rozdział 1)
DLA KOGO: Lektura polecana dla fanów serii, serialu oraz bliźniaczej historii - Pretty Little Liars.

SERIA:
1. Gra w Kłamstwa                      2. Nigdy, przenigdy              3. Pozory mylą
4. Kłamstwo doskonałe               5. Aż po grób                        6. Słodka zemsta < ---

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...