Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

czwartek, 21 lipca 2016

Szlaki książkowo-filmowe: P jak Przyjaciele


Idealna z nich para - tak o nich usłyszycie. On zna ją lepiej niż ktokolwiek inny. Ona może być z czegoś szczęśliwa tylko jeśli i on jest. Ich sukces jest zawsze wspólny, nikt nie wyratuje ich z opresji tak dobrze jak oni sami. To najlepsza para przyjaciół od niepamiętnych czasów. Łączą ich lata wspólnego dzieciństwa i budowania więzi silniejszej niż cokolwiek... Do czasu kiedy pojawia się jeszcze jedna osoba, a słowa wyznania miłości padają o chwilę za późno. Przyjaciel zakochany w najlepszej przyjaciółce, ona darząca go uczuciem miłości lecz siostrzanej... i on - tajemniczy nieznajomy (nieznajoma), który powoduje trzęsienie ziemi w obu ich światach. Oni nieustannie ustawiają się do pojedynku, ona zawsze ląduje gdzieś pośrodku tego konfliktu, nie mogąc dokonać decyzji między uczuciem miłości a przyjaźni. Znacie takie pary? O nich teraz słów kilka.

CLARY I SIMON  (seria książkowa i adaptacja telewizyjna "Dary Anioła")
Na Brooklynie wychowywała się Clary, przed którą skrywano bardzo istotny sekret rodzinny. Nie miało to wówczas większego znaczenia, bo był on - Simon - jej najlepszy przyjaciel. Pewnego dnia jednak cały świat Clary runął w posadach: jej matka została porwana, a ich mieszkanie zdemolowane.... w dodatku wyobraźnia podpowiada wizje z udziałem demonów. To właśnie wtedy Simon przybywa o chwilę za późno, a na ratunek przybywa w czas pewien Nocny Łowca - Jace Wayland. Seria (wiele - ale za to świetnych tomów) udowadnia, że siła prawdziwej przyjaźni przetrwa wszystko.

LUNA I SIMON   (serial Disney Channel "Soy Luna")
Razem na parkiecie i w piosence. Luna całe dnie spędza na wrotkach - także będąc w pracy. Wspólne zatrudnienie na okres wakacji znaleźli ze swoim najlepszym (i starszym) przyjacielem Simonem w jednej restauracji. Wkrótce jednak rodzina Luny (z powodu pracy rodziców dziewczyny) przeprowadza się z Meksyku do Buenos Aires (w Argentynie).
Na pożegnanie Simon pisze dla Luny piosenkę "Valiente", mówiącą o tym, że ma być odważna i pozostać sobą. Gdy jednak dziewczyna potrzebuje pomocy, Simon rzuca wszystko i także podąża do Buenos Aires. Coś więcej niż przyjaźń? Z całą pewnością z jego strony. I nie wiadomo, jakby się to wszystko potoczyło, gdyby nie pojawił się Matteo - pochodzący z Włoch co prawda... wciąż chłopak innej - Ambar, czyli córki chrzestnej pracodawcy rodziców Luny. Ta dziewczyna zrobi wszystko by nowej wrotkarki jak najprędzej i skutecznie się pozbyć... najlepiej pchając ją w objęcia najlepszego przyjaciela. Zupełnie na przekór losowi Matteo zakochuje się w Lunie, odkrywając wciąż kolejnej intrygi swojej ... byłej już dziewczyny. Szczerość przyciąga o wiele bardziej niż sieć kłamstw.

EMMA I JULES   (seria książkowa "Mroczne Intrygi" - tom I "Pani Noc")
Coś nasza Clare lubi ten wątek. Razem na polu walki, razem w tarapatach i chwilach szczęścia - duet Nocnych Łowców połączony słowami przysięgi porównywalnymi do tej małżeńskiej... a jednak braterskiej. Emmę i Juliana łączą wyryte runy z ceremonii zaprzysiężenia parabatai. Emma miała moment wahania, by rytuałowi się poddać, ale... jak inaczej miałaby mieć pewność, że ona i Jules zostają już na zawsze razem? Po stracie obojga rodziców nie mogła już znieść kolejnego ciosu. Gdy z nastolatków Nocni Łowcy przemieniają się w młodych dorosłych, kryją przed sobą naturę swoich prawdziwych uczuć. Miłosny związek parabatai jest nie bez przyczyny zakazany przez Kodeks, który rządzi ich światem. Nie rządzi jednak sercem w miłości. By się ocalić, przyjaciele zadają sobie rany aby przetrwać z dala od siebie. Ucieczką dla Emmy i powodem do odtrącenia ma być brat jej ukochanego - Mark. Tylko czy to wypali? Historie rodzin Nocnych Łowców są piękne, ale usiane kolcami.

KO EUN-BYEOL I HAN YI-AN  (drama Who Are You: School 2015)
Kiedy mieli po kilka lat i on nauczył się już pływać, wtedy przyobiecał swojej najlepszej przyjaciółce, że pierwszy zdobyty złoty medal w pływaniu, odda właśnie jej. Teraz są już w liceum, a kiedy na zawodach Han Yi-An słyszy o nagłym zaginięciu Ko Eun-Byeol na klasowej wycieczce, nie może wystartować w wyścigu po kolejny medal. Czas się dla niego zatrzymał - paraliż ogarnęło życie. Najbliższa mu osoba powraca... a przynajmniej wygląda tak samo. Dziewczyna straciła wspomnienia, ale ukochaną Ko Eun-Byeol nie jest. Czy osoba, która najlepiej zna kogoś od czasu wczesnego dzieciństwa jest w stanie poznać, że nastąpiła taka zamiana miejsc? Fabuła dramy koreańskiej oparta na scenariuszu zbliżonym do przebiegu The Lying Game - czy podobny będzie i finał? Więcej o tym tytule już wkrótce na blogu - w tej chwili jednak już rekomenduje seans z "School 2015: Kim jesteś". Za rekomendację tytułu dziękuję Patrycji!

Czy z uczuciem przyjaźni może konkurować tylko miłość... do tej samej osoby? Wyjawienie sekretu, powoduje grę w otwarte karty. Utrzymywanie głosu serca w tajemnicy... skazuje na przegraną, kiedy pojawia się kolejna osoba. To tylko kilka przykładów rozpoczynających się tak opowieści - a wiele z nich wciąż jeszcze trwa! Czy przebieg i finał się powtórzą?

Może Wy znacie powieści o takich "zakochanych" w sobie .... a jednocześnie połączonych przyjaźnią od czasów dzieciństwa? 
Koniecznie podajcie tytuły książek / seriali / filmów! 
Czy wątek ma podobny przebieg, a może wyłamuje się ze schematu? 

Poprzednie w ramach tego cyklu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...