Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

piątek, 19 sierpnia 2016

Między Wierszami "Dumy i Uprzedzenia"


"Szkolna Duma", czyli kręcona w Austin młodzieżowa i współczesna wersja klasycznej "Dumy i Uprzedzenia", to nadchodzący hit kinowy. Fani oblegają plan zdjęciowy by choć tylko zerknąć na odtwórców głównych ról, a przede wszystkim na jednego z aktorów Hollywood młodego pokolenia. Jaki bywa Reid Alexander w prywatnym życiu? Odpowiedź na to pytanie szybko pozna Emma Pierce, której poszczęściło się na tyle by w czasie castingu zgarnąć główną rolę żeńską. Chemia zdecydowanie jest na ekranie, lecz czy odkrywane sekrety pozwolą by romantyczny scenariusz "Szkolnej Dumy" ziścił się także w rzeczywistości?

Wystarczy tylko zobaczyć nazwisko autorki na okładce i już podjąć można łatwo decyzję o lekturze "Między wierszami" - opowieści od Tammara Webber o młodocianych aktorach z całkiem dorosłym już bagażem życiowych doświadczeń. Pozostaje to wciąż powieść typowo młodzieżowa, bez wątków paranormalnych, która nie skłania się w kierunku New Adults mimo wieku niektórych z książkowej obsady. Jaka jest to jednak lektura sama w sobie, jeśli zapomni się o świetnym "Tak blisko", a przyjrzy się bardziej sympatii wobec bohaterów i nawiązaniu do klasycznego dzieła, na podstawie którego kręcone są ujęcia do "Szkolnej Dumy"?

ILE W TEJ HISTORII "DUMY I UPRZEDZENIA"? Już na początku książki znajdziemy fragmenty wycięte ze scenariusza - w tekście napisanym czcionką jak na starej maszynie do pisania. Sprawia to niesamowity efekt wiarygodności w czasie lektury. Prawdziwa więc szkoda, że lepiej nie wykorzystano scenariusza filmowanej adaptacji współczesnej "Dumy i Uprzedzenia". Więcej fragmentów i scen na planie dodawałoby historii akcji. Zamiast tego autorka zdecydowała się na pokazanie, że scenariusz klasycznej powieści powtórzyć się może w prywatnym życiu bohaterów i nie trzeba do tego ekipy filmowej z całą oprawą. To jednak odgrywanie scen stanowiło ciekawsze punkty z fabuły.

W ROLACH GŁÓWNYCH: Samym zaś bohaterom mamy wiele do zarzucenia. Odtwórczyni Lizbeth to wyjątkowo niezdecydowana osoba u progu kariery. Imponuje jej sławny kolega, ale i szczerość innego z aktorów obsady. Wybrać za nic jednak nie potrafi - raczej zdaje się polegać na impulsie chwili. Młodzieżowa wersja pana Darcy'ego (Reid) ma pełno dziewczyn w każdym miejscu, do którego zawita. Chętnych fanek do bardziej bliskiego spotkania (choćby tylko i na jedną noc), także nie brakuje. Bohater usprawiedliwia się zaś tym, że panny takim podejściem do życia same sobie są winne, więc nie mają co nawet mieć do niego jakichkolwiek pretensji. Kolejną z głównych postaci jest odtwórca pana Collinsa (który w prywatnym życiu przyjmuje bardziej rolę Wickhama). To ktoś, kto jawi się jako osoba grająca zdecydowanie na dwa fronty. Każdy z tych aktorów ma za sobą ciężkie życiowe doświadczenia: Lizbeth to po trochu Kopciuszek zmuszony żyć z macochą i odmienionym zachowaniem swojego ojca, Reid pochodzi z rozbitej rodziny obciążonej nałogiem alkoholowym, Graham miewa tajemnicze problemy rodzinne (lecz tylko dlatego, że jego punktu narracji brak w historii).

Austin, w stanie Texas
NA PODSTAWIE POWIEŚCI: Wiele spodziewałam się po nazwisku takim jak Tammara Webber. Historia w "Między wierszami" jest bardzo jednostajna, opiera się na powtarzanych scenach (poranne bieganie, kręcenie scen, imprezy w klubach) i brak w niej bardziej zaskakujących zwrotów akcji. Wyjawienie sekretu to dopiero finał ostatnich stron (okazało się, że zarówno Reid jak i Graham to osoby do siebie podobne, które jednak w obliczu podobnych okoliczności zachowały się zupełnie inaczej). Powolniejsze tempo wydarzeń w dużej mierze wynika z zachowań bohaterów, którzy w swoich przyzwyczajeniach nie zmieniają się aż tak wiele. Wyjaśnia to po części fakt, że "Między wierszami" to zaledwie początek nowej serii.

CIEKAWOSTKI: Miejsce akcji zdaje się być wybrane nie bez powodu. Nazwisko sławnej pisarki (Jane Austen) i stolicę stanu Texas (Austin) dzieli tylko zmiana jednej litery w wyrazie. Na tylnej stronie słonecznej okładki także widzimy panoramę tego amerykańskiego miasta.

TO DOPIERO POCZĄTEK: "Między wierszami" zwiastuje zaledwie start składającej się z czterech części serii. W kolejnym tomie, jak pokazuje ZAPOWIEDŹ na stronie wydawnictwa, narracja zostanie rozszerzona do punktu widzenia aż czterech bohaterów. Spotkamy znów Emma Pierce, która marzy o byciu normalnym studentem. To trudny to wyjaśnienia przypadek dziewczyny, która zdobywa rolę w superprodukcji i choć uwielbiam wcielać się w inne role, to wciąż czuje się zmuszana przez ojca i macochę do zostania aktorką. Nowy głos to Brooke Cameron, którą jak pokazuje opis "Tam gdzie Ty" tylko i wyłącznie przyjaźń z Graham'em Douglasem nie łączyła. Jego zaś myśli także nie będą już sekretem w kolejnej części. Ze starych narratorów pozostanie oczywiście Reid Alexander (prawdopodobnie nadal ze swoim nałogiem), który raz jeszcze zawalczy o względy Emmy - swojej dawnej filmowej partnerki.


"Między wierszami" - Tammara Webber
SERIA: Tom I z IV
Wydawnictwo: Jaguar / OPIS
W kategorii: Bez wątków paranormalnych / młodzieżowe
Stron: 381
W kolejności: NR 34/2016/08/02 (467)
DLA KOGO? Dla fanów autorki, których i tak nic nie odciągnie od jej powieści. Zdecydowanie "Między wierszami" nie nadaje się jednak na pierwsze spotkanie z książkami Tammary Webber - tutaj o wiele lepiej sprawdzi się "Tak blisko". Fani "Dumy i uprzedzenia" oraz wszelkich historii o aktorach mogą nie znaleźć tutaj zbyt wiele tematycznych odwołań, gdyż wszystko skupia się (od pewnego momentu) na prywatnych rozterkach sercowych bohaterów.
REKOMENDACJE: "Między wierszami" to tytuł, w którym faktycznie należy dużo czytać między wierszami by odkryć prawdziwe powody decyzji bohaterów. Przez mniejszą dynamikę tej historii lektura książki zdawała się zajmować o wiele więcej czasu niż powinna. Na plus należy zapisać naturę skrywanych sekretów i ciekawie zastosowane wstawione fragmenty wprost ze scenariusza "Szkolnej Dumy".

Znacie już powieści Tammary Webber? Które z nich czytaliście?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...