Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 24 września 2014

Więzień Labiryntu:"The Fever Code"

Kiedy wielu z nas odwiedziło już w kinie pewien Labirynt, autor trylogii James Dashner oznajmia, że postawie jeszcze jedna część, która wejdzie w skład tej serii Labiryntu, będzie to tzw. nowy prequel.

Dlaczego nowy prequel?
Ponieważ jeden już jest - "The Kill Order". Według portalu Goodreads, to nie taki znowu krótkie opowiadanie- nowelka, jak to zazwyczaj bywa, ma bowiem 327 stron. Tom ten opisuje początki apokalipsy dla tego świata przyszłości, kiedy rozbłyski słoneczne spustoszyły planetę. Sam tytuł tutaj to już spoiler dla fabuły, ale kto czytał "Lek na Śmierć", ten się spoilerów nie obawia i dokładnie wie, o który "numer" DRESZCZU tym razem chodzi.

Tak więc Mark i Trina byli tam, kiedy rozbłyski dosięgły Ziemię i przeżyli, choć teraz wydaje im się to niczym w porównaniu z tym, co nadeszło potem. Pożoga rozprzestrzenia się przez wschodnie Stany Zjednoczone i jest coś podejrzanego, w sposobie w jaki choroba się przemieszcza (oto nasz spoiler). Co gorsza, choroba ta mutuje i prawdopodobnie rzuci ludzkość na kolona. Mark and Trina są przekonali, że pozostałych da się jeszcze ocalić i są zdeterminowani by sposób ten odnaleźć, jeśli tylko uda im się pozostać przy życiu. W tym nowym świecie każde życie ma cenę, a dla niektórych są oni więcej warci martwi niż żywi.

O czym opowie "The Fever Code"?
Tak więc ten "nowy" prequel, czyli "The Fever Code", będzie opisywał wydarzenia między pierwszym prequelem (The Kill Order) a "Więźniem Labiryntu". Powieść ukaże się w roku 2016.
Tom ten opowie o stworzeniu labiryntu i jak zostali tam umieszczeni poszczególni Streferzy. Ponieważ Thomas w finałowej części ("Lek na śmierć") postanowił nie przyjmować z powrotem swoich wspomnień, jest to szansa dla czytelnika aby poznać tego Thomasa, który pomagał DRESZCZowi labirynt tworzyć. Thomas nie chciał poznać tego, kim był - liczyło się dla niego to, kim się stał. Nie zgodził się na zdjęcia Zatarcia, tak jak Terasa. Zresztą, jak można zawierzyć takiej organizacji jak DRESZCZ, że podane wspomnienia będą tymi prawdziwymi? Czy Thomas rzeczywiście współwinny jest zaplanowaniu wszystkich tych okropnych Prób? A może Streferzy zbuntowali się, zanim zostali umieszczeni w labiryncie? Może zabrano im wspomnienia aby raz jeszcze mieć szansę skorzystać z ich pomocy, kiedy oni sami jej odmówili, widząc przebieg trwających lata Prób? To wszystko nadal tajemnica tej serii :)

Inspiracja autora
James Dashner twierdzi, że od zawsze chciał dopisać początek historii (co zyskuje sens, kiedy finał wszystkiego nie wyjawia). Pragnął dokładnie opowiedzieć o tym, jak Thomas, Teresa, Newt, Minho, Alby i inni Streferzy utracili wspomnienia i znaleźli się w czasie Prób. Prequel ten zakończy prawdopodobnie scena rozpoczynająca tom 1 - przyjazd windy z Thomas'em. Ważny wpływ na pisarza miało również stałe wsparcie ze strony wiernych fanów serii.
"Próby ognia" na ekranie
Z całą pewnością nie bez znaczenie jest tutaj także fakt, że kinowa adaptacja części pierwszej odniosła światowy sukces i podjęto decyzję, że powstanie kolejna ekranizacja - czyli "Próby Ognia". Data premiery tego filmu planowana jest na 18 września 2015 roku.

Może (podobnie jak Wydawnictwo Jaguar czy Moondrive) także Papierowy Księżyc pokusi się o wydanie u nas prequela 'The Kill Order"? Mogłoby się ono ukazać razem z opowiadaniem (umiejscowionym czasowo między 2 a 3 tomem serii, a liczącym raptem 4 strony) z perspektywy Thomasa (First Memory of the Flare).

PYTANIE:
Znacie już całość serii? Byliście już w kinie?
Cieszycie się z powstającej kolejnej ekranizacji i książki w serii?

Osobiście bardzo polubiłam Thomasa (jak kiedyś wspominałam to dla mnie jeden z najlepszych narratorów - jeśli o panów chodzi) i chciałabym bardzo poznać całość jego historii :) Jednocześnie mam wrażenie, że to całkiem możliwe iż James Dashner celowo nie dopowiedział finału, aby zostawić furtkę dla tego nowego prequel'u , nie tak bardzo odległego w czasie jak "The Kill Order".

Notatka opracowana na podstawie stron:
http://www.mtv.com/news/1941528/maze-runner-fever-code-james-dashner/
https://www.goodreads.com/book/show/13089710-the-kill-order

7 komentarzy:

 1. Niestety nie znam serii i nie byłam jeszcze na filmie w kinie. Jednak nic straconego ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Seria ciągle przede mną, ale fakt, że mam już wszystkie tomy na półce kusi coraz bardziej aby nadrobić tę zaległość :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam serie i jestem ciekawa obu prequelów, bo żadnego jeszcze nie czytałam. :( Do tego jeszcze nie byłam na ekranizacji, co planuje zmienić i to szybko, czyli dokłądniej jutro :) Nie słyszałaś coś może o wydaniu prequela u nas? :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tylko Więźnia, więc nie mogę się za bardzo wypowiedzieć na temat serii, ale takie nowelki, w tym wypadku prequel to bardzo fajna sprawa. Sama jestem ciekawa jak wyglądało życie Thomasa przed Labiryntem. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Żeby tylko nie było, że idize na kase, bo film... :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam zamiar obejrzeć film, ale nie nastawiam się na szał i wow - film nigdy nie prześcignie wyobraźni.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już się nie moge doczekać może nareszcie wszystko się wyjaśni

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...