Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 3 sierpnia 2016

Szlaki książkowo - filmowe: A jak Amnezja

Przeszłość, przyszłość, a między nimi teraźniejszość - wszystko nierozerwalnie połączone ze sobą. Czasem ścieżka jest prosta i jasna - wiadomo, kim jest bohater i do czego zmierza. Czasami następuje zwrot w akcji i całkowita zmiana celów życiowych, ale wynik takiej decyzji jest spowodowany wydarzeniami z przeszłości. Przeszłość to też często ciężar - coś, o czym chciałoby się już zapomnieć by w spokoju żyć dalej. Kim stają się bohaterowie opowieści, jeśli nagle odbierane są im wspomnienia? Czy jest to dla nich nowa szansa? A może historia i tak zatoczy koło, kiedy usilnie poszukiwać będą swoich utraconych wspomnień i powodu, dla którego tak się właśnie stało? Oto "A jak Amnezja" i przykłady różnych tego rodzaju wątków w książkach i serialach.

School 2015: Who are you  [serial - drama koreańska]
Współczesna opowieść o latach szkolnych i historia dwóch osób, rozdzielonych przez los by po latach jedno życie mogło ocalić drugie. Amnezja występuje tu w wyniku urazu (skoku z mostu). Lee Eun-Bi budzi się w rzeczywistości, której nie pamięta wcale. Okazuje się, że ma kochającą matkę, oddanego przyjaciela (również w niej zakochanego), grono prawdziwych przyjaciół i wysoką pozycję w szkolnej hierarchii. Brak wspomnień nie daje jej jednak spokoju, aż w wyniku ponownego incydentu z udziałem wody, odzyskuje pamięć. Dawna Lee Eun-Bi, będąca obiektem prześladowań w szkole, straciła szansę na realizację marzeń, co pchnęło ją do podjęcia dramatycznej decyzji. Kogo jednak miejsce zajęła teraz? Czy powróci do poprzedniej tożsamości? A może zapragnie się zemścić na swoich prześladowcach?

"Mimo moich win" - Tarryn Fisher
Olivia Kaspen ma wiele na sumieniu - wśród największych jej przewinień wymienić można utratę pierwszej, prawdziwej i tej jedynej miłości. Dziewczyna wierzy w swoją winę, dlatego kiedy nagle spotyka dawnego chłopaka, nie wie, co powinna zrobić. Okazuje się, że Caleb nie rozpoznaje jej, cierpiąc na jakiś zanik pamięci. Niespodziewana szansa od losu? Olivia nie zamierza jej przegapić, choć więcej niż szczęścia było w tym świadomej decyzji. W trylogii od Tarryn Fisher mamy przypadek amnezja udawanej, która następuje po prawdziwym (lecz bardzo krótkim) epizodzie rzeczywistej utraty wspomnień w wyniku wypadku.

"Mroczne umysły" - Alexandra Bracken
Ruby należy do świata przyszłości, w którym w wyniku epidemii (jak się zdaje) doszło do nabycia umiejętności niespotykanych u nastolatków. Tak oto rzeczywistość podzieliła się między kolory oraz strach wobec nich żywiony. Ruby jest jedną z niewielu Pomarańczowych. Jej umysł może wpływać na wolę innych osób - tym samym odbierając im jakikolwiek wybór. Tak postąpiła właśnie bohaterka, by chronić pewnego szczególnego w jej życiu młodzieńca. Nie wiedząc, kim jest Ruby, nie będzie jej przecież szukał, prawda? A może miłość silniejsza jest niż jakakolwiek manipulacja? Co się stanie, kiedy bohaterowie ponownie się spotkają? Niezwykle ciekawie wykorzystany wątek amnezji jako wspomnień celowo odebranych... stanowiących tez próbę ochrony do odkrycia w trylogii Mroczne Umysły.


"Tabula Rasa" - Kristen Lippert-Martin
Odebrać wspomnienia można by kogoś chronić, ale także by coś ostatecznie ukryć. Sara budzi się w ośrodku medycznym, nie pamiętając kim jest. Wie jednak, że zrobiła coś wyjątkowo złego, skoro zakwalifikowano ją do programu "Tabula Rasa". Farmakologicznie odebrane wspomnienia mają jej zapewnić nowy start. Problem stanowi zaufanie, a Sara coraz bardziej powątpiewa w dobrą wolę jej opiekunów. Co naprawdę miała zapomnień i dlaczego? I co najważniejsze: jak najszybciej można odzyskać te wspomnienia? Jednotomowy thriller, w którym amnezja to skutek wspomnień odebranych celowo - wcale nie po to by chronić - lecz zbrodnie zataić.

"Byliśmy łgarzami" - E. Lockhart
Cadence cierpi na ciągłe migreny. Nie może przypomnieć też sobie szczegółów pewnego pamiętnego lata na wyspie, gdzie jej rodzina i ich znajomi spędzali wakacje. Jest świadoma tego, że jej niepamięć to mechanizm wyparcia konkretnych wspomnień. Nikt nie chce pomóc w ich odzyskaniu, powrót do miejsca ich utracenia jest więc konieczny i niesie ze sobą prawdę trudną do zaakceptowania. Wiele razy amnezja wystąpi jako sposób radzenia sobie z traumą - tak jest i w tej opowieści w jednym tylko tomie.


"Never Never" - Colleen Hoover, Tarryn Fisher
Tak właśnie przechodzimy do najnowszej powieści na naszym rynku opartej o wątek utraty wspomnień. W "Never Never" wspomnienia tracą jednocześnie dwie osoby - w dodatku są oni parą, która przed utratą pamięci definitywnie ze sobą zerwała. Ich rodziny były skłócone niczym pamiętne rody Romea i Julii, a w dodatku Charlie i Silas najwidoczniej dopuścili się też zdrady. Decyzja o tym, by nikomu nie wyjawiać prawdy, prowadzi do okrycia zaskakujących faktów - wspólnej przeszłości i silnej więzi od czasów dzieciństwa. Dlaczego więc doszło do zaniku pamięci? Odpowiedź nie zawiera się w żadnym z powyższych przykładów z innych opowieści - serialowych czy książkowych. Dziś premiera tej właśnie powieści :)

Obecność wątku takiego jak amnezja zawsze napędzać będzie dodatkowo fabułę powieści. Ważne jest umiejętne wykorzystanie historii, często powodując iż amnezja nie jest wcale tematem głównym, lecz potrafi wzmocnić opowiadaną historię.
A jakie Wy znacie powieści, w której bohaterowie tracą pamięć? Jakie są tego przyczyny?

Poprzednie w tym cyklu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...