Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 1 stycznia 2017

"W spojrzeniu wroga"

"Wśród roztrzaskanych gwiazd"

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Choć szepty ucichły na odległej planecie, ich głos wciąż słyszalny jest w snach. Echo roznosi się w różnych miejscach skolonizowanej galaktyki. W chwili gdy coraz więcej planet liczy na niepodległość przed audytem planetarnym, LaRoux Industries nieprzerwanie kontynuuje swoje eksperymenty. Manipulowanie rozwojem planety, nowe oblicze szeptów i kolejna próba by udowodnić, że ludzkość zasługuje na przetrwanie. Zanim jeden z tajemniczych ośrodków badawczych znów zniknie z powierzchni planety, trzeba zdobyć dowody na działalność LRI.

"KU CZARNYM MOKRADŁOM": Miejscem akcji staje się planeta o nazwie Avon (prawdopodobnie od nazwy miejscowości w jakiej urodził się Szekspir czyli Stratford-upon-Avon). Tym razem nie jest to niezamieszkała i wyludniona planeta, gdzie terraformacja jeszcze się nie zakończyła. Nie jest jednak jakoś specjalnie lepiej. Avon skrywa zawsze gruba i ciężka pokrywa chmur, zakłócająca wszelką komunikację. Pełno tam deszczu, mgieł i bezkresnych bagien. Są tam ludzkie osady, ale naukowcy nadal nie potrafią określić przeczymy, przez którą to rozwój planety stoi w miejscu.

"O DUCHACH I SERCACH": Dla rebeliantów (z pochodzenia Irlandczyków) jest to ich ojczyzna i dom, o który będą walczyć. Po drugiej stronie konfliktu znajduje się wojsko, które stłumiło poprzednią krwawą rebelię. Teraz walka odżywa na nowo i cokolwiek może spowodować wybuch wojny.

"ALE PRZYNAJMNIEJ PAMIĘTAM GWIAZDY": Kolejna dwójka bohaterów zmierzy się z korporacją LaRoux Industries, którą kieruje najbogatszy człowiek w całej galaktyce. Kiedy Rada Galaktyki dyskutować będzie o tym, czy Avon przyjąć do grupy niezależnych planet, młoda pani kapitan i rebeliant z bagien spróbują razem znaleźć dowód, który nie pozwoli reszcie odwrócić wzroku od Avonu i tego, czego po raz kolejny LaRoux Industries spróbowała dokonać za pomocą szeptów. Kim są bohaterowie kolejnego tomu gwiezdnej sagi?

"NIEZGODNA NA UTRATĘ NADZIEI": Bohaterka, która nie zna imienia młodego rebelianta, przez dłuższy czas żartobliwie zwraca się będzie do niego "Romeo". Ona sama nosi imię, która w brzmieniu przypominać może miłość bohatera tamtej sztuki - Jubilee. Akcja rozgrywa się na Avonie, lecz mimo podobnej sytuacji bohaterowie nie mogą uciec, lecz muszą pozostać i walczyć. Co każde im dokonać takiego wyboru?

Jubilee Chase to imię bezwzględnej pani kapitan. Krążą o niej niesłychane opowieści i choć zdolności jej nie brakuje, historia szkolenia młodej żołnierki to nie losy osoby pozbawionej uczuć. Wyróżnia ją brak snów, które atakują po dłuższym pobycie na powierzchni Avonu, w konsekwencji wpędzając w obłęd. Czy zawsze właściwie jest słuchać rozkazów przełożonych? Gdzie zaprowadzi ją próba poszukiwania prawdy o "furii", która ogarnia żołnierzy jednostki?

Flynn Cormac pamięta jeszcze krwawą rewolucję jaką zapoczątkowała jego starsza siostra. Nie chcąc znów przypłacać wolności życiem bliskich, szuka sposobu na rozpoczęcie negocjacji. Nie ma zbyt dużo popleczników wśród fianna - jak nazywani są rebelianci z mokradeł. Z całą pewnością uprowadzenie młodej pani kapitan dobrym początkiem rozmów pokojowych także nie jest. Dokąd zaprowadzi nas historia, gdy losy tej dwójki się skrzyżują?

"MAMY PLAN. MAMY CEL. JEST NADZIEJA": Na spotkanie dwojga bohaterów w trylogii Amie Kaufman i Meagan Spooner nigdy nie trzeba długo czekać. Zawsze dochodzi do niego już w pierwszym rozdziale kolejnego tomu. "W ramionach gwiazd" pozwoliło poznać losy Tarvera Merendsen'a (wojskowego) i Lilac LaRoux (dziedziczki fortuny). Ich także spotkamy w drugiej części (mniej więcej w połowie historii), ale przyszłość powodzenia akcji spoczywać będzie jednak w rękach kapitan Chase i pewnego Romea. Łatwo przewidzieć też, kto z poznanych tutaj bohaterów będzie głównym narratorem wydarzeń tomu finałowego. Jako iż narracja zawsze przypada dwójce młodych ludzi, tożsamość drugiej osoby pozostaje zgadywać. Każda z zaprezentowanych postaci jest na tyle dobrze skonstruowana, że łatwo przychodzi bohaterów tych polubić jak i zapamiętać.

GWIEZDNA TRYLOGIA Amie Kaufman i Meagan Spooner zbliża się już do swojego finału, który czytelnicy poznać będą mogli już w styczniu, kiedy to planowana jest jednoczesna (tego samego dnia) premiera obu tomów sagi. Po przeczytaniu dwóch części trudno jeszcze stwierdzić, który z nich będzie tym najlepszym - są na tym samym poziomie, a każdy wciąga pod względem akcji, przeszłości bohaterów oraz przyszłych losów ich uczucia na przekór wszystkiemu.

"W spojrzeniu wroga" - Amie Kaufman, Meagan Spooner
TRYLOGIA: II tom
Wydawnictwo: Otwarte / Moondrive
Stron: 350
W kategorii: Gwiezdna opowieści / Kosmos
W kolejności: NR 50/2016/12/07 (484)
DLA FANÓW: Z całą pewnością spodoba się czytelnikom Sagi Księżycowej, która w podobny sposób łączyła pary bohaterów różnych tomów w jedną wielką opowieść. Tam także pełno jest pościgów, niebezpiecznych lądowań i pozyskiwania sprzymierzeńców poprzez zakodowane transmisje.

Trylogia obejmuje trzy gwiezdne części:
1. W ramionach gwiazd     2. W spojrzeniu wroga     3. W sercu światła

PREMIERA TOMU II i III już 11 STYCZNIA!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...