Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 29 lutego 2012

Jesteś bez skazy


"Bez skazy" - Sara Shepard
[ SERIA ] Pretty Little Liars 2
Wydawnictwo Otwarte
Śledztwo w sprawie zniknięcia Alison przybiera nieoczekiwany obrót. Do Rosewood powraca Toby, który jest jak czarny kot – zawsze zwiastuje kłopoty. Aria, Emily, Spencer i Hanna tracą grunt pod nogami. Dziewczyny muszą połączyć siły, ale czy potrafią sobie zaufać?
[ RECENZJA ]
Od wydarzeń z poprzedniego tomu minął zaledwie tydzień. W tym czasie cztery dawne przyjaciółki ponowie spotkały się w starym gronie. Kiedyś zjednoczyła je Alison DiLaurentis, lecz wraz z ostatnimi dniem lata gdy zaginęła, ich przyjaźń także się rozpadła. Teraz Spencer, Aria, Hanna i Emily to zupełnie inne osoby. Odmieniły je sekrety i tajemnice, które pragnęły puścić w niepamięć przez ostatnie trzy lata.
Ostatnio każda z nich otrzymywała pogróżki od nieznanego nadawcy. SMS'y, maile i listy podpisane przez A. zawierają w sobie sekretry, o których istnieniu wiedziała tylko jedna osoba. Wraz z odnalezieniem ciała zaginionej Alison, pierwsza osoba z listy podejrzanych zostaje skreślona. Następny na liście jest Toby Cavanaugh.

KTO POZOSTAŁ BEZ SKAZY ?
Każda z bohaterek przyznała się do otrzymywania wiadomości od A. Czas jednak zrobił swoje, a niedawne najlepsze przyjaciółki tak się zmieniły, że nie potrafią już sobie zaufać. Nawet w swoim gronie mogłyby wskazać która z nich być może ukrywa się za literą A.
Na zwierzenia zbiera im się w najmniej oczekiwanych momentach, a na powierników swych tajemnic wybierają, zdawać by się mogło, zupełnie przypadkowe osoby.
Czy takie postępowie może zakończyć się tragedią ?
Aria nadal nie zdecydowała się czy powiedzieć o romansie ojca, lecz wtajemniczonych przybywa (pomijając najbardziej zainteresowanych). Hanna musi odpokutować za kolejny czyn karalny, kiedy niespodziewanie pojawia się szansa odbudowania relacji z ojcem. Spencer płaci za konsekwencje rozbicia kolejnego związku starszej siostry, jednocześnie próbując utrzymać pozycje w ścisłej czołówce elitarnej szkoły. Tymczasem Emily ... da szansę ich dawnemu wrogowi, który był nikt inny jak Toby Cavanaugh. Czy można jednak zapomnieć o sprawie Jenny ? I kto powinniem ponieść odpowiedzialność za tamten wypadek ?
Spencer, Aria, Hanna i Emily muszę zweryfikować swoje wspomnienia o Alison, ale nie mogą dokonać tego w pojedynkę. Kiedy nadchodzi chwilia szczerości, jest już po kolejnej tragedii.

TOM 2 vs. SERIAL
Fani serialu, którzy zabrali się za książkę, wiedzą już, że zamysłu scenariuszu powoli odbiega od wersji papierowej. W tomie pierwszy poznaliśmy zaledwie zarys głównej osi zdarzeń. Tom drugi to już zupełnie inna historia, której tylko części mogliście zobaczyć w produkcji stacji ABC. Bardzo cieszy mnie fakt, że Toby Cavanaugh dostał w wersji telewizyjnej o wiele większą szansę, choć boję się, że spokać go może podobny los, jaki zgotowała mu Sara Shepard. Rozwinęto zamysł autorki i pomysł ten wpasował się idealnie w fabułę. Powiedziałabym nawet, że ciekawie ją wzbogacił. Toby nie był początkowo moją ulubioną postacią, lecz z czasem całkowicie zmieniłam o nim zdanie. Widziałam już dwa sezony serialu, ale książka potrafi mnie jeszcze zaskoczyć. Nie wiecie jeszcze wszystkiego o Pretty Little Liars.

"Nie ciesz się za wcześnie. To jeszcze nie koniec.-A."
Seria Pretty Little Liars zdobyła sobie ogromną popularność. Dlaczego tak się dzieje ? Choć historie tam przytaczane są czasem dość mocno niewiarygodne, to wciągają nas i chcemy poznać ich zakończenie. Pewnie dlatego tak bardzo pragniemy znać koniec tej historii, ponieważ sami nosimy w sobie "skazę" sekretów. Większe tajemnice czy  małe kłamstewka - to już nie ma większego znaczenia, bowiem skrywane latami ciążą tak samo. Powody są różne, ale gdy grozi ich ujawnienie, stawka zawsze jest wysoka.
Nasze tajemnice zostawiamy nadal w sekrecie, a tymczasem wiernie śledzimy dalsze losy bohaterów.
Dobrze napisana, w lekkim stylu, jednak jakaż przy tym emocjonująca.

MOJA OCENA : 8 / 10
Zabrałam się już za tom 3, a czeka na półce także czwóreczka. Czyta się lotem błyskawicy.
Pewnie znacie już serię - na którym tomie jesteście ? A może widzieliście serial ?


Strona serii w języku polskim www.prettylittleliars.pl
- dużo najnowszych informacji o serii
- fragmenty (pierwsze rozdziały) kolejnych tomów to poczytania TUTAJ

Kolejność w serii Pretty Little Liars
1. Kłamczuchy              2. Bez skazy
3. Doskonałe
4. Niewiarygodne
5. Zepsute
6. Zabójcze 2012-03-2119 komentarzy:

 1. Znam serię, aczkolwiek nie czytałam. Mam nadzieję jednak, że wkrótce mi się to uda, bo serial naprawdę bardzo lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Serię znam, ale za tom pierwszy jeszcze się nie zabrałam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba pora zapoznać się z tą serią skoro wszyscy ją tak chwalą :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka bardzo mi się podobała, z resztą jak wszystkie dotąd wydane. Również śledzę na bieżąco serial i odnoszę wrażenie, że poza zarysem fabuły (bardzo lekkim) serial opowiada całkowicie odrębną historię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tą serię, aktualnie czytam "Niewiarygodne".
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie czytałam tej serii, ale mam na nią wielką ochotę :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem właśnie w trakcie czytania tej części. ;D
  Mama kupiła mi komplet czterech części, więc dwie czekają jeszcze na półce. :D
  Uwielbiam PLL- serial, jak i książki i mam nadzieje, że nie zawiodę się brnąc w tą serię dalej. Jak na razie jestem na TAK!

  Pozdrawiam i witam ponownie. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałabym przeczytać tą serię;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja też z chęcią poznam tą serię bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja również nie czytałam jeszcze żadnej książki z tej serii, serialu nie oglądam, ale mam wielką ochotę :) Twoja recenzja bardzo zachęca!

  OdpowiedzUsuń
 11. Musze przeczytać. Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety, jeszcze nie czytałam choć spotkałam się z wieloma entuzjastycznymi recenzjami.Dzięki Twojej recenzji mam jeszcze większą chrapkę na lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam ochotę na tę serię, ale obawiam się, że wyszło już za dużo części, żebym się za nią zabrała. Jeszcze nadmiernie mi się spodoba i będę musiała kupić wszystkie części... i co wtedy będzie? :)

  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie porwała mnie ta seria. Owszem, bardzo podobał mi się pierwszy tom, ale kiedy zaczęłam drugi, szybko porzuciłam go na rzecz innych książek. Mimo to obiecałam sobie, że kiedyś(kiedyś, kiedyś, kiedyś) go skończę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam w planach więc na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę w końcu dokupić resztę serii.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie czytałam jeszcze ani jednej ksiązki z tej serii

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiam serię ;) Niedługo biorę się za czwartą część :D

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...