Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Wachlarz Języków Obcych + Konkurs

Jak zapowiada pierwszy artykuł w jednym z czasopism językowych - "Time for Change", czyli czas na zmiany. Idealna pora na zmiany to wakacje. Zaś jedną z najbardziej korzystnych zmian, jakich można się podjąć, jest nauka języka obcego: czy to w postaci kontynuacji czy rozpoczęcia przygody z zupełnie nową kulturą. "Wachlarz Języków Obcych" będzie prezentował i podsumowywał różne sposoby by taki cel osiągnąć.

English  - czyli czytanie i oglądania (masy seriali) 
Angielski to u mnie ten przypadek, w którym znajomość języka obcego pozwala na najwięcej. Nowego słownictwa od pewnego czasu nie muszę się już uczyć z list czy fiszek, wystarczy że słowo kilka razy zobaczę w kontekście i zapamiętuję. Zdarzają się oczywiście słówka bardziej "oporne", które jednak trzeba zobaczyć więcej razy, przepisać i poćwiczyć z nimi by je zapamiętać. Jeszcze tylko przez kilka dni dostępny będzie lipcowo-sierpniowy numer English Matters. W nim poczytamy o najsławniejszym piłkarzu polskiej reprezentacji, szukaniu miłość w internecie (w formie wywiadu), ścieżkach kariery Leonarda DiCaprio, Scotland Yard, sylwetkach prezydentów Amerykańskich (trwa przecież wyścig do Białego Domu), dialogach ze znanych filmów, klejnocie Oceanu Indyjskiego czy o tym dlatego wyznania miłosne tak pięknie brzmią wypowiadane właśnie po angielsku.

Deutsch - czyli fiszki pełne słówek plus artykuły / książki pełne podkreśleń
Choć niemiecki to mój pierwszy język obcy, nie jest on wciąż na takim poziomie jak angielski, który szybko go prześcignął (tak się od początku obsesyjnie uczyłam). W przypadku słówek w języku niemieckim nie jest tak łatwo jak z angielskim - nie wystarczy mi, że dane słówko zobaczę w kontekście i już je zapamiętam (chyba, że jest ono pokrewne z jakimś, które już dobrze poznałam). Niemiecki wymaga (u mnie zawsze wymagał) intensywnej pracy z fiszkami. Są to kartoniki (wymiany 7 cm na 4 cm) na usztywnionym bloku technicznym. Wcześniej fiszki tworzyłam na wszystkim, ale teraz zależy mi na takich, które wytrzymają próbę czasu.
Magazyn taki jak Deutsch Akuell (także wydanie na lipiec - sierpień) ułatwia pracę z fiszkami. Podobnie jak w EM na marginesach są listy słówek, a w artykule zawsze podejrzeć można funkcjonowanie wyrazu w zdaniu / kontekście.
Dział początkowy (ten na start z ciekawostkami) jest tutaj mniejszy niż EM, jest za to przegląd filmów / książek / muzycznych premier z niemieckiego obszaru językowego (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Zawsze znajduje się też aktualny kalendarz imprez - wiemy więc jak w języku niemieckim powiedzieć na Światowe Dni Młodzieży czy obecne Igrzyska w Rio. Najbardziej pozytywnie zaskoczył mnie artykuł o pewnej pisarce - to Sara Lark, której jedną z opowieści o Nowej Zelandii już wcześniej czytałam. Nawet kilka artykułów w tym numerze poświęcono na opis relacji w środowiskach multikulturowych. Znajdzie się coś o ekonomii i kuchni, choć ja najbardziej cenię sobie informacje o ciekawych miejscach do zwiedzania - pełno w nich słownictwa związanego z historią czy architekturą.

Español - czyli to dopiero początek
Tak - na zdjęciu dobrze widać fragment jeszcze jednego z czasopism - tego do nauki języka hiszpańskiego. Jeszcze trochę czasu minie zanim będę mogła zabierać się za artykuły, w tym wydaniu jest jednak słowniczek ... obrazkowy na marginesie - czego zupełnie się nie spodziewałam i nie widziałam wcześniej w żadnym z innych czasopism. W tym numerze ¿Español? Sí, Gracias w ten sposób zaprezentowane są nazwy związane z jedzeniem. Troszkę już na ten temat wiem, a to za sprawą krótkiego i intensywnego kursu wakacyjnego języka hiszpańskiego na jakim byłam. Mam zamiar hiszpański uwzględnić też jako stały kurs w roku szkolnym (oby obowiązki na to pozwoliły!). Gramatyka jest o wiele bardziej zbliżona do tej znanej z angielskiego niż niemieckiego, choć i tak nie obędzie się bez rodzajników. Więcej o postępach będę informować w kolejnych częściach cyklu, bo uczę się także sporo sama - ciekawe jakie będą postępy?
P.S.: Tak, hiszpański jest zdecydowanie na etapie fiszek, które trzeba wielokrotnie powtarzać.

A Wy jakich języków obcych aktualnie się uczycie i jakie macie na to metody?

KONKURS: Jeśli macie zaś chęć przeczytać jeszcze jeden z lipcowo - sierpniowych numerów English Matters czy Deutsch Akuell, wystarczy zgłoszenie w komentarzu (imię, nick, adres mailowy i tytuł jaki wybieracie: EM lub DA). Wylosowane zostaną spośród zgłoszeń dwie osoby - po jednej do każdego tytułu. Wyniki będą podane 25 sierpnia :)

WYNIKI:
EM - powędruje do Magdy, Pani_Wu - Gratulacje!
DA - nie było zgłoszeń na ten tytuł, więc nagroda przechodzi do kolejnego konkursu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...